שתף קטע נבחר

שיטת הסחיטה: כלבים מאיימים במגדל בת"א

כתב האישום נגד איתן חייא, שכונה "ראש המאפיה הישראלית בניו יורק", מתאר את מסכת האימה שהטיל על הנסחטים - וכללה גם יריות. אחרי אחת מפגישות האיומים במרפסת הגבוהה, נסחט הכין צוואה. עורך דינו אמנון זכרוני יידרש להעיד נגדו

פרשת הסחיטה של אנשי העסקים: השיטה שבה פעל איתן חייא, שכונה "ראש המאפיה הישראלית בניו יורק", נחשפת בכתב אישום חמור שהוגש נגדו ונגד 15 ממקורביו היום (ה') בבית המשפט המחוזי בתל אביב. עורך דינו של חייא, אמנון זכרוני, יידרש להעיד נגדו על תקיפה שהתרחשה לכאורה במשרדו. לפי עדויות אחרות השתמש חייא בכלבים מאיימים כדי לסחוט כספים שהצטברו למיליוני שקלים. בכתב האישום נטען: "עדים רבים בפרשה פחדו לומר את שמו של חייא או להסתכל בתמונתו. אנשים נורמטיביים חוו את נחת זרועו, אף כאלו שלא באו עמו במגע עסקי או כלכלי".

 

 

 

בין המואשמים בתיק גם מנהל קבוצת כדורגל בליגת העל, ששמו עדיין אסור לפרסום. לו מיוחסות עבירות של קשירת קשר לפשע, התפרצות וגניבה. על פי החשד הוא נכנס יחד עם אנשיו של חייא לבית קפה של אחד מעדי המדינה והיה שותף להרס שבוצע בו. בנוסף הוא היה מעורב בגניבת רכבו של אחד העדים - רכב שנמצא מפורק בשטחים. בא כוחו של המנהל, עו"ד אלי כהן, הכחיש בשמו את ההאשמות.

 

נאשמות נוספות בפרשה הן בנותיו של חייא, נטלי קמר ודניאל שלהוב, שלהן מיוחס ביצוע פעולות פליליות עקב קרבתן לאביהן.

מנהל קבוצת הכדורגל, היום לצד עורך דינו אבי חימי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מנהל קבוצת הכדורגל, היום לצד עורך דינו אבי חימי(צילום: מוטי קמחי)

הפרשה שמכונה "שותף סמוי" פורסמה בחג פורים בחודש שעבר, אחרי חקירה שנוהלה במשך תקופה ארוכה ביחידה המרכזית של מחוז תל אביב. ראש צוות החקירה, פקד יוני חג'ג', וחוקריו, הצליחו לגייס לרשותם שני אנשי עסקים, שעל פי החשד נסחטו על ידי חייא, והסכימו להפוך עדי מדינה. במקביל, הם ברחו לארצות הברית מפחד שיסבלו מנחת זרועו.

 

במשטרה מעריכים כבר הרבה זמן שחייא הוא עבריין מסוכן ביותר החולש על עסקים רבים. בעבר התפרסם כשהשתייך לכנופיה ניו-יורקית שפעלה בארה"ב. כשחזר לישראל הוא הוריד פרופיל אך יחד עם זאת, מתחת לפני השטח הדו"חות המודיעיניים של המשטרה הצביעו על כך שהוא ממשיך בפעילות פלילית ומעצים את כוחו. ארגונו של חייא נודע במתן הלוואות עם ריבית גבוהה במיוחד ובגבייה אלימה מחייבים.

 

על פי כתב האישום שניסחה הפרקליטות, לחייא הייתה שיטה לסחיטת אנשים שלהם היה מלווה כספים, או נכנס איתם לשותפות עסקית. לטענת החוקרים חייא היה מסביר לאותם "שותפים" כי אצלו יש רק רווחים. כאשר בכל זאת נרשמו הפסדים בעסקים, דאגו חייא ואנשיו לקבל את כספם על ידי העברת רכוש על שמם או בעקבות אירועים אלימים.

 

אירוע כזה התרחש במשרדו של עו"ד הצמרת אמנון זכרוני, לשם הגיע חייא עם אחד מעדי המדינה. בנוכחות זכרוני, איים חייא על עד המדינה ואף סטר לו. במשטרה חקרו את עו"ד זכרוני וערכו עימות בינו לבין חייא, שם הטיח בפני מרשו כי ראה אותו מכה את עד המדינה.

 

לטענת המשטרה, כאשר חייא דרש כספים ולא קיבל הוא גם פנה לאמצעים אלימים. לאחד הנסחטים היה אמור להיזרק רימון, שהושלך בטעות לבית של שכן. במקרה אחר כשנסע החייב בכביש 6 נורו לעברו צרור יריות שרק במזל לא הרגו אותו.

 

חייא על פי המשטרה היה שותף באולם אירועים ביפו, שבו הושקעו 13 מיליון שקלים.

 בעליו ברחו לארצות הברית והשאירו לקוחות ללא מקום לחגוג. במשטרה טוענים כי השניים ברחו לאחר שנסחטו ולא יכלו לעמוד עוד במסכת האיומים.

 

לטענת החוקרים, חייא היה מזמן לביתו באחד המגדלים במרכז תל אביב את החייבים. "הוא היה מוציא אותם למרפסת שנמצאת בקומה גבוהה, ושם בנוכחות שני כלבי תקיפה מאיימים, היה מסביר להם שהם חייבים להחזיר כסף". לפחות במקרה אחד בידי המשטרה עדות על מאוים, שבתום פגישה כזאת הכין צוואה כי חשש לחייו.

 

במשך תקופה ארוכה פעלו בלשי הימ"ר באופן סמוי נגד חייא ואנשיו, ותיעדו אותם פורצים לבית העסק של עדי המדינה ובאירועים נוספים. "אני קורא לכל אדם במדינת ישראל שנסחט בידי עבריין להגיע למשטרה ולשים קץ למעגל הסחיטה", אמר מפקד מחוז תל אביב ניצב בנצי סאו עם סיום החקירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
איתן חייא בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
צילום: יריב כץ
עו"ד אלי כהן, שמייצג את מנהל קבוצת כדורגל
צילום: יריב כץ
עו"ד יניב שגב, שמייצג את חייא
מומלצים