שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פיגוע בדרך לסדר: גבר נרצח, אשתו וילד נפצעו מירי באזור חברון
  ממש לפני ארוחת החג, עשרות קליעים שנורו מצד הכביש ליד מחסום תרקומיא הרגו גבר בן 40, אשתו שישבה לידו נפצעה בינוני. "בבית החולים היא שמעה, מנסים להרגיע אותה", אמרו בצוות הרפואי. בן 9 שישב ברכב אחר נפצע קל. צה"ל מכתר את הכפר הסמוך אידנא

  בדרך לליל הסדר, צרור היריות הקטלני של המחבל הפתיע את הגבר שנהג לצד אשתו לבית משפחתה. היא נפצעה - וגם ילד שישב עם משפחתו במכונית אחרת. אש נפתחה לפנות ערב (יום ב') לעבר כלי רכב ישראליים בכביש 35 ליד הכפר הפלסטיני אידנא, צפונית-מערבית לחברון. גבר כבן 40 נהרג, אשתו בת 41 שישבה לצדו נפצעה בינוני וילד בן 9 מרכב אחר נפגע קל. הפצועים פונו במסוק ובאמבולנס מד"א לירושלים. כוחות צה"ל הוזעקו לזירה וחיילים מכתרים את אידנא בחשד שמשם יצא המחבל.

   

  עוד על הפיגוע בערב החג:

  חמאס: פעולת גבורה, תגובה טבעית

  7 חודשים לפיגוע הקודם בחברון, ואין פענוח

  עוד סיפורים ועדכונים - בפייסבוק שלנו

   

  ליד זירת האירוע    (צילום: סוכנות תצפית)

  ליד זירת האירוע    (צילום: סוכנות תצפית)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  עדכון על מצב הפצועים בבית החולים    (צילום: גלעד מורג)

  עדכון על מצב הפצועים בבית החולים    (צילום: גלעד מורג)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  האישה הפצועה פונתה לחדר טראומה בבית החולים שערי צדק עם פצע ירי, מאחד מעשרות הקליעים שנורו בצרור. "קליע שחדר ממותן ימין שבר לה צלע, אך אין פגיעות באיברים פנימיים", אמרו בצוות הרפואי, וסיפרו שנודע לה על הירצחו של בעלה. "מנסים להרגיע אותה".

   

  הילד בן ה-9 פצוע קל מירי, אמרו בבית החולים, ואינו סובל משברים או פגיעות פנימיות. הוא שוחח עם עובדות סוציאליות.

   

  המכונית שנוקבה מיריות (צילום: עטא עוויסאת, "ידיעות אחרונות") (צילום: עטא עוויסאת,
  המכונית שנוקבה מיריות(צילום: עטא עוויסאת, "ידיעות אחרונות")

  זירת פיגוע הירי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  זירת פיגוע הירי(צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  קליעים על הכביש ליד הזירה ()
  קליעים על הכביש ליד הזירה

   (צילום: ירח ראפ, סוכנות תצפית) (צילום: ירח ראפ, סוכנות תצפית)
  (צילום: ירח ראפ, סוכנות תצפית)

  הנחת העבודה: פעולה נקודתית

  כוחות גדולים של צה"ל שהוזעקו מגזרות שכנות בסיוע שב"כ ובפיקודו של מפקד אוגדת איו"ש, תת אלוף תמיר ידעי, פתחו במצוד. לזירה הגיע גם מפקד פיקוד מרכז אלוף ניצן אלון.

   

  לצה"ל עמדה מאוישת בכניסה לכפר ומן הצד השני במחסום עצמו - אולם בתווך, הכביש מפותל ובשל הטופוגרפיה ההררית לא כל הדרך נמצאת בטווח הראייה של החיילים. באזור זה אירע הירי.

   (צילום: סוכנות תצפית, google maps) (צילום: סוכנות תצפית, google maps)
  (צילום: סוכנות תצפית, google maps)

  הנחת העבודה הראשונית בצה"ל היא שמדובר ב"מפגע בודד" - גם אם הייתה חוליה של כמה מחבלים - ולא בהתארגנות שפעלה כחלק מתשתית אזורית של אחד מארגוני הטרור, אלמנט שמקשה על יצירת התרעה לפיגוע.

   

  מתחקיר ראשוני של הצבא עולה כי לפחות מחבל חמוש אחד התקרב באופן רגלי לקטע מהכביש ישר יחסית, ומטווח של מטרים בודדים ירה באופן אוטומטי על הרכב הראשון שחלף על פניו. לאחר מכן רץ לנקודה סמוכה, ושם המשיך בירי לעבר מכוניות ישראליות נוספות עד שנמלט.

   (צילום: עטא עוויסאת, "ידיעות אחרונות") (צילום: עטא עוויסאת,
  (צילום: עטא עוויסאת, "ידיעות אחרונות")

   (צילום: עטא עוויסאת, "ידיעות אחרונות") (צילום: עטא עוויסאת,
  (צילום: עטא עוויסאת, "ידיעות אחרונות")

   

  מחסום תרקומיא. חיילים כיתרו את אזור הכפר אידנא (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  מחסום תרקומיא. חיילים כיתרו את אזור הכפר אידנא(צילום: גיל יוחנן)
   

  גזרת הפיגוע ידועה כאזור מועד לפורענות בעשור האחרון בשל קירבתם של הכפרים לציר 35, שבו נוסעים ישראלים מאזור לכיש לכיוון התנחלויות הר חברון, אך בשנה האחרונה נרשם שקט יחסי בגזרה. העובדה שהכפר אידנא מבודד יחסית מיישובים גדולים סמוכים כמו דורא, חלחול או חברון עשויה להקל על כוחות הביטחון במצוד.

   

  "פתאום ראינו מחבל עם קלצ'ניקוב וקסדה"

  ידידיה מרמת גן, שהיה באחד מכלי הרכב שנורו, מסר לסוכנות תצפית: "אנחנו נסענו על כביש חוצה יהודה ולפתע ראינו מחבל שעמד בצד הכביש חמוש בקלצ'ניקוב וקסדה ופשוט ירה לעברנו ולא פגע". לדבריו, "הוא המשיך לירות לעבר הרכבים מאחורינו, נתנו גז והמשכנו לנסוע, כאשר ראינו משטרה סימנו לה שיש אירוע ושיורים. המשכנו עד שראינו חיילים בצומת תרקומיא שם עצרנו וביצענו חסימה עם הרכבים בכדי שנוספים לא ימשיכו לנסוע".

   

  פראמדיקים של מד"א שהעניקו לפצועים טיפול רפואי סיפרו שכמה כלי רכב היו המטרה. "ברכב הראשון לא היו נפגעים, ברכב השני נפצע באורח אנוש נהג הרכב, גבר כבן 40 שמותו נקבע בשטח לאחר ניסיונות החייאה. במושב שליד הנהג ישבה צעירה כבת 28 במצב בינוני שנורתה בפלג גופה העליון, יחד עם כוחות רפואה של צה"ל הענקנו לה טיפול רפואי ראשוני בשטח ופיניו אותה לבית החולים שערי צדק. ברכב השלישי נפגע באורח קל ילד כבן 9 שטופל במקום ופונה באמבולנס".

  צה"ל הבטיח "לשים את ידו על המפגעים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  צה"ל הבטיח "לשים את ידו על המפגעים"(צילום: גיל יוחנן)

   

   (צילום: ירח ראפ, סוכנות תצפית) (צילום: ירח ראפ, סוכנות תצפית)
  (צילום: ירח ראפ, סוכנות תצפית)
   

  מצה"ל נמסר מעט לאחר הפיגוע כי "כוחות רבים הוקפצו על מנת לערוך סריקות נרחבות באזור האירוע ובשעה זו מכתרים את אידנא. צה"ל רואה בחומרה רבה אירוע חבלני זה ערב חג הפסח וישים ידו על המפגעים". התיאום הביטחוני בין צה"ל למנגנונים הפלסטיניים נמשך גם הערב כסדרו, ובין הצדדים מתקיימים מגעים, כל זאת בזמן החג שבמהלכו הוטל סגר כללי על שטחי יהודה ושומרון.

   

  תושבים בכפרים מסביב לאידנא מסרו ל-ynet כי כוחות גדולים של הצבא נמצאים בשטח והקימו חפ"ק ובנוסף לאידנא נכנסו חיילים שערכו חיפושים בבתים בכפר. עוד קודם לכן דווח על מחסומים בכניסות לכפרים שנמצאים מערבית לחברון ועד לבית אומר בצפון.

   

  בג'יהאד האיסלאמי ובחמאס מיהרו לברך על הפיגוע: בהודעות שפרסמו הארגונים נכתב כי זוהי "תגובה טבעית לפשעיה של ישראל". למרות הברכה, איש לא קיבל אחריות על הפיגוע.

   

  הפיגוע מתרחש בימים רגישים במיוחד בזירה המדינית, כאשר ישראל והפלסטינים נמצאים על סף פיצוץ המשא ומתן אך מנסים לגבש עסקה בתיווך ארה"ב שתפאשר את המשכו - באמצעות שחרור מחבלים (כולל ערבים-ישראלים כנראה), הקפאת פניות הפלסטינים לארגונים בינלאומיים ושחרור ג'ונתן פולארד מהכלא האמריקני.

   

  מוקד של גנבים / פרשנות

  פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מעריך כי עיתוי הפיגוע בערב החג לא היה מקרי.

   אולם לצה"ל ולשב"כ לא הייתה התרעה, ורוב הסימנים מעידים על "מפגע בודד".

   

  הכפר הגדול אידנא והיישובים שלידו מוכרים לכוחות הביטחון בעיקר כמוקד לפעילות פלילית, במיוחד גניבות רכב ומשטחים חקלאיים - יותר בתוך הקו הירוק דווקא. בשל כך הגביר לאחרונה משמר הגבול את פעילותו באידנא, והדבר עורר תסיסה בקרב התושבים.

   

  הפיגוע הרצחני התרחש בתקופה רגישה, אולם לא צפוי שישפיע על המגעים המדיניים. התיאום הביטחוני בין צה"ל למנגנונים הפלסטיניים נמשך גם כעת כסדרו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  ליד מקום הפיגוע
  צילום: AFP
  צילום: סוכנות תצפית
  כוחות החירום בזירה
  צילום: סוכנות תצפית
  מומלצים