שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המחיר הנפשי: התאונה ששינתה חייה של ליליאן

  ליליאן קריצר, אחותו של ד"ר אילן טל, חוותה משבר משפחתי עצום כשבנה הפעוט נפגע אנושות בתאונה לצד אביו. אבל מאותו רגע הם הצליחו לצמוח יחד כמשפחה, למרות הקשיים. איך מגייסים כוחות להתמודד עם מציאות חדשה? כתבה חמישית בסדרה "יד על הלב" הנוגעת במקומות הכואבים בנפש

  אנשים מספרים לעתים כי אירוע בלתי צפוי ומשמעותי שקרה להם גילה להם שיכולת ההתמודדות שלהם גדולה משחשבו. לפעמים אנו שבויים בתפיסה שלילית על עצמנו, במחשבות על חוסר ערך ועל חוסר יכולת התמודדות - אך כשקורה אירוע משמעותי אנו מתגייסים.

   

  היכנסו לעמוד הכתבות של יד על הלב  

   

  ליליאן קריצר, שהיא גם אחותי הגדולה שהיא כיום מאמנת אישית ועסקית, מספרת בבהירות את הסיפור שאני מכיר אישית מקרוב: בעלה ובנה, שהיה אז בן שלוש וחצי, נפגעו מרכב גדול שעלה על המדרכה ודרס אותם. חייהם השתנו לבלי היכר, אך כמו שרבים אחרים מתארים, גם הם התגייסו לעניין והתלכדו מחדש כמשפחה, עם כל הקשיים.

   

    

   

  הפרקים הקודמים בסדרה:

   

  בניגוד לחלק מהתיאורים ששמעתי בעבר, ליליאן מספרת גם על המחיר, אותו מחיר ששילמה היא עצמה בהתנהלות הטכנית בסיטואציה, והמחיר ששילה וינון, האחים של אביהו, שילמו וימשיכו לשלם בעתיד. אמנם לא עולה בפרק המחיר הכבד ששילם בעלה וגיסי יעקב, שנאלץ להתמודד עם פגיעה גופנית ושינויים מהותיים בחייו, אך מהיכרות עמו אומר שהדרך שעבר דומה - מחזקת מצד אחד ותובענית ומאתגרת מצד שני - והוא הולך בה בגבורה.

   

  המשפחה היא עניין חשוב מאין כמותו בעת התמודדות עם מצבים קיצוניים כאלה. גם הורים לאנשים עם בעיות נפשיות, גם אחים של נפגעי תאונות דרכים וגם ילדים של אנשים עם מחלות גופניות מוצאים את עצמם מתמודדים עם מציאות שלא בחרו בה.

   

  בזמנים אלו, הכוח הטמון בקשר האישי בין בני המשפחה, ביכולת לתמוך זה בזה מבלי לתקוף וביכולת להרגיע כעסים וחילוקי דעות הופך לעתים התמודדות בלתי מוצלחת - למוצלחת.

   

  אחרי הכל, לאורך השנים הקשרים הבין-אישיים המשמעותיים שלנו עם בני המשפחה הקרובה צובעים את חיינו. שנים רבות לאחר אירוע איננו זוכרים כלל את אשר קרה, אבל השיחה עם מישהו קרוב באותה סיטואציה נשארת צרובה בזיכרון.

   

  שנים לאחר התאונה ישבתי אצל ליליאן אחותי לשיחת אימון לקראת ראיון על תפקיד. אז ראיתי בבירור את השפעות האירוע עליה: היא יצרה ניתוח ברור של הדברים שעמדו מולי, ובטבעיות הצליחה לשלוף את הנושאים החשובים והקרובים ללבי ולהתמקד בהם.

   

  כששוחחתי עמה הפעם, בפרק הזה של יד על הלב, ראיתי כיצד התאונה שקרתה למשפחתה הביאה אותה לעבור את התהליך הזה מדי יום, להסתכל על כל התמונה ולשלוף מתוכה את הדברים החשובים והרלוונטים כרגע.

   

  בהקשר המשפחתי, יש לי מעט הזדמנויות להודות באופן פומבי לאנשים החשובים הללו בחיי. ועכשיו יש לי הזדמנות: אוהב מאוד את כולכם. מאוד.

   

  כל המשתתפים בסדרה אינם מטופלים של ד"ר אילן טל. רובם קשורים לעמותת אנוש, אשר בחרו לדבר במטרה לטפל בסטיגמה שיש למטופלי הנפש בישראל, כחלק מפרויקט "יד על הלב". קראו עוד על פעילות העמותה באתר הפרויקט "יד על הלב " ובאתר אנוש.   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פעלה כמו רובוט ברגעים הראשונים. ליליאן קריצר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים