שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "מכינים תיק לאסד". אוספים דגימות כימיות
  דיפלומט מערבי חשף כי סוריה מסתירה מאגרי נשק כימי שהתחייבה להוציאם מהמדינה עד מחר. גורם אופוזיציה בשיחה עם ynet: "נשיג דגימות שיובאו להאג. אזרחים, נשים וילדים מותקפים בנשק כימי. למה העולם שותק?"

  חוזרים להשתמש בנשק כימי - וחוזרים גם להסתיר אותו. לאחר שהדיווחים על שימוש בנשק כימי בסוריה שוב חזרו לכותרות, אמר היום (שבת) דיפלומט מערבי בכיר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי דמשק מסתירה מאגרי נשק כימי שהתחייבה להוציאם עד מחר. הדיפלומט ציין כי המידע הגיע על סמך מודיעין מבריטניה, צרפת וארצות הברית

   

  לפי המידע, המשטר הסורי לא הצהיר על יכולות אלו וטען כי מדובר בחלק "משמעותי" של תוכנית הנשק הכימי של סוריה שמוסתר מהעולם. ב-30 ביוני אמור לפוג תאריך היעד להשמדת כלל מאגרי הנשק שברשות הנשיא בשאר אסד. מדינות המערב ממשיכות לחקור את עניין השימוש בנשק כימי, אבל באופוזיציה הסורית בטוחים כי שוב נחצה הקו האדום שקבע בזמנו נשיא ארצות הברית ברק אובמה.

  האם אסד ממשיך לטבוח בנשק כימי? תיעוד מהשטח

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  עוד תיעוד: ילדים נפגעי נשק כימי בסוריה    ( )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  גורם באופוזיציה הסורית, המעורה בנושא הנשק הכימי ושוהה מחוץ למדינה, סיפר בשבוע האחרון בראיון ל-ynet כי "באפשרות האופוזיציה הסורית להשיג דגימות והוכחות מהתקיפה האחרונות, בין השאר בכפר זיתא במחוז חמה. בעבר היו לנו דגימות דם ושיער שהיוו ראיות לשימוש בנשק כימי והן הועברו לגורמים הבינלאומיים". לדבריו, "כבר התחלנו במלאכת הכנת תיק משפטי שיוגש לבית הדין בהאג בעניין ההפרות הקודמות של הנשק הכימי וכעת אנחנו מתכוונים להמשיך לאסוף ראיות שהתיק המשפטי יהיה איכותי ויידון כפשע נגד האנושות. זה עשוי לקחת זמן".

   

  לדברי אותו גורם, "מתחילת המלחמה בסוריה מנינו לפחות 43 תקיפות כימיות ומתחילת השנה הנוכחית כבר ספרנו לפחות 16 פעמים. ב-15 מתוכן נעשה שימוש בגז כלור. אך על פי ההערכות של מומחים, בתקיפה הכימית בעיירה תלמנס באזור אידליב היה שימוש בסארין. היו שם 400 נפגעים ו-15 שנפגעו באורח קשה". על רקע התקיפות האחרונות, לדבריו, גורמי האופוזיציה מתרכזים בניסיון להשיג לבתי החולים המאולתרים אטרופין וחמצן כדי לסייע לנפגעים. בנוסף הם מתמקדים בהחדרת המודעות לגבי ההתנהלות האזרחית לאחר תקיפה כימית.

  נפגעי נשק כימי בכפר זייתא (צילום: AP)
  נפגעי נשק כימי בכפר זייתא (צילום: AP)

  מטופלים בחמצן (צילום: AP)
  מטופלים בחמצן (צילום: AP)

  פקחי האו"ם איתרו עדויות לשימוש בנשק כימי ליד דמשק (צילום: AP)
  פקחי האו"ם איתרו עדויות לשימוש בנשק כימי ליד דמשק (צילום: AP)

  ספינה דנית מוציאה נשק כימי מנמל לטקיה בדרך להשמדה (צילום: AFP PHOTO/ROYAL DANISH NAVY)
  ספינה דנית מוציאה נשק כימי מנמל לטקיה בדרך להשמדה (צילום: AFP PHOTO/ROYAL DANISH NAVY)
   

  על פי הדיווחים הרשמיים, משטר אסד כבר מסר 92% מהארסנל הכימי שלו. הגורם באופוזיציה הסורית הסביר את הסתירה בין פירוק הנשק להמשך השימוש בו: "מצד אחד המשטר הסורי מעביר את הארסנל הכימי, אבל הגז שהוא משתמש בו לא נמצא ברשימה. הכלור בריכוז מופחת הוא דבר חדש שהאיראנים והרוסים סייעו למשטר הסורי לייצר. מה שאירע בחודש אוגוסט ברווטה א-שרקיה וא-ע'רבייה היה שימוש בגזים מרוכזים מאוד".

   

  "העולם חייב להתערב"

  המורדים באסד זועמים על התגובות ההססניות בעולם לתקיפות הכימיות: "אנחנו רואים שהקהילה הבינלאומית שותקת ואף אחד לא רוצה להתערב, למרות שבארצות הברית, בצרפת ובריטניה כבר אמרו שנעשה שימוש בנשק כימי - ולאופוזיציה אין נשק כימי. כל התגובות של הקהילה הבינלאומית הן רק סיסמאות והצהרות. לא מדובר כאן באופוזיציה או במשטר, אלא באזרחים, נשים, ילדים, בני אדם ואפילו חיות שיש להם זכות לחיות ולהתנהל בצורה רגילה והם מותקפים בנשק כימי. העולם חייב להתערב בדחיפות כדי להפסיק את מעשי הטבח נגד האזרחים".

   

  במדינות המערב ובראשן ארצות הברית אכן אישרו כי יש אינדיקציות לשימוש בנשק כימי לאחרונה בסוריה, אך הבהירו כי אין הוכחה חותכת. במשטר אסד באופן טבעי הודפים את אותן טענות. בשבוע האחרון גם נציג סוריה באו"ם, בשאר ג'עפרי, וסגן שר החוץ הסורי, פייסל אל-מקדאד, הכחישו בתוקף כי דמשק השתמשה בנשק כימי. לפני כן האשימו שופריו של אסד את ארגון ג'בהת א-נוסרה, המסונף לאל-קאעידה, בשימוש בגז כלור נגד אזרחים באזור כפר זיתא בחמה, אירוע שבו נפגעו לפחות מאה בני אדם ושגורמי אופוזיציה האשימו כי המשטר אחראי לו.

   

  בתחילת אפריל אישר גורם ביטחוני בכיר בישראל כי צבאו של אסד השתמש ב-27 במרץ בנשק כימי בשכונת חרסתא במזרח דמשק וכתוצאה מכך עשרות נפגעו. אז החומר הכימי שבו נעשה שימוש היה חומר "מנטרל", שאינו ממית. אותה הצהרה ישראלית עלתה בקנה אחד עם דיווחי פעילי אופוזיציה סוריים, שטענו לאחרונה כי אסד עשה שימוש בנשק כימי באזור זה. סרטונים שהועלו לרשת תיעדו כביכול את התקיפות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""מכינים תיק לאסד". אוספים דגימות כימיות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים