שתף קטע נבחר

הדרישה: לפחות שש שנות מאסר לאולמרט

הפרקליטות דורשת לגזור על ראש הממשלה לשעבר 7-5 שנות מאסר וקנס של 1.2 מיליון שקל בגין עבירת השוחד המרכזית בהולילנד. הדרישה לעבירה השנייה: 4-2 שנות מאסר וחפיפה חלקית: "הענישה צריכה להדהד ולהלום את חומרת המעשים". יועץ אולמרט: "הדרישה קיצונית ומופרכת"

המדינה מבקשת להטיל על אהוד אולמרט  7-5 שנות מאסר בגין העבירה המרכזית שבה הורשע בפרשת הולילנד  ו-4-2 שנות מאסר בגין העבירה המשנית. בסך הכול דורשת הפרקליטות שראש הממשלה ירצה לא פחות משש שנות מאסר. "השפעת המעשים וחומרתם הן הרסניות לגבי האזרח ורשויות השלטון", אמר בדיון נציג התביעה, עורך הדין יהונתן תדמור. על דני דנקנר ביקשה התביעה להטיל 5-8 שנות מאסר וקנס של שלושה מיליון שקלים לפחות.

 

סיפורים חמים נוספים - בפייסבוק שלנו

 

בתום יום ארוך בבית המשפט המחוזי בתל אביב מסר נציג הפרקליטות לבית המשפט את בקשת המדינה בטיעונים לעונש של ראש הממשלה לשעבר, שהורשע בלקיחת שוחד של חצי מיליון שקל לכיסוי חובות של אחיו יוסי אולמרט (הרשעה 1) וכן בכיסוי גירעונות הבחירות שלו באמצעות העברת 60 אלף שקל למזכירתו שולה זקן (הרשעה 2).

העונשים שדורשת הפרקליטות למורשעי משפט הולילנד ()
העונשים שדורשת הפרקליטות למורשעי משפט הולילנד
 

על העבירה הראשונה דורשת הפרקליטות קנס של 1.2 מיליון שקל, ואילו על העבירה השנייה קנס של 147 אלף שקל. יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, מסר בתגובה: "בקשת הפרקליטות קיצונית ומופרכת לחלוטין. היא לא עומדת בשום מבחן של פסיקת בתי המשפט בעשר השנים האחרונות. דומה שנעשה כאן ניסיון של הפרקליטות לבוא חשבון עם אולמרט שלא משיקולים ענייניים".

 

השופט דוד רוזן, הבוקר בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השופט דוד רוזן, הבוקר בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

אולמרט ויתר על זכותו לזמן עדי אופי לדיון היום והעביר לשופט 17 מכתבי הוקרה שכתבו, בין היתר, בתו המאומצת שולה ניידס, האלוף במיל' דורון אלמוג, נאוה ברק, ויו"ר הנהלת יד ושם אבנר שלו.

 

עו"ד תדמור הדגיש כי מדובר בתיק חריג שהשפיע רבות על מדינת ישראל. "אל לנו להתרגל לסכומים הכמעט-דמיוניים שהגיעו לבכירים במשק ונבחרי ציבור. חומרת המעשים צריכה להרתיע", אמר נציג התביעה. "נטילת השוחד, הפרת אמונים ועבירות אחרות אשר היסוד של שחיתות טבוע בהן מכרסמות בחברה. לפגיעה הזו יש תפיסה הרסנית לגבי תפיסת השלטון. כל אימת שהנורמות הללו בעבירות שחיתות משתרשות זו סכנה של ממש". עו"ד תדמור הזכיר פרשות שחיתות נוספות, בהן זו של השר לשעבר שלמה בנזירי, דן כהן, דודו אפל ודוד ואנונו.

אולמרט, היום בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אולמרט, היום בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

"הענישה בתיק הזה צריכה להדהד ולהלום את חומרת המעשים להרתיע את היחיד והרבים", אמר התובע, והדגיש כי אין להשתמש בשיקולים של שיקום או מסוכנות כלפי אף אחד מהמורשעים. "שמענו דברים מרגשים", אמר נציג התביעה. "הם יכולים להשפיע על טווח הענישה בתוך המתחם ולא מחוצה לו". התובע הזכיר גם את הערעור של שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון וקביעת בית המשפט בעניינו כי יש לשלוח מסר של גינוי והוקעה.

