שתף קטע נבחר

נסראללה: פעלנו בהר דב, המסר הובן בישראל

בראיון לעיתון לבנוני, הצהיר מזכ"ל חיזבאללה לראשונה כי ארגונו הוא שהניח את המטען בגבול: "זה חלק מהתגובה על התקיפה האווירית. לא נרשה להם לשנות את כללי המשחק". על אסד אמר: "הסכנה לנפילתו חלפה, סוריה לא תפולג"

מזכ"ל חיזבאללה מצהיר לראשונה כי ארגונו הוא שפעל בהר דב וטוען: "הישראלים הבינו את המסר". בראיון לעיתון "א-ספיר", שפורסם הבוקר (יום ב'), התייחס חסן נסראללה לראשונה לתקיפה האווירית שיוחסה לישראל בשטח לבנון ולתגובת ארגונו. במהלך הראיון קיבל נסראללה רשמית אחריות להנחת המטען בהר דב לפני מספר שבועות, שנועד לפגוע בסיור צה"ל שעבר באזור. "זוהי פעולה של חיזבאללה. מדובר בחלק מהתגובה על התקיפה הישראלית שפגעה באחד ממוצבי ההתנגדות באזור ג'נתא, בגבול שבין סוריה ללבנון", אמר בראיון.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו 

 

לדברי נסראללה, "הישראלים הבינו את המסר היטב". בראיון אמר נסראללה כי "התקיפה הישרלאית האחרונה בבקעת הלבנון היא חלק מהניסיון שלהם לנצל את המצב הקיים ואת מעורבות חיזבאללה בלחימה בסוריה. זה נועד לשנות את כללי המשחק".

 

הוא הזכיר פיגועים קודמים ואמר: "כאשר הטמנו שני מטעני נפץ באוגוסט 2013 בגבול, המטרה הייתה בין השאר להעביר מסר לאויב - 'לא נרשה לך לשנות את כללי המשחק, בכל מקום שתיכנס אליו ואנחנו נדע, אנחנו ניאבק בך". הוא טען כי "אם חיזבאללה היה שותק לנוכח התקיפה בג'נתא, האויב היה בא מחר כדי לפגוע בכל משאית, בכל יעד, בכל בית, בכל מקום, בטענה שמדובר בנשק איכותי - ואנחנו (ישראל, ר.ע.) מחויבים לפגוע בנשק איכותי".

אזור הר דב, ערב התקיפה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
אזור הר דב, ערב התקיפה(צילום: אביהו שפירא)

 

התקיפה, לפי דיווחים זרים, אירעה לקראת סוף חודש פברואר, אז סוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית דיווחה כי מטוסי קרב ישראליים ביצעו שתי תקיפות באזור א-נבי שית, בקרבת הגבול בין סוריה ללבנון. רדיו "קול לבנון" דיווח כי היעד לתקיפה היה שיירות של חיזבאללה, שהעבירו אמצעי לחימה רקטיים מתקדמים מאוד מסוריה למצבורי הארגון בצפון בקעת הלבנון. כשלושה שבועות לאחר מכן הופעל מטען חבלה לעבר כוח צה"ל בגבול לבנון. לא היו נפגעים ובתגובה צה"ל ירה עשרות פגזים לשטח לבנון.

 

"הדאגה הישראלית מאיראן גוברת"

בחלק הראשון של הראיון, שפורסם אתמול, הצהיר נסראללה כי "הסכנה לנפילתו של המשטר הסורי חלפה. עברנו את השלב שבו היה חשש שסוריה תחולק". נסראללה, ששוחח עם העיתון הלבנוני א-ספיר, הדגיש עוד כי "האופציה הצבאית בסוריה נכשלה. רוב המדינות אימצו היום את הפתרון הפוליטי".

 

בראיון אף סיפר נסראללה על "הצעות רציניות" שהוגשו לנשיא סוריה בשאר אסד תמורת הישארותו בשלטון: "תנתק את היחסים הדיפלומטיים עם איראן ועם תנועות ההתנגדות ותהיה מוכן להיכנס להסדר באופן אמיתי ובאופן מוחלט עם ישראל ולא תישאר בעיה. אסד סירב ושומר על העמדה הזו".

 

לדברי נסראללה, ההצעות הנ"ל הוגשו לאסד לא רק על ידי גורמים בינלאומיים, אלא גם על ידי גורמים אזוריים ואלה שניחנים בקיצוניות המרבית. נסראללה אף טען כי מדינות ערב רבות נמצאות בקשר עם המשטר הסורי מתחת לשולחן ואומרות לו: "אנחנו איתך. תחזיק מעמד". חלק מהן, על פי נסראללה, נוטות לטובת האופוזיציה באופן פומבי.

 

נסראללה גם התייחס להתפתחות בקרבות שארגונו נוטל בהם חלק והזכיר את ישראל: "אנחנו שלווים לגבי הלך האירועים בדרום סוריה ובגבול הצפוני. המהומות בסוריה פרצו כדי לממש את האופציה החשובה ביותר מבחינת ישראל, אחרי הכישלון במלחמת לבנון השנייה. אלא שההתפתחויות בשטח מגבירות את הדאגה בקרב הישראלים ועינם החלה להביט על הגליל". נסראללה אף ציין כי "הדאגה הישראלית מאיראן גוברת מיום ליום".

 

נסראללה. משדר ביטחון (צילום: AFP,  AL-MANAR) (צילום: AFP,  AL-MANAR)
נסראללה. משדר ביטחון(צילום: AFP, AL-MANAR)

מנהיג הארגון השיעי ניצל את הראיון כדי להביע אופטימיות לגבי גל הטרור שפקד את לבנון בחודשים האחרונים בעקבות המעורבות של ארגונו בלחימה בסוריה, והדגיש כי "סכנת פיגועי הטרור בתוך לבנון פחתה באופן משמעותי". הוא ציין בהקשר הזה את הצעדים שננקטו בגבול הן מהצד הסורי והן מהצד הלבנוני.

 

בחודשים האחרונים הרבתה התקשורת לדווח על המרמור שנרשם בעדה השיעית נוכח ריבוי ארונות הקבורה של לוחמי הארגון שחוזרים מסוריה ללבנון. נסראללה אמר בנושא כי "אין לנו שום בעיה עם הציבור שלנו לגבי המעורבות שלנו בלחימה בסוריה. הייתה קבוצה שהיססה, אך היא הכריעה לטובתנו", הוא הדגיש. "החלק בציבור שתומך במחנה ה-14 במרס (המתנגד לחיזבאללה - ר"ק), תומך בהתערבות שלנו בסוריה, שכן היא נועדה להגן על לבנון מארגוני הטרור הכופרים".

 

על כוחו של חיזבאללה אמר נסראללה: "ההתנגדות היא חזקה בהרבה ממה שהייתה ב-2006. זוהי אינה הגזמה, אלא האמת. הן מבחינת היכולת האנושית, מיומנות הלחימה, האימונים וזאת עוד לפני מה שהיה בסוריה". לדבריו, "אם ישראל תכפה מלחמה נגד לבנון, ההתנגדות בלבנון תילחם טוב בהרבה ממה שהיא נלחמה ב-2006 למרות מה שקורה בסוריה. העניין מוכרע לחלוטין".

 

"טיל לחלון של הרמטכ"ל"

נסראללה הזכיר את טכנולוגית הטילים חיזבאללה. "אהוד ברק אמר בהרצאה - אלה כאשר עוזבים את המשרות הולכים להרצאות - והזהיר באופן ברור מההיבט הטכני והטכנולוגי וכי טכנולוגיית הטילים המדויקים עם הזמן הופכת לטכנולוגיה קלה להשגה ולא מסובכת מבחינת כמות ואיכות וכי ייתכן שישיגו אותה חיזבאללה, חמאס והג'יהאד האסלאמי".

 

הוא הוסיף כי "הרמטכ"ל של צבא האויב אומר: 'כאשר תתחיל המלחמה הבאה, הטילי הראשון שישגר חיזבאללה ייכנס לחלון שלי. הוא מתכוון לזה שלהתנגדות בלבנון יש טילים מדויקים שיפגעו בתל אביב וייכנסו לחלון של לשכת הרמטכ"ל". לדבריו, "בפעם הקודמת המערכה כיסתה את צפון ישראל, המרכז ועפולה. הדיבורים עכשיו הם על תל אביב. ישראל יודעת זאת והיא לא תישא במערכה שתימשך זמן רב ושבה העומק של הישות הציונית יעמוד בפני פגיעה באופן מדויק ומוגדר".

ברק ביחד עם גנץ. נסראללה לא שכח אותו (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
ברק ביחד עם גנץ. נסראללה לא שכח אותו(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
 

בהתייחסו למצב המדיני של ארגונו, אמר נסראללה: "המצב כעת טוב מ-2006. במצב האזורי והבינלאומי אני אומר שהמצב שלנו טוב יותר. ההתנגדות בלבנון, מצבה האזורי והבינלאומי, אם אנחנו מסתכלים על העניינים באופן יחסי, טוב יותר ממה שהיה ערב מלחמת לבנון השנייה". נסראללה ציין כי "האינטרס של ישראל כעת הוא להשאיר את האזור במצב שהוא שרוי בו שבו הוא מתעסק בסכסוכיו הפנימיים".

 

נסראללה נשא נאום גם לפני כשבוע שבו הזהיר את ישראל כי ההערכה שלה, לפיה הארגון יימנע מלהיכנס למלחמה בגלל הלחימה בסוריה, הינה מוטעית. "אנחנו לא מחפשים מלחמה, אבל אם מישהו מהציונים חושב לפתוח במלחמה נגד לבנון - אז אין ללבנונים מה לדאוג", אמר בדבריו, ששודרו על מסך ענק בטקס בעיירה עיינתא שבדרום המדינה.

פורסם לראשונה 07/04/2014 01:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"חלפה הסכנה". נסראללה
צילום: AFP
מומלצים