שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
   צילום: איתן צור

  לפני מותו: אסי דיין עבד על סרט אוטוביוגרפי

  בימיו האחרונים עבד אסי דיין על סרט בשם "חיי ושקרים אחרים", ובו כלל סיפורים מהביוגרפיה האישית שלו. אייל שיראי, שהפיק את סרטו האחרון ועבד איתו גם על הפרויקט החדש שהוקפא בינתיים: "אם היית רואה אותו, היית חושב שהוא מת. אבל אז, כשהמצלמה היתה נדלקת, הוא נעשה צעיר"

  למרות בריאותו הרופפת, אסי דיין המשיך לעבוד גם בשבועות האחרונים, עד מותו בגיל 68 - ושקד על סרט שאמור היה לסכם את חייו. הסרט שכתב דיין נקרא "חיי ושקרים אחרים", והוא נכנס לשלבי הפקה ראשוניים לאחר שהסתמן כי הושג תקציב עבורו. את התסריט כתב דיין בחודשים האחרונים, ובו כלל סיפורים מהביוגרפיה האישית שלו לצד שירים שחיבר, שעל מלאכת הלחנתם הופקד חברו הוותיק נפתלי אלטר. המפיק אייל שיראי, שעבד עם דיין על סרטו האחרון "ד"ר פומרנץ", הוביל את היוזמה - שבאופן טבעי נכנסה כעת להקפאה, עם היוודע דבר מותו.

   

   

  אסי דיין בסרטו האחרון, "ד"ר פומרנץ" ()
  אסי דיין בסרטו האחרון, "ד"ר פומרנץ"

  "כולם ידעו שהוא חולה, והספידו אותו כל כך הרבה פעמים כבר שלושים שנה", אומר שיראי ל-ynet. "אם היית רואה אותו, היית חושב שהוא מת. אבל אז, כשהמצלמה היתה נדלקת, הוא נעשה צעיר. היתה לו אנרגיה של עשייה. לא קרה שהוא לקח תרופה או סמים סתם כדי ללכת לים - זה הכל היה בשביל העשייה. גם כשדיברתי איתו לפני כמה ימים, הבטיחו לנו תשובות מקרן הקולנוע, והוא שאל אותי: 'נו, יאללה. מה קורה?', ואז הוא אמר לי: 'אני עושה עוד דראפט'. הוא ידע שהסרט הזה יהיה סיכום של החיים שלו".

   

  עוד מוסיף שיראי כי "כשהוא עבד, הוא ידע תמיד איך הסרט שלו יראה. אין מישהו שיכול היה לביים את הדמיונות שלו. הוא היה בגובה העיניים. נשמה טהורה. חצוף, אבל אומר בדיוק מה שהוא חושב. אין אנשים כאלה, וזה מעבר לכישרון שתמיד היה לו. הוא היה מצלם טייק אחד ושוט אחד. אף אחד לא עושה את זה. זו גאונות. אם הוא היה בריא, הוא היה בוודאי פליני הישראלי. השילוב של הריאליזם והאבסורדיות שלו, והיכולת לגרום לקהל להאמין בזה - זה כישרון. זה שקצין צבא רוצה להתאבד, או שפסיכולוג שולח את הפציינטים שלו לקפוץ מהמרפסת - למה זה מצחיק? כי זה עובד".

   

  אתה אומר שאף אחד לא יכול היה לביים את הסרטים של אסי דיין. אז הפרויקט הזה ייגנז, או שיש סיכוי שבכל זאת הסרט יופק על פי התסריט שלו?

   

  "נראה, צריך לחשוב על זה. יש קרן שמעוניינת, ולמען האמת גם בצילומי 'ד"ר פומרנץ' הוא לא תמיד היה על הסט. אז יכול להיות, אבל צריך לתת לזה לשקוע".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ענת מוסברג
  אסי דיין. 2014-1945
  צילום: ענת מוסברג
  לאתר ההטבות
  מומלצים