 

השופט דוד רוזן אמר שהוא מסכים כי הטיעונים לעונש של שולה זקן יושמעו בשלב מאוחר יותר, אם כך רוצה הפרקליטות. השופט דוד רוזן כבר הבהיר שיאשר את עסקת הטיעון, שלפיה ייגזרו על זקן 11 חודשי מאסר בפועל, אך ורק אם יתברר שעדותה של זקן הייתה משמעותית, ותורמת לביעור השחיתות. לקראת השעה 10:00 יצאו הנוכחים להפסקה שבמהלכה נשמעה צפירת הזיכרון ליום השואה.

 

אתמול הודיעה פרקליטות המדינה לבית המשפט העליון כי לאור עדותה החדשה של זקן במשטרה, בכוונתה לבקש להגיש ראיות חדשות במסגרת הערעורים שמתנהלים על זיכויו של אולמרט, בפרשות טלנסקי וראשונטורס. המדינה לא נימקה באילו מהתיקים בכוונתה להגיש את הראיות ואם מדובר בשניהם, אך ככל הנראה יהיה זה לכל הפחות בתיק טלנסקי שבו עדותה של זקן מחזקת את עמדת הפרקליטות.

 

דרישות התביעה לשאר המורשעים

התביעה ביקשה לגזור עונש מאסר כבד וקנס של עשרות מיליוני שקלים על הלל צ'רני, שהיה היזם והמנהל הפעיל של פרויקט הולילנד והורשע ב-19 עבירות שוחד, הלבנת הון ושתי עבירות של רישום כוזב מסמכי תאגיד. הפרקליטות ביקשה כי על צ'רני ייגזרו שמונה עד עשר שנות מאסר ו-15 מיליון שקל קנס בגין האישום הראשון, וכן שש עד שמונה שנות מאסר וכמה מאות אלפי שקלים קנס בגין האישום השני.

 

התביעה אף ביקשה לגזור ארבע עד שש שנות מאסר ו-6.5 מיליון שקל קנס בגין האישום השלישי, שנתיים וחצי עד חמש שנות מאסר ו-2.7 מיליון שקל קנס בגין האישום הרביעי, ושנתיים עד ארבע שנות מאסר וקנס של 26 אלף שקל בגין האישום החמישי. התביעה ביקשה כי חלק מתקופות המאסר ירוצו באופן חופף.

 

על אביגדור קלנר, יו"ר בחברות "קבוצת פולאר" וממקימי הולילנד פארק שהורשע במתן שוחד, הלבנת הון ועבירות נוספות, מבקשת התביעה לגזור שש עד שמנה שנות מאסר וקנס של שני מיליון שקלים בגין האישום הראשון ושבע עד תשע שנות מאסר וקנס של שלושה מיליון שקלים בגין האישום השני. חלק מעונשי המאסר, כך לפי הבקשה, ירוצו בחופף.

 

על ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי מבקשת התביעה לגזור חמש עד שבע שנות מאסר בגין הרשעה אחת, ארבע עד שש שנות מאסר בגין ההרשעה השנייה, שש עד שמונה שנות מאסר ו-620 אלף שקל קנס בגין ההרשעה השלישית ושנת מאסר וחצי עד שלוש שנות מאסר ו-15 אלף שקל קנס בגין ההרשעה הרביעית. הפרקליטות מבקשת להטיל את העונש המופחת בכל אחד מהאירועים.

 

על אורי שטרית, מהנדס עיריית ירושלים לשעבר שהורשע בלקיחת שוחד, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד, ביקשה הפרקליטות לגזור בין שלוש לחמש שנות מאסר וקנס של 316 אלף שקל על ההרשעה הראשונה, שבע עד תשע שנות מאסר לקנס של 2.2 מיליון שקל על ההרשעה השנייה, וחמש עד שבע שנות מאסר וקנס של מיליון ו-40 אלף שקל על ההרשעה השלישית. התביעה ביקשה למקם את הענישה באמצע המתחם. הפרקליטות דרשה בנוסף 5-7 שנות מאסר על מאיר רבין, לפחות 3.5 שנות מאסר על אורי שמחיוף ובין 3 ל-6 שנות מאסר על אברהם פיינר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אולמרט בבית המשפט, היום
צילום: מוטי קמחי
צילום: עידו ארז
דני דנקנר. התביעה מבקשת 5-8 שנות מאסר
צילום: עידו ארז
צילום: מוטי קמחי
לופוליאנסקי. הדרישה: 6-8 שנות מאסר
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
עו"ד שלומית הראל שוורץ, פרקליטתו של לופוליאנסקי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים