שתף קטע נבחר

בגיל 34 - אנדי רם הודיע על פרישה מטניס

כשהוא ממרר בבכי, אחד מהטניסאים המצליחים בתולדות המדינה הודיע על החלטתו לתלות את המחבט מיד לאחר מפגש גביע הדייויס מול ארגנטינה בספטמבר. בהומור האופייני שלו פצח רם בשירו של דקלון: "הכל כבר מוכן אומרת אמי, הגיע הזמן לתלות את המחבטים". על ההחלטה לפרוש: "רציתי לסיים בטעם מתוק". על ארליך: "הוא החצי השני שלי. בינתיים הוא רוצה להמשיך"

תולה את המחבט. כפי שפורסם ב"ידיעות אחרונות", הטניסאי אנדי רם הודיע היום (ד') על פרישתו ממשחק לאחר מפגש גביע הדייויס נגד ארגנטינה בחודש ספטמבר ברמת השרון.

 

ynet ספורט ברשתות החברתיות:

  

ההודעה עצמה הגיעה במסיבת עיתונאים מיוחדת שערך השחקן במתחם סינמה סיטי גלילות, כשעוד קודם לכן, הוא הקרין את הסרט שצילם בשנתיים האחרונות על חייו ומסעותיו בסבב. מיד עם סיום הסרט מירר רם בבכי, עבר בין הנוכחים והודה להם באופן אישי.

 

אנדי רם ממרר בבכי במסיבת העיתונאים (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אנדי רם ממרר בבכי במסיבת העיתונאים(צילום: אורן אהרוני)

 

"יש שיר שאומר הגיע הזמן אומרת אימי, הכל כבר מוכן לתלות את המחבטים", פתח רם בשירה בהומור האופייני שלו והמשיך, "עברתי דרך ארוכה מגיל 5 עד גיל 34. עברתי המון חוויות, לא הייתי לוקח שום דבר אחורה, מהאימונים בירושלים בקבוצה, עם החברים שגדלתי איתם ועד שהפכתי למקצוען והחלטתי לקחת את זה לרמה אחרת. נהניתי מכל שנייה וצריך לדעת להנות מהדרך ולא רק מהתוצאה. החלטתי שאני נפרד היום מהענף בצורה המכובדת ביותר שאפשר".

 

"ההישג הכי חשוב לי בחיים הוא המשפחה והחברים שלי, אני שומר עליהם בקנאה", הוסיף רם, "אני מרגיש בר מזל שיש לי את כל האנשים שנמצאים סביבי. אתם מבחינתי ההבדל בין להשתתף בגראנד סלאם לבין לזכות בגראנד סלאם. רק מעטים מאוד יכולים לזכות בגראנד סלאם ולשם כך צריך סביבה כמו זו שיש לי. אני מודה לכולכם, מנשק ומחבק אתכם. ספורטאים גדולים צריכים אנשים גדולים לצידם ויש לי המון".

 

אנדי רם עם הקומיקאי ישראל קטורזה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אנדי רם עם הקומיקאי ישראל קטורזה(צילום: אורן אהרוני)

 

רם המשיך עם תודות רבות לכל אחד מהמעורבים בקריירה שלו, "לפני הגמר באוסטרליה הלכנו אני ויוני 30 פעמים לשירותים, זה מה שקרה לי גם היום מהלחץ, הזכרונות צפו, חזרו אליי דברים שעברתי בגיל 6. אני הולך עכשיו להיות נוח עם המשפחה והחברים", הוסיף רם, "הצלחתי בענף מאוד תובעני שמעטים בו נוגעים בצמרת. אני מחכה כעת לאתגרים שיבואו".

 

"אני לא אתן לארגנטינה לנצח פה", הצהיר רם לקראת משחקו האחרון בקריירה, "גם על קביים אני אשחק. אני מחכה להתמודדות הזו".

 

אנדי רם עם בתו  (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אנדי רם עם בתו (צילום: אורן אהרוני)

 

הרגע הגדול בקריירה? "כשאמרו לי לפני משחק שנולד לי בן. זה תקף אותי כמו ששום דבר לא תקף אותי, הרבה יותר מתואר גראנד סלאם. ישר בכיתי, היתה התפרצות רגשות. היה גם רגע כש-11,000 איש בנוקיה צעקו 'אנדיוני', נהניתי מכל קריאה וכל אות שלהם".

 

"הכי יחסרו לי הבק הנד הזה שאני נותן לפינה, ההתרגשות של לפני המשחק. קשה מאוד להגיע להתרגשויות כאלו. אחרי אליפות אוסטרליה הרמתי טלפון לראש הממשלה, הרשיתי לעצמי הכל. אחרי ההפסד באולימפיאדת בייג'ינג רציתי שהאדמה תיפתח ותיקח אותי. יש המון רגעים שיחסרו לי גם כשהייתי למעלה וגם כשהייתי למטה", התייחס רם לדברים שיחסרו לו מקריירת הטניס הארוכה שלו.

 

הראל לוי ונועם אוקון צופים בסרט על אנדי רם (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
הראל לוי ונועם אוקון צופים בסרט על אנדי רם(צילום: אורן אהרוני)

 

"נכון שיש שחקני זוגות שממשיכים עד גיל 40 אבל אני החלטתי לסיים את הקריירה בטעם מתוק. אני לא רוצה לגמור בגועל נפש שנמאס לי מטניס בתחרויות קטנות. בא לי לסיים ככה, איך שעכשיו".

 

אנדי רם סיפר על שותפו יוני ארליך ועל הדרך שבה קיבל את הפרישה שלו: "יוני זה החצי השני שלי, אנחנו 11 חודשים ביחד. בחודש שאנחנו לא ביחד אנחנו מדברים כל החודש בטלפון. אנדיוני זה מותג משותף, בשנה שעשיתי הישגים עם מקס מירני אף אחד לא כתב עליי, כי זה לא כחול-לבן וגם לי זה לא הרגיש ככה. למעט האחים בראיין אין מותג כזה בטניס זוגות. היו לנו הרבה ויכוחים, משברים, רגעים שצריכים לפתור. יוני בינתיים רוצה להמשיך, הוא מרגיש שהוא פיספס שנתיים בגלל הפציעה שלו".

 

"את ילדיי אני אדחוף החוצה מטניס", הפתיע רם, "אשכנע אותם ללכת לכדורגל, שם יש כסף, בטניס אין כסף, רק מוציאים שם. זה ענף קשה".

 

"בחודש שאני ויוני לא ביחד, אנחנו מדברים בטלפון כל החודש" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
"בחודש שאני ויוני לא ביחד, אנחנו מדברים בטלפון כל החודש"(צילום: אורן אהרוני)

 

ההתרגשות הרבה ניכרה על פניו של רם כבר בכניסה לאולם, שם עמד כמו חתן בר מצווה. לא מעט אנשים הגיעו לברך את רם, החל מיו"ר איגוד הטניס אסי טוכמאייר, שחקני עבר והווה וכאלה שפרשו ממשחק פעיל מזמן כמו אמיר שלח ורן בן שמעון.

 

מאורוגוואי לווימבלדון

רם, יליד העיר מונטווידאו שבאורוגוואי, עלה בגיל צעיר עם משפחתו לארץ. הוא זכה ב-16 תארי זוגות בעיקר עם בן זוגו, יוני ארליך, וגם הוסיף תואר לאומי אחד ביחידים ב-2003.

 

הצמד הכי מוכר בספורט הישראלי. 'אנדיוני' (באדיבות איגוד הטניס בישראל) (באדיבות איגוד הטניס בישראל)
הצמד הכי מוכר בספורט הישראלי. 'אנדיוני'(באדיבות איגוד הטניס בישראל)

 

הישגו הגדול הראשון היה לפני 11 שנים בווימבלדון, אז העפיל עם יוני ארליך לחצי הגמר ועם הרוסיה אנסטסיה רודינובה לגמר הזוגות המעורבים בו הפסידו השניים למרטינה נברטילובה האגדית וליאנדר פאס.

 

רם וארליך בסיום הניצחון על ואורינקה ופדרר (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
רם וארליך בסיום הניצחון על ואורינקה ופדרר(צילום: אורן אהרוני)

 

שלוש פעמים השתתפו רם וארליך במשחקים האולימפיים, כשבאתונה 2004 הגיעו עד לרבע הגמר בו הפסידו לצמד הגרמני, ניקולס קיפר וריינר שוטלר. ארבע שנים מאוחר יותר השתתפו במשחקים בבייג'ינג והפסידו בסיבוב הראשון.

 

תואר בווימבלדון ב-2008. רם וארליך (צילו: איי פי) (צילו: איי פי)
תואר בווימבלדון ב-2008. רם וארליך(צילו: איי פי)

 

באולימפיאדת לונדון האחרונה, השיגו 'אנדיוני' את אחד הניצחונות המדוברים בקריירה, כאשר הדיחו בשמינית הגמר, את האלופים המכהנים רוג'ר פדרר וסטניסלס ואוורינקה השוויצרים. ברבע הגמר נעצרו על ידי האחים מייק ובוב בראיין מארצות הברית.

 

ביציעי טדי. רם (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
ביציעי טדי. רם(צילום: ראובן שוורץ)

 

הישגו הגדול ביותר של רם היה ב-2008, כאשר זכה עם ארליך באליפות אוסטרליה הפתוחה, אבל לזכותו גם זכיות נוספות בזוגות המעורבים ב-2006 ו-2007. הצמד 'אנדיוני' נאלץ להתפרק לתקופה של שנה וחצי בעקבות פציעתו של ארליך, כשבתקופה זו רם שיתף פעולה עם הבלארוסי מקס מירני ומיכאל לודרה הצרפתי, שגם איתם הגיע להישגים.

 

רם ידוע באינטראקציה שלו עם הקהל בו הוא מלהיב אותם במהלך המשחקים, מדי פעם עם הקפצות כדור הטניס על רגיל וחיבתו לקבוצת הכדורגל של בית"ר ירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
אנדי רם
צילום: אורן אהרוני
מומלצים