שתף קטע נבחר

הרימו ראש: מיליוני פרפרים נודדים מעל ישראל

מאז שעות הבוקר נצפית נדידה המונית של מיליוני פרפרים ממין נמפית החורשף מדרום הארץ צפונה. "הנדידה העונתית חזקה ביותר. הפרפרים מחפשים מזון ומסוגלים להגיע למהירות של עד כ-40 קמ"ש", אומר דובי בנימיני מאגודת חובבי הפרפרים בישראל. "מחזה מרהיב", מספרים גולשי ynet

נדידת הפרפרים בעיצומה ומאז שעות הבוקר, נצפו מיליוני פרפרים ממין נמפית החורשף שהתעופפו לאורך מישור החוף בדרכם לאירופה. למרות שהפרפרים הללו נפוצים בישראל וניתן לראותם בכל ימות השנה, בעונת האביב הם נודדים בהמוניהם, זכרים ונקבות כאחד לכיוון אירופה לאתרי החורף.

 

מאז שעות הבוקר, הטלפון של דובי בנימיני, יו"ר אגודת חובבי הפרפרים בישראל ומחבר הספר "מדריך הפרפרים בישראל", לא מפסיק לצלצל. הוא מקבל דיווחים נרגשים מחובבי פרפרים ברחבי הארץ שהבחינו בגל הנדידה הגדול.

 

גם ל-ynet הגיעו דיווחים רבים על פרפרים ממקומות רבים ברחבי הארץ, מרחובות, אור יהודה, כפר סבא, חיפה, תל אביב, אזור הקריות ועד לנהריה. 

 

נמפית החורשף. נודדת צפונה (צילום: דובי בנימיני) (צילום: דובי בנימיני)
נמפית החורשף. נודדת צפונה(צילום: דובי בנימיני)

 

השנה: נדידה גדולה במיוחד

"מיליוני פרפרים עוברים פה בכל יום ובמהלך עונת הנדידה יחלפו עוד מיליונים רבים. הפעם לדעתי הנדידה העונתית חזקה יותר בעונה הזו", הוא מסביר. "הפרפרים מסוגלים להגיע גם למהירות תעופה של 30-40 קילומטר בשעה וזה תלוי גם במהירות הרוח".

 

לדבריו הפרפרים הם פעילים ביום ומתחילים לעוף משמונה בבוקר לערך כשהשיא הוא בין השעות עשר בבוקר ל-14:00 בצהריים. "ברגע שהטמפרטורה יורדת, הם יתחילו לחפש מקומות לינה, ישתו צוף וינוחו לקראת התעופה בבוקר", הוא מוסיף.

 

בנימיני מציין כי נדידת הפרפרים תלויה בכמות הצמחייה הזמינה למאכל לזחלים וכן בכמות המשקעים באזור. "הפרפרים מתרבים במהירות עצומה וכל נקבה מטילה לפחות 200 ביצים, אז לאחר שהזחלים התגלמו והפכו לפרפרים, מדובר בהתפוצצות אוכלוסין שעפה ברגע אחד כדי לחפש מזון".

 

נמפית החורשף (צילום: דובי בנימיני) (צילום: דובי בנימיני)
נמפית החורשף(צילום: דובי בנימיני)

 

נמפית החורשף אינו המין היחיד של פרפר שנודד כעת ומצטרפים אליו מינים נוספים, אך בכמויות קטנות יותר. לדברי בנימיני, ככל שהצמחייה תתחיל להתייבש יותר חזית הנדידה תעלה צפונה.

 

רוב הפרפרים שתבחינו בהם עפים בגובה של חצי מטר למטר. ברגע שיתקלו במכשול כמו בני אדם, שיחים, בתים או בניינים הם יחלפו מעליהם. לרוב ניתן לראות את הפרפרים בקבוצות קטנות.

 

"מי שייתקל במחזה המרהיב הזה יראה זרם של פרפרים, אבל הדרך הטובה ביותר לספור אותם באופן מדעי היא לסמן נקודה קדימה במרחק של כ-20 מטר ולספור כל דקה כמה חולפים בנקודה הזו", הוא ממליץ. 

 

אורי נווה מרשות הטבע והגנים אומר ל-ynet כי "נימפית החורשף הוא פרפר קטן שבימים אלה נודד לאתרי רבייה. זוהי תופעת טבע שמתרחשת פעם בכמה שנים ואפשר רק להתרגש מזה ולשמוח. בשעות אלה הכמות נאמדת במיליונים. הם נודדים עתה מדרום הארץ לצפונה. זהו פרפר שנפוץ בכל העולם וגם בארץ, אבל באביב הוא פעיל יותר מאשר בחורף, משום שחרקים בכלל ופרפרים בפרט צריכים חום ואינם יודעים להתמודד עם קור. ברגע שהטמפרטורות עולות גוברת פעילותם".

 

דנאית תפוח סדום (צילום: דובי בנימיני) (צילום: דובי בנימיני)
דנאית תפוח סדום(צילום: דובי בנימיני)

 

מוטת כנפיו של נימפית החורשף, לדברי נווה, עד 3.5-4 ס"מ וצבעו מנומר. "זהו פרפר מאוד יפה, שכנפיו כתומות עם נקודות חומות ושחורות", הוסיף. "כרגע אנחנו רואים את נדידתו לאורף החוף, בין הים לגבעות השומרון, אך הוא מופיע בכל הארץ. הנדידה הזו מתרחשת כל שנה בתקופה זו, אבל הנדידה השנה היא בהיקף חריג בגודלו. ישנם גלים כאלה של תפוצות גדולות מהרגיל בעולם החי, בהם אוכלוסיות בעלי חיים מסויימים מגיעות לגדלים חריגים, ולחילופין לפעמים לגדלים מצומצמים יותר, וזהו תוצר של מקורות מזון, בתי גידול וכדומה".

 

סופרים פרפרים נודדים

נועם קירשנבאום, תושב מכמורת מספר ל-ynet כי אתמול ובמהלך היום עברו אלפי פרפרי נמפית החורשף ביישוב. "עשיתי ניסוי וספרתי במשך עשר דקות מדודות על השעון רק את הפרטים שעוברים ברחוב אחד וספרתי 210 פרפרים. מדובר על קצב של 1,260 פרפרים לשעה רק ברחוב אחד והמעבר נמשך כמה שעות, כך שהסל הכולל ליום רק במכמורת הוא כנראה עשרות אלפי פרטים".

 

שני, שעובדת באזור עמק חפר ונתקלה בתופעה, סיפרה ל-ynet כי "התחלתי להבחין בפרפרים מהשעה עשר וחצי בבוקר, כשנסעתי על כביש 4 מצפון לדרום באזור בית ליד, ואחר כך גם באזור רעננה. הם מתעופפים פה בכל הסביבה וכל שנייה עובר פה אחד ועוד אחד. צבעם של הפרפרים חום מנומר, הייתי אומרת בגודל של 4 ס"מ. הם מופיעים אחד אחד או בחבורות, אבל הם המונים. הם עפים ממזרח למערב, כולם באותו הכיוון".

 

לבנין משויש. גם נודד באביב (צילום: לאה בנימיני) (צילום: לאה בנימיני)
לבנין משויש. גם נודד באביב(צילום: לאה בנימיני)

 

יניב שוורץ הבחין בפרפרים בכפר סבא, שם הוא עובד. "נראה שלהקה של המוני פרפרים נחתה באזור משעות הבוקר. אפשר לפגוש בהם לאורך כביש 6 מאזור נתניה דרומה. מישהי סיפרה לי שגם באזור מודיעין על כביש 6 רואים אותם".

 

ניר מנהריה סיפר גם הוא כי הבחין ב-"מיליוני פרפרים ואני לא מגזים, עושים כעת את דרכם צפונה לאורך רחוב סוקולוב בעיר. זהו מחזה מרהיב".

 

ראיתם פרפרים בנדידה? באגודת חובבי הפרפרים בישראל זקוקים גם לדיווחים שלכם כדי לקבל תמונת מצב מקיפה יותר על המקומות בהם הם חולפים בדרכם צפונה. ניתן לדווח בעמוד הפייסבוק של אגודת חובבי הפרפרים בישראל או באתר תצפיות של פרפרי ישראל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובי בנימיני
נמפית החורשף
צילום: דובי בנימיני
מומלצים