שתף קטע נבחר

חמאס מאיים בעוד פיגועים: 'ההתנגדות חזרה'

קצין משטרה נרצח בפיגוע ירי ליד חברון, אשתו שנסעה איתו לארוחת ליל הסדר נפצעה, הילדים שישבו מאחור לא נפגעו. הנייה שיבח: "החזיר לחיים את דרך ההתנגדות". נתניהו: ההסתה הביאה לרצח, הרשות לא גינתה את המעשה המתועב

בערב החג אירע פיגוע הירי הראשון שגבה קורבן זה יותר מחצי שנה, ובחמאס מאיימים כי הוא הראשון מבין רבים: יממה לאחר הפיגוע בכביש 35, שבו נרצח קצין משטרה שהיה בדרך לארוחת החג בקריית ארבע, מאיים ראש ממשלת חמאס בעזה בפיגועים נוספים. לדברי איסמעיל הנייה, הירי ליד חברון "החזיר לחיים את דרך ההתנגדות".

 

בפיגוע נפצעה אשתו של קצין המשטרה, שעדיין מאושפזת בבית החולים שערי צדק בירושלים, ילדיהם שישבו מאחור לא נפגעו. בנוסף נפגע ילד בן 9 שנסע במכונית אחרת. מוקדם יותר דיווחו פלסטינים שצה"ל עצר חשוד הקשור למעשה, אך הוא שוחרר לאחר זמן קצר. איש עדיין לא לקח אחריות לירי, אבל בחמאס ממהרים לשבח את המחבל או המחבלים שאחראים לפעולה.

 

"אנחנו אומרים לאויב ולכל אחד שחושב שאפשר לאלף את הגדה המערבית - הגדה המערבית היא עתיד המאבק שלנו עם האויב", אמר הנייה במסר שכוון הן לישראל והן לרשות הפלסטינית, ואיים בפיגועים נוספים בגדה.

 

זירת פיגוע הירי (צילום: הצלה יו"ש) (צילום: הצלה יו
זירת פיגוע הירי(צילום: הצלה יו"ש)

זירת הפיגוע לאחר הירי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע לאחר הירי(צילום: רויטרס)

סריקות של צה"ל באזור במהלך היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
סריקות של צה"ל באזור במהלך היום(צילום: גיל יוחנן)

לאחר צאת החג הוציא ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעת ניחומים למשפחה: "הרצח הנפשע הזה הוא תוצאה של ההסתה שלה אחראית הרשות הפלסטינית. אמש ההסתה הזאת תורגמה לרצח של אב שנסע עם המשפחה לסדר. עד לרגע זה הרשות לא מצאה לנכון לגנות את המעשה המתועב והנפשע הזה".

 

להרוג ולרעייתו, שנפצעה ואושפזה בבית החולים שערי צדק בירושלים, חמישה ילדים בני 13-3. אחר הצהריים היא יצאה לקריית ארבע כדי להודיע להם על מות אביהם. ראש מערך הטראומה בבית החולים, ד"ר עופר מרין, סיפר ל-ynet: "האישה הגיעה עם פצע במותן וסבלה ומקליע אשר שבר צלע. מצבה טוב ויציב ואנו משחררים אותה לכמה שעות לנסוע למשפחה ולעשות הכנות לקראת ההלוויה מחר. לאחר מכן היא תחזור לבית החולים ותשתחרר שוב מחר".

 

מאז אתמול נמשכים החיפושים אחר המחבל או המחבלים שביצעו את הפיגוע. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית "צפא", נעצר חשוד ראשון - מחמוד אחמד נימר מהכפר הפלסטיני אידנא, שלתוכו לפי החשד ברחה חוליית המחבלים. זמן קצר לאחר מכן הוא שוחרר. צה"ל הסיר הלילה את הכתר שהוטל על הכפר, אולם האזור עוד מוקף מחסומים ובתוך הכפר נמשכות הסריקות בבתים של פלסטינים. ככל שחולפות השעות מתמקדת חקירת שב"כ במישור המודיעיני.

 

מתחקיר ראשוני של הצבא עלה כי לפחות מחבל אחד התקרב באופן רגלי לקטע מהכביש ישר יחסית, ומטווח של מטרים בודדים ירה באופן אוטומטי על הרכב הראשון שחלף על פניו. לאחר מכן רץ לנקודה סמוכה, ושם המשיך בירי לעבר מכוניות ישראליות נוספות עד שנמלט.

הרכב שנפגע מקליעי המחבלים (צילום: הצלה יו"ש) (צילום: הצלה יו
הרכב שנפגע מקליעי המחבלים(צילום: הצלה יו"ש)

זירת הפיגוע בכביש 35 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
זירת הפיגוע בכביש 35(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

הנחת העבודה הראשונית בצה"ל היא שמדובר ב"מפגע בודד" - גם אם הייתה חוליה של כמה מחבלים - ולא בהתארגנות שפעלה כחלק מתשתית אזורית של אחד מארגוני הטרור, אלמנט שמקשה על יצירת התרעה לפיגוע.

 

גזרת הפיגוע ידועה כאזור מועד לפורענות בעשור האחרון בשל קירבתם של הכפרים לציר 35, שבו נוסעים ישראלים מאזור לכיש לכיוון התנחלויות הר חברון, אך בשנה האחרונה נרשם שקט יחסי בגזרה. חרף הפיגוע, התיאום הביטחוני בין צה"ל למנגנונים הפלסטיניים נמשך כסדרו.

 

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הגיע לבית החולים כדי לבקר את אלמנת ההרוג. "זה אירוע קשה מאוד, רצחני, טרוריסטי", אמר. "נעשים מאמצים ללכוד את המחבלים ואני מניח שכוחות הביטחון ישימו את ידם עליהם. בליל הסדר, כשעם ישראל יושב וחוגג וכולנו מסובין, משפחה בדרכה לליל הסדר נפגעת ועלינו לזכור תמיד עם מי יש לנו עסק".

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון מסר: "כוחות צה"ל, משמר הגבול ושב"כ ממשיכים במצוד אחר המחבל ושולחיו, אם היו כאלו. לא ננוח ולא נשקוט עד אשר נשים את ידנו על מי שתיכנן וביצע את הפיגוע הזה. נפעל בנחישות חסרת פשרות כלפי מי שמעורב בתכנון או ביצוע פיגועים".

 

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, מסר: "הרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן מעודדת ומממנת רוצחי יהודים ביד אחת, וביד השניה סוחטת את ישראל לשחרר אותם. פניהם לטרור ולא לשלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
כוחות צה"ל סורקים ליד זירת הפיגוע
צילום: גיל יוחנן
מומלצים