שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

"5 שניות". שיר לחלל בלי הפנים מהסיירת

פניו של סא"ל עמנואל מורנו, לוחם נערץ בסיירת מטכ"ל, נותרו חסויים גם אחרי שנפל במלחמת לבנון השנייה. מעט לפני מותו דיבר עם חבר על משמעותן של חמש שניות שנותרו לאדם בחיים - אודי דוידי עשה מזה שיר. בנט נזכר בחברו ליחידה בטור אישי: "לאן שאני הולך, דמותך תמיד מולי"

 

סא"ל עמנואל מורנו מסיירת מטכ"ל היה הקצין הבכיר ביותר שנפל במלחמת לבנון השנייה. הוא נהרג בסוף המלחמה, ב-19 באוגוסט 2006, במבצע סודי באזור בעלבק. 

 

השר בנט וסא"ל מורנו. התמונה אושרה לפרסום ע"י הצנזורה הצבאית ()
השר בנט וסא"ל מורנו. התמונה אושרה לפרסום ע"י הצנזורה הצבאית

 

מעט לפני נפילתו הוא אמר לחבר כמה משפטים שמצמרר לחשוב עליהם:

 "אם לאדם נשארות חמש שניות לחיות ועדיין יש בשניות אלה משמעות לחייו ושאיפה למה שאחריהם, משמע לכל החיים שלו יש משמעות... אנחנו לא חיים בשביל לספק את היצרים, או ליהנות ולחיות את הרגע, אלא החיים הם שלב נוסף בדרך אל השלב הבא".

 

הזמר אודי דוידי כתב שיר בהשראת המילים הללו, לזכרו של מורנו, והוא נכלל באלבומו השישי. בווידאו שמופיע כאן למעלה הוא מקריא את דברי חברו של עמנואל ושר את "חמש שניות" בהופעה.

 

דמותך תמיד מולי / נפתלי בנט

עמנואל,

שמונה שנים עברו מאז שנפלת.

 

שמונה שנים של ריק ואובדן פעימת לב, בכל פעם שאני נזכר שאינך עוד.

 

נתקלתי בתמונה ישנה של שנינו מלפני 23 שנה, בסדרת "דרום יום" בהרי אילת, אחת הסדרות הקשות והמפרכות במסלול. היינו יחד חוליית ניווט. שנה אחרינו, בקיץ 92' מתו הלוחמים ירון בר-דור וערן עופר זכרם לברכה ממכת חום באותה סדרה בדיוק.

 

 

הצ'ופר המיוחד בסדרה היה שהולכים במכנסיים קצרות. גם כן, צ'ופר.

 

אני זוכר איך הלכנו שעות וחיכינו להגיע כבר ל"דקלי רחם" שם היה מסומן במפה מעיין עם מים. בסוף לא היה שום מים, אך התעקשת ליהנות מהמעיין היבש בכל מקרה.

 

החיים ממשיכים קדימה.

 

אבי'ה שלך יפהפייה ומוכשרת כל-כך. יש לי באוטו דיסק שלה שרה "הרדופים" ששמעתי בערך שלושים אלף פעם. נריה ונועם-ישראל גדלים ומדהימים. מיה נישאה מחדש לאלירן והם הגדילו את המשפחה.

 

הוריך עברו שנים קשות, אך הם חזקים. כך גם אחיך.

 

אתה חסר לנו מאוד.

 

בשיחה האחרונה שלנו, ביום חמישי שלפני הפעולה בשבת, הייתי נרעש מביצועי צה"ל במלחמת לבנון השנייה. אמרת לי שעם ישראל זקוק למכה על מנת להתעורר ולהתחזק.

 

ובמוצאי שבת קיבלנו כולנו את המכה הנוראה - ההודעה על מותך.

 

כמה עם ישראל זקוק לך בימים אלו.

 

התמונה שלך אסורה בפרסום, אבל תמונת אישיותך וגבורתך נודעו לכול.

 

בשנים שחלפו הפכת להיות סמל לאומי. דורות של צעירים לומדים את דרכך. את הנחישות שלך כל הזמן להשתפר ולהיבנות מטעויות. את הגבורה שלך באינספור פעולות עלומות מאחורי קווי האויב. את הצניעות שלך. את חוש ההומור המטורף שלך. את האמונה שלך בה'. את אהבת העם והארץ שלך.

 

לאן שאני הולך, דמותך תמיד מולי.

 

אוהב אותך, אחי.

 

נפתלי

 

לזכר מורנו נכתבו בשנים האחרונות עוד שירים:

השיר של האחיין יוחאי מורנו: 

 

שיר שכתב חברו הטוב, יורם לוי:

 


פורסם לראשונה 30/04/2014 14:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר בנט וסא"ל מורנו
קברו של עמנואל מורנו
מומלצים