שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  פתיחת חשבון בנק באינטרנט: כך זה יעבוד

  פרסום ראשון: טיוטת הוראות שפרסם הפיקוח על הבנקים, קובעת לראשונה הנחיות לגבי פתיחת חשבון באינטרנט. מהטיוטה, שהגיעה לידי ynet עולה בין היתר: הלקוח יידרש לעבור תהליך זיהוי ב"וידאו קונפרנס", להציג 2 תעודות מזהות ולא יוכל לצרף שותפים לחשבון. בנוסף יחולו מגבלות על סכומי הפעולות. היישום - תוך מספר חודשים

  בדרך לפתיחת חשבון בנק באינטרנט. לקוחות שיפתחו חשבון באמצעות האינטרנט יוגבלו בסכומי הפעולות ויידרשו לעבור זיהוי באמצעות "וידאו קונפרנס", כך עולה מטיוטה שנשלחה לבנקים והגיעה לידי ynet.

   

  • העברת הוראות קבע: בקרוב זה יהיה פשוט יותר

   

  כזכור, במסגרת המלצות ועדת זקן להגברת התחרות במערכת הבנקאית - הוחלט לאפשר פתיחת חשבון בנק באמצעות האינטרנט, מהלך שנאסר עד כה בשל חשש לשימוש לרעה, הונאות ומגבלת איסור הלבנת הון ומימון טרור.

   

  ביצוע תהליך "הכרת הלקוח" הופך למורכב כשמדובר בהתקשרות דרך האינטרנט - המהווה כר נוח להונאות שונות. הבנק נדרש לוודא כי הלקוחות הם מי שהם טוענים שהם ברשת, וזהו אתגר טכנולוגי ותפעולי לא פשוט, הדורש הצלבת נתונים אישיים אותם מסר הלקוח אל מול מאגר מידע חיצוני מהימן, כגון מאגרי מידע ממשלתיים, מאגרי מידע השייכים לספקיות אשראי וכדומה.

   

  למרות האתגרים הקיימים , פתיחת חשבון בצורה כזו מקובלת במדינות מערביות רבות וגם בפיקוח על הבנקים החליטו כאמור, לאמץ את האפשרות הזו כדי להקל על הלקוח – מהלך העשוי להגביר את התחרותיות במערכת הבנקאית בכך שיקל על מעבר בין בנקים בכלל, ויסייע לבנקים בעלי פריסת סניפים מצומצמת - בפרט.

   

  על פי הטיוטה שהעביר הפיקוח לבנקים, לקוח המעוניין לפתוח חשבון באינטרנט יצטרך להציג צילום של תעודת זהות וכן תעודה מזהה נוספת. כמו כן הבנק יהיה חייב להעביר את הלקוח תהליך זיהוי שיבוצע באמצעות "וידאו קונפרנס". עוד יתבקש הלקוח לבצע העברה בנקאית מחשבון קיים הרשום על שמו, לחשבון החדש שיפתח.

   

  פתיחת חשבון כזה תתאפשר ליחיד בלבד, מגיל 18 ומעלה, והוא יסומן ויזוהה ככזה במערכות המחשוב של הבנק.

   

  בפיקוח החליטו להטיל גם הגבלות על סכומי הפעולות בחשבון שנפתח באופן מקוון. כך, פעולה במזומנים לא תעלה על 10,000 שקל ופעולה אחרת לא תעלה על 50 אלף שקל. כמו כן נקבע כי היתרה בחשבון בסוף כל יום עסקים, לא תעלה על 300 אלף שקל. עוד נקבע כי המסגרת שתינתן בכרטיס אשראי שיונפק, לא תעלה על 50 אלף שקל.

   

  יש לציין כי ההגבלות הללו יוסרו כאשר הבנק יבצע הליך זיהוי מלא, פיסית מול הלקוח.

   

  על פי ההוראות, בנקים שירצו להציע ללקוחותיהם אפשרות לפתיחת חשבון באינטרנט - יצטרכו להודיע על כך לפיקוח 60 יום מראש. ההערכה היא כי ההוראות המחייבות ייכנסו לתוקף בתוך מספר חודשים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  פותחים חשבון
  צילום: shutterstock
  מומלצים