שתף קטע נבחר

ניגריה: מחבלים חטפו 100 תלמידות בית ספר

חמושים מארגון "בוקו חראם" האיסלאמיסטי הקיצוני, שמתנגד לחינוך מערבי, פשטו על חטיבת ביניים בצפון המדינה האפריקנית וחטפו ילדות. במקביל, ארגון הטרור ביצע פיגוע תופת בבירה אבוג'ה ורצח יותר מ-75 בני אדם

חמושים איסלאמיסטים חטפו לפחות 100 תלמידות בית ספר במדינת בורנו שבצפון ניגריה. אודו מוסה, מורה בבית ספר באזור, סיפר אתמול (יום ג') שהחמושים, שמשתייכים ככל הנראה לארגון הטרור האיסלאמיסטי "בוקו חראם", פשטו בשעת ערב מאוחרת על חטיבת ביניים בעיר צ'יבוק וחטפו את הילדות. הוא סיפר ש ראה באזור שמונה גופות, אולם לא מסר למי שהן שייכות. "המצב כאן נורא וכולם מאוד עצובים", אמר מוסה.

 

עוד חדשות בעולם :

ספינה עם מאות נוסעים שקעה בדרום קוריאה

למכירה באיטליה: אי נטוש ורדוף רוחות

הווידוי ביום הרצח: "אוסקר, אוהבת אותך"

שופטת לאב: אל תפחיד ילדיך עם Caps Lock

 

האחראי על החינוך במדינת בורנו, איווה קובו, אישר את דבר החטיפה והוסיף שהרשויות עדיין מנסות לברר את המספר המדויק של תלמידות שנחטפו משום שכמה תלמידות הצליחו לברוח לשיחים ואז לבתיהן במהלך ההתקפה.

 

ארגון הטרור לא פוסח על בתי ספר ופוגע גם בתלמידים (צלום: AFP) (צלום: AFP)
ארגון הטרור לא פוסח על בתי ספר ופוגע גם בתלמידים(צלום: AFP)
רשויות החינוך במדינת בורנו הורו בחודש שעבר לסגור את כל בתי הספר באזור כדי להגן על הילדים אחרי שאיסלאמיסטים רצחו בחודש פברואר עשרות תלמידים במדינת יובו השכנה. ארגון "בוקו חראם" ביצע בעבר תקיפות רבות נגד בתי ספר בניגריה במסגרת התנגדותו לחינוך המערבי.

 

ארגון הטרור לא נטל אחריות

חטיפת הילדות אירעה באותו יום שבו אירע פיגוע תופת בבירת ניגריה, אבוג'ה.

בפיגוע, שנחשב לקטלני ביותר שאי פעם בוצע באבוג'ה, נהרגו לפחות 75 בני אדם, ובעקבותיו כבר עלו תהיות לגבי יכולתה של הממשלה להגן על הבירה מפני מורדים וארגוני טרור איסלאמיסטיים.

 

לאחר הפיגוע, נשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן הפנה אצבע מאשימה לעבר "בוקו חראם", אף על פי שהארגון שמקיים קשרים הדוקים על אל-קאעידה, לא נטל אחריו על רצח עשרות האנשים.

 

עשרות נהרגו בפיגוע בבירה. מנקים את זירת הפיצוץ באבוג'ה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עשרות נהרגו בפיגוע בבירה. מנקים את זירת הפיצוץ באבוג'ה(צילום: AFP)

בחודש פברואר ייערכו בניגריה בחירות לנשיאות והנשיא ג'ונתן נמצא תחת לחץ עצום לבלום את האלימות הקשה שמכה במדינה בחמש השנים האחרונות ומהווה איום ביטחוני הולך וגדל על יצרנית הנפט הגדולה ביותר באפריקה והכלכלה הגדולה ביבשת.

 

אבוג'ה בכוננות: פיגוע ערב לפני פורום כלכלי חשוב

ממשלתו של ג'ונתן אמורה לארח בחודש הבא באבוג'ה את הפורום הכלכלי העולמי בהשתתפות מנהיגי מדינות מאפריקה ואנשי עסקים בכירים, והיא תשגר לאזור יותר מ-6,000 שוטרים וחיילים כדי להגן על משתתפי הפורום.

 

ארגון "בוקו חראם" מבקש להחיל את חוקי השריעה האסלאמיים והוא תוקף לרוב עמדות משטרה וצבא, מבני ממשלה, בתי ספר וכנסיות. רק בחצי השנה האחרונה היה ארגון הטרור אחראי לרציחתם של יותר מ-2,000 בני אדם, והותיר את צבא ניגריה ללא מענה.

 

אחד הפצועים בפיגוע באבוג'ה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אחד הפצועים בפיגוע באבוג'ה(צילום: AFP)

בניגריה חיים 170 מיליון בני אדם והם מתחלקים בין מוסלמים שמתגוררים במספרים גדולים בצפון לבין נוצרים שמתגוררים ברובם בדרום. "בוקו חראם", שכינויו בשפת האוסה הוא "החינוך המערבי הוא חטא", נוסד לפני כעשור כתנועה דתית שהתנגדה להשפעה המערבית, שלטענת מייסד הארגון מוחמד יוסוף הרעילה את נפשות הצעירים נגד האיסלאם.

 

מאז 2009 הספיק בוקו חראם להתפצל לכמה ארגונים, חלקם עם קשרים לזרוע של אל-קאעידה בסהרה שפועלת על פי מומחים באופן עצמאי. ההתקפות על בתי ספר בניגריה משקפות את האידיאולוגיה הקיצונית של ארגון הטרור שסולדת ממודרניות ומשתוקקת להשיב את השעון לאחור לעידן שבו אדמות מערב אפריקניות לא נשלטו על ידי אירופאים.

 

ארגון בוקו חראם מפרסם לעתים נדירות הודעות לתקשורת, אולם במעט שהוא אמר באופן פומבי הוא דיבר על רצונו להשיב לניגריה את ימי הזוהר שלה. בשנה שעברה מסר הארגון הקיצוני שהוא רוצה להחיות מחדש את החליפות מהמאה ה-19 של השייח האיסלאמי עוסמאן דאן פודיו ושהוא רוצה להחיל בניגריה את חוקי השריעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תלמידי בתי הספר על הכוונת (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים