שתף קטע נבחר

הלם בדונייצק: "חומר אנטישמי, כמו הנאצים"

יהודי העיר שבמזרח אוקראינה לא יודעים איך להגיב לכרוזים שחולקו ולפיהם היהודים נדרשים להירשם, להצהיר על דתם ורכושם, אחרת תישלל אזרחותם והם יגורשו. "אי ודאות אם זה אמיתי"

חשש בקרב הקהילה היהודית בעיר דונייצק במזרח אוקראינה בעקבות כרוזים שפוזרו בערב פסח בעיר, עליהם חתום לכאורה דניס פושילין, ראש "הרפובליקה העממית של דונייצק". על פי הפלאיירים נדרשים יהודי העיר להירשם עד תחילת החודש הבא כיהודים ולמסור הצהרה על רכושם, ולא - תישלל אזרחותם, הם יגורשו ונכסיהם יעוקלו. לפי נתוני הסוכנות היהודית, בדונייצק מתגוררים כ-17 אלף יהודים.

 

 

הכרוזים פוזרו תחילה בבתי כנסת בדונייצק ובהמשך במקומות נוספים בעיר, שבה פועלים רעולי פנים תומכי רוסיה שהגדירו את העיר בשבוע שעבר כ"רפובליקה עממית".

הפלאייר שניתלה בדונייצק. יהודי העיר לא יודעים אם הוא רשמי (צילום: אולגה רזניקובה) (צילום: אולגה רזניקובה)
הפלאייר שניתלה בדונייצק. יהודי העיר לא יודעים אם הוא רשמי(צילום: אולגה רזניקובה)
 

עמנואל שכטר מישראל קיבל את המכתב בווטסאפ מחבריו המתגוררים בעיר. לדבריו, "הם מספרים שרעולי פנים חיכו ליהודים מיד אחרי התפילה בערב פסח, נתנו להם את הכרוז ואמרו להם ליישם את מה שכתוב בו. המתפללים אמרו להם 'תודה ולהתראות' ורעולי הפנים אמרו 'אין בעיה, גם אנחנו עם הספר' והתחילו לתלות את הכרוזים על עמודים בעיר".

חיילים אוקראינים ומפגינים פרו-רוסים בבניין הממשלה בדונייצק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חיילים אוקראינים ומפגינים פרו-רוסים בבניין הממשלה בדונייצק(צילום: EPA)

בכרוז, שנכתב ברוסית, עם הסמל הלאומי של רוסיה וחותמת של "הרפובליקה העצמאית של דונייצק", נכתב: "אזרחי אוקראינה היהודים הנכבדים, בגלל שמנהיגי הקהילה היהודית של אוקראינה תמכו בכנופיית "בנדרה" (של סטפן בנדרה, שהיה לאומן שפעל למען עצמאות אוקראינה בימי מלחמת העולם השנייה) ומתנגדים לרפובליקה הפרובוסלבית של דונייצק ואזרחיה, החליט המטה המרכזי של הרפובליקה העממית של דונייצק שכל האזרחים מהלאום היהודי מעל גיל 16, המתגוררים בשטח הרפובליקה העצמאית של דונייצק, חייבים להגיע עד 3 במאי 2014 למשרד לענייני לאום ולהירשם.

 

"הרישום יעלה 50 דולר אמריקני ויש להצטייד בסכום זה לצורך ההרשמה. יש להביא תעודת זהות ודרכון כדי לרשום בהם את דתכם, להביא מסמכים על בני המשפחה ומסמכים על כל נכסי הנדל"ן שברשותכם וכלי הרכב שבבעלותכם. במקרה של התחמקות מרישום, תואשמו ואזרחותכם תבוטל, תישלחו בכוח אל מחוץ לגבולות הרפובליקה ונכסיכם יעוקלו. על החתום, מושל הרפובליקה העממית של דונייצק, דניס פושילין".

 

אולגה רזניקובה, חברת הקהילה היהודית בדונייצק, סיפרה ל-ynet: "אנחנו לא

יודעים האם הכרוזים הופצו מטעם הפעילים הפרו-רוסים או מטעם מישהו אחר. אבל זה רציני וזה קיים. זה מזכיר את הטקסט של הפשיסטים ב-1941. חברי הקהילה היהודית, אלה שאני מכירה, לא חוששים, למרות שמדובר בעניין מאוד לא נעים. קשה לנו להאמין שזה אמיתי. אני לא מתכוונת להגיע ולהירשם. אני בת 32, חייתי בדונייצק כל חיי ואף פעם לא נאלצתי להתמודד עם אנטישמיות כלשהי עד לחתיכת הנייר הזו. אני מתייחסת לזה מאוד ברצינות, אבל יש אי-ודאות אם זה אמיתי או לא".

 

ז'ניה מישראל, שקיבל את המכתב ממכרה יהודית שמתגוררת בדונייצק, אמר שליהודי העיר "לא ברור כלום, לא ברור ממי הכרוז ומה הכוחות שם. יש שם חשש ופחד. ההרגשה כבר אינה בטוחה כבעבר. אי אפשר לזלזל בדברים שנכתבו כי אין ריבון אחד ונשיא לגיטימי באזור. יש שם שלטון של חונטות".

 

בתגובה לפנייה של האתר "יהודי קייב", השיב פושילין שהוא אמנם מאשר שהפלאיירים, החתומים על ידי הארגון בהנהגתו, אכן הופצו בדונייצק, אבל הכחיש כל קשר שלו ושל ארגונו לכרוזים.

 

לדברי אלכס טנצר, יליד קייב ומראשי קהילת עולי ברית המועצות לשעבר, "המנהיגות היהודית-האוקראינית תומכת בממשלה החדשה של האוקראינים, אבל קשה לדעת אם הכרוזים אמיתיים או לא. בכל אופן, זהו חומר מאוד אנטישמי, שמזכיר חומרים שחילקו הנאצים במלחמת העולם השנייה, שהורו ליהודים להתאסף".


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
כוחות פרו רוסיים באוקראינה
צילום: AP
מומלצים