שתף קטע נבחר

יום חשוב באמת

דבר תורה לימי ספירת העומר

מחקרים קובעים כי תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם. הממוצע לאישה הישראלית עומד על 83 שנים, ולגבר 78 שנים. אם נתרגם בחשבון קל למספר ימים, מדובר על סביבות ה-30,000 ימים. במחשבה שטחית יכולה להתעורר השאלה: אם כך, כמה חשיבות יש ליום אחד מהחיים? נראה שלא יותר מאשר תנודת זמן קלה ופעוטה שלא תשנה הרבה ביקום העצום...

 

והאמת היא, שיום אחד שווה המון. עוד הרבה יותר ממה שאנחנו מתארים לעצמנו.

 

אנו נמצאים כיום בימי ספירת העומר, זו תקופת השנה שבין פסח לשבועות, בה הימים נספרים כהכנה לחג מתן-תורה. על מצווה זו אנו קוראים בפרשת השבוע, פרשת 'אמור'. הקדוש ברוך הוא הוציא את בני ישראל ממצרים עם מטרה ברורה: לתת להם את התורה. היהודים היו מלאים בציפייה למאורע חשוב זה, וכפי שכולנו עושים כאשר אנו מצפים לאירוע מרגש, הם ספרו את הימים תוך כדי התקדמות לכיוון הר סיני, מסע בן ארבעים ותשעה ימים בסך הכול.

 

החל מהלילה השני של פסח, אנו סופרים ארבעים ותשעה ימים, עד שנגיע לחג השבועות ביום החמישים. עלינו לוודא שלא לפספס אף יום אחד, כי כל יום הוא חשוב. אבל חשוב להבין שהיום אינו נספר מעצמו, מכוח ההתקדמות של יום נוסף בלוח השנה. אלא, אנחנו צריכים לספור את היום. לגרום לו להיות יום שסופרים אותו, יום בעל חשיבות.

 

איך באמת אנחנו יכולים להפוך יום, שנראה כחסר חשיבות, ליום ספור ובעל ערך? רק על ידי שנעשה משהו אמיתי ונצחי באותו יום, משהו שאינו כבול בהגבלות של זמן או מקום. וזוהי מצוה. עם מצוה, יש לנו את הכוח לקדש זמן ומקום, ולהפוך חלק קטן מהעולם שלנו להיות שייך מאלוקות. והשינוי יהיה לנצח.

 

מצווה אנחנו עושים לא רק בכדי לשנות את הסביבה שלנו. מצווה משנה גם אותנו. כאשר היהודים נסעו לקבל את התורה, הם הגיעו מהמקום המושחת ביותר על פני כדור הארץ, ממדינה שקועה בעבודת אלילים וחוסר מוסריות. וכך, המסע ממצרים להר סיני, היה למסע של היטהרות. כל אחד מארבעים ותשעה הימים ההם היה בעצם זינוק נוסף כלפי מעלה, לרמה הבאה של טוהר, חלק מתהליך מתמשך שהפך אותם לעם היהודי. וביום החמישים הם היו מוכנים לעמוד לפני ה' ולקבל את התורה.

 

כיום, חלק בלתי נפרד מספירת העומר הוא מסע של טיהור עצמי כהכנה למתן התורה מחדש בחג השבועות. תורת החסידות מסבירה כי כאשר אנו סופרים את העומר, אנחנו צריכים לעבוד על זיכוך המידות שלנו, לטהר את האופי שלנו, להשיג רמה זכה וטהורה יותר מידי יום.

 

ספירת העומר מזכירה לנו שכאשר אנו מנצלים את ההזדמנות היום-יומית לעשות מצווה ובכך