שתף קטע נבחר

בי"ס למלחמה בסוריה: חזבאללה לומד קומנדו

הם חדרו לעומק 11 קילומטר בעורף האויב, תצפתו בחשאי על הווילה, התגנבו בלילה להטמין פצצה - וחיסלו מרחוק שלושה מומחי חבלה, אויבי אסד. אנשי חיזבאללה סופגים אבדות בסוריה, אבל גם מפתחים כוח קומנדו מיומן. סיפור הפעולה בקלמון

כוחות הקומנדו פלשו לשטח הסורי המוחזק על-ידי המורדים נגד אסד בסמוך לגבול לבנון, וצפו במורדים נכנסים ויוצאים מווילה בת שתי קומות, לפני שהתגנבו פנימה כדי להטמין פצצה. בבוקר שלמחרת הם הפעילו אותה בשעה ששלושה מומחי חבלה משורות המורדים וארבעה עוזרים נפגשו בפנים. הווילה הפכה תוך שניות לתל חורבות.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

המבצע באזור קלמון שבמערב סוריה בחודש שעבר בוצע על-ידי אנשי ארגון חיזבאללה הלבנוני, כפי שאישרו לסוכנות הידיעות AP כמה גורמים רשמיים הקשורים לארגון השיעי. מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה במרס 2011 שלח חיזבאללה אלפי לוחמים למדינה כדי לסייע לכוחותיו של אסד, שהלכו ואיבדו עוד ועוד שטחים לטובת המורדים, לשנות את מאזן הכוחות ולהגביר את אחיזתו של הרודן באזור הבירה דמשק ובסמוך לגבול ללבנון.

 

במהלך הלחימה, שבה נהרגו כבר יותר מ-150 אלף איש, ספג חיזבאללה עצמו מאות הרוגים ופצועים, אם לא יותר, אולם מקורות בשטח מעידים כעת כי חיזבאללה גם למד להשתמש במגוון רחב של טקטיקות חדשות, כולל מבצעי קומנדו מסובכים, כדי להילחם במורדים ובמפקדי האופוזיציה. אותנו הישראלים מעניינת העובדה הזו כמובן, בשל השאלה כיצד עלול חיזבאללה להשתמש בניסיון שהוא צובר במלחמה העקובה מדם בלבנון בעימותים עתידיים עם צה"ל.

 

פיגוע ברובע חיזבאללה בביירות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פיגוע ברובע חיזבאללה בביירות(צילום: AFP)

מטרת האסטרטגיה החדשה של חיזבאללה, הכוללת התקפות בסגנון פגע וברח ומבצעי סיור בשטח האויב, היא לסייע לאסד לאחוז בשלטון, להפחית את מספר הנפגעים של חיזבאללה ולתקוף ארגונים שרוצים להוציא לפועל התקפות בתוך לבנון עצמה. "חיזבאללה מודע היטב גם הוא לכוח האדם המוגבל יחסית שלו", אומר המומחה צ'רלס ליסטר, "כך שניצול היכולת להסב נזק לאויב מבלי להרחיב את משאביו - זו אסטרטגיה טבעית מבחינתו".

 

בכירים לבנונים אומרים כי נקודת המפנה של אסטרטגיית חיזבאללה בסוריה באה אחרי שהארגון סייע לכוחות אסד להשתלט על עיירת הגבול קוסייר בשנה שעברה. לדבריהם, אחרי אותו קרב המורדים תקפו והרגו ארבעה לוחמי יחידת עילית של חיזבאללה, אחרי שהכוחות הסוריים טענו בפני חיזבאללה כי האזור בטוח.

 

התיעוד שודר ב"אל-מנאר"

לפי אותם גורמים לבנונים, כעת שולח חיזבאללה קבוצות קטנות של לוחמים כדי לתצפת על אזורים לפני הכניסה אליהם. גורם אחד אמר שחיזבאללה גם חיבר אזורים בסוריה שבהם הוא נוכח לבסיסיו בלבנון באמצעות מערכת תקשורת מאובטחת שבה הוא משתמש בשטח לבנון כבר שנים. הלוחמים נמנעים מלהשתמש בטלפונים סלולריים או בציוד אחר שקל לנטר.

נסראללה עם שר החוץ של הפטרון האיראני, מוחמד זריף (צילום: AFP PHOTO / HEZBOLLAH PRESS OFFICE) (צילום: AFP PHOTO / HEZBOLLAH PRESS OFFICE)
נסראללה עם שר החוץ של הפטרון האיראני, מוחמד זריף(צילום: AFP PHOTO / HEZBOLLAH PRESS OFFICE)
 

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

הפיצוץ בווילה בקלמון משקף גם את הפנייה של חיזבאללה לפעולות בסגנון קומנדו. התקשורת הסורית הממלכתית דיווחה שכוחות סוריים ביצעו את ההתקפה, אבל העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" המזוהה עם תומכי אסד מסר שהן כוחות סוריים והן כוחות מיוחדים של חיזבאללה אחראים למעשה.

 

לפי ערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר", המבצע נערך בעומק של 11 קילומטרים בעורף האויב, ליד אזור חווש ערב. הערוץ דיווח גם ששלושת מומחי החבלה שנהרגו עמדו מאחורי פיגועים שכוונו נגד לבנון. גם הדיווח הזה מחזק את האפשרות שלחיזבאללה היה מניע ישיר לבצע פיגוע כזה בעצמו. ארגוני מורדים סוריים ואלה התומכים בהם, מבצעים בשנה האחרונה עוד ועוד פיגועים נגד שכונות שיעיות בלבנון כנקמה על מעורבותו של חיזבאללה בלחימה בסוריה, ובחודשים האחרונים נהרגו בפיגועים האלה עשרות לבנונים, רובם אזרחים.

כוחות צה"ל ליד גבול סוריה, אחרי ניסיון של חיזבאללה להניח מטען (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
כוחות צה"ל ליד גבול סוריה, אחרי ניסיון של חיזבאללה להניח מטען(צילום: אביהו שפירא)
 

בינתיים, מי שמפיקים תועלת מהניסיון של חיזבאללה הם כוחות אסד. "מאז תחילת מלחמת האזרחים הייתה התפתחות אדירה בביצועיהם של הכוחות הסוריים", אומר קאסם קסיר, מומחה לענייני חיזבאללה בעיתון הלבנוני "א-ספיר". אחת הפעולות הקטלניות ביותר בסוריה נגד המורדים בוצעה בפברואר, כשכוחות הנאמנים לאסד הרגו 175 מורדים, רבים מהם כאלה הקשורים לאל-קאעידה, במארב ליד דמשק.

 

ההתקפה, שצולמה ושודרה באופן בלעדי בערוץ של חיזבאללה "אל-מנאר", תוארה כאחת ההתקפות הקטלניות ביותר של כוחות הממשלה

הסורית נגד המורדים נגד אסד מאז תחילת המלחמה. אבל רבים מאמינים כי חיזבאללה הוא שעומד מאחורי ההתקפה משום של"אל-מנאר" הייתה גישה לתיעוד ובשל העובדה שלוחמי הארגון פעילים באזור. הערוץ גם פרסם תמונות בשחור-לבן של הווילה לפני ההתקפה ואחריה.

 

גורמים רשמיים בלבנון המקורבים לחיזבאללה אמרו כי לוחמי הארגון הפועלים בסמוך לגבול הסורי מפגיזים את אזורי היעד בארטילריה, רקטות ופצמ"רים ואז מסתערים עליהם. כשהם משתלטים על השטח הם מוסרים אותו לידי צבא אסד או כוחות פרו-ממשלתיים אחרים. "הם לא בוטחים באיש", אמר גורם אחד, "הם כבר נפלו קורבן למארבים כמה פעמים ואיבדו כמה לוחמי עילית".


פורסם לראשונה 13/04/2014 20:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אנשי חיזבאללה בגבול סוריה-לבנון
צילום: AP
מומלצים