שתף קטע נבחר

כחלון חוזר: "הליכוד קיפל את הדגל החברתי"

שנה וחצי אחרי שפרש בסערה, משה כחלון מכריז שירוץ בבחירות הבאות, "עוד לא ברור באיזו מסגרת". הימין הקיצוני השתלט על מפלגת השלטון, הוא טוען. "הרבה חברים שותפים לדעה שזה לא הבית שהיה". הראיון המלא - ביום שישי במוסף "7 ימים" ב"ידיעות אחרונות"

"החלטתי לחזור לפוליטיקה, רק שעדיין אינני יודע באיזו מסגרת", כך יודיע השבוע משה כחלון בראיון מיוחד ל"ידיעות אחרונות". כשנשאל אם ישוב למפלגתו הוותיקה, הליכוד, ענה: "הליכוד של היום, יש לי קושי גדול לחזור אליו".

 

כחלון (54) היה עד לפני כשנה וחצי שר התקשורת והרווחה, וזכור כמי שחולל את "המפץ הסללורי" הגדול - פתיחת שוק הטלפונים הניידים לתחרות שהובילה להוזלה ניכרת בשוק. פרישתו המפתיעה מהפוליטיקה עוררה גל של שמועות לגבי תוכניותיו. השבוע, כאמור, הוא מודיע על שובו לחיים הציבוריים.

 

בראיון הגלוי מותח כחלון ביקורת על מפלגתו לשעבר. "השאלה היא מה זה ליכוד", הוא אומר. "הליכוד שלי באמת היה הליכוד של מנחם בגין, שייצג גם דרך חברתית: צמצום פערים, שיקום שכונות, שיקום חברתי, שיקום חינוכי. זה היה ליכוד פרגמטי, שידע גם לעשות שלום כשצריך. זה בשבילי ליכוד. אבל הליכוד הזה כבר לא קיים, היום יש לי קושי עם חלק מהדברים שקורים בו.

 

"הליכוד סטה מהדרך". כחלון        (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"הליכוד סטה מהדרך". כחלון (צילום: ירון ברנר)

"ליכוד זה דרך, ליכוד זה רגישות חברתית, ליכוד זה חמלה, ליכוד זה אכפתיות לחלש. אבל הליכוד כבר לא שם, הוא סטה מהדרך. בשנים האחרונות הדגל החברתי של הליכוד התקפל, וזה חבל. קיפלו את הדגל הזה. פעם הוא נשא שני דגלים בגאון – חברתי ומדיני – והיום הוא נושא דגל אחד. אולי דגל ורבע.

 

"זה לא סוד שיש לי בליכוד גם הרבה מאוד חברים ששותפים לדעה הזאת, שמרגישים כמוני שזה לא הבית שהיה. זה תהליך שהתחזק מ-2011, והנושא החברתי הלך והתנדף. קרה גם משהו במרקם האנושי, שכל מיני גופים השתלטו על הליכוד כי הבינו שזו מפלגת שלטון וצריך להשפיע בתוכה. אני מדבר על הימין הקיצוני שהשתלט על הליכוד".

 

"הגורמים הימניים בליכוד קיפלו את הדגל החברתי לטובת המדיני-ביטחוני. זה הנזק המרכזי. הליכוד עלול לשלם על זה מחיר: צריך לזכור שחלק גדול ממצביעי הליכוד מצפים לליכוד יותר חברתי".

 

ויש דרך חזרה?

"צריך שתהיה כאן החלטה של ההנהגה, שמטפלת בנושאים חברתיים באמת, ולקחת חזרה תיקים חברתיים, לא לתת לימין הקיצוני לקחת את המפלגה רק לנושאים האלו. בליכוד הרי יודעים להחליט אם רוצים. אז הם יכולים להחליט שהם לא הולכים לקיצוניות, אבל הם נגררים לזה, אולי זה נוח להם".

 

"במבחן התוצאה", קובע כחלון, "יש פה ממשלה בערך חמש שנים, ואנחנו רואים תוצאות לא טובות: תוצאות לא טובות ביוקר המחיה, תוצאות לא טובות בבריחת מוחות, תוצאות לא טובות במחירי המזון ובמחירי הדיור. יש היום תחושה מאוד קשה".

 

על יחסיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כחלון כי "הוא תמיד הבין שיש איתי התנגשות אידיאולוגית על רקע חברתי, תמיד, גם בישיבות סיעה. לאורך הדרך לא ראינו עין בעין את הנושאים האלה. תמכתי למשל במחאה החברתית, חשבתי שהיא צודקת. אני מניח שזה היה משהו שמאוד הרגיז אותו".

 

"הליכוד הוא מותג חזק ואיכותי"

השר גדעון סער אמר הבוקר בתגובה לפרסום: "כחלון הוא חבר שלי, אנחנו נפגשים ומשוחחים גם בחודשים האלה שהוא לא בחיים הציבוריים. בפוליטיקה אין הרבה חברים, אז אני לא מתכוון להתפלמס עם משה כחלון. אני עדיין מקווה שהוא ימצא את דרכו חזרה לליכוד. זה מקומו הטבעי וביתו". הוא אמר את הדברים בגלי צה"ל.

 

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר בגלי צה"ל הבוקר כי הוא "מכיר ומוקיר את כחלון.

 מברך על חזרתו למערכת הפוליטית בלי קשר באיזו מסגרת הוא ירוץ. הבנתי שהוא לא מתכוון לרוץ בליכוד. הדרך הפוליטית היא דרך ארוכה וקשה בטח ובטח כשאתה מקים מפלגה חדשה. אני מאחל לו הצלחה ויכול רק לפרגן".

 

ח''כ מירי רגב התייחסה לדבריו של כחלון: "הליכוד מעולם לא קיפל את הדגל החברתי. יש ח"כים חברתיים בליכוד שעושים עבודתם לטובת שוויון וצדק חברתי. נכון, צריך ואפשר לעשות יותר. אני פועלת מאז בחירתי לכנסת למען הנושאים החברתיים, יוקר המחיה, דיור בר-השגה, ביטול מע"מ על פירות וירקות ועוד.

 

"הליכוד היא המפלגה היחידה שככל שתתחזק, תצליח לבטא וליישם את התפיסה הביטחונית-מדינית והחברתית. רק בשבוע שעבר כינסתי את המחנה החברתי-לאומי של הליכוד. הגיעו 800 פעילים חברי מרכז, ראשי ערים, צעירים, ויחד נמשיך ונפעל בסוגיות החברתיות. אני קוראת לכחלון ידידי לחזור לליכוד ומתוך הליכוד לפעול יחד למען הנושאים החברתיים. הליכוד הוא מותג חזק ואיכותי שיש לו דרך ברורה למען העם, החברה והארץ שלנו".

 

הראיון המלא - ביום שישי במוסף "7 ימים" ב"ידיעות אחרונות"

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
כחלון בכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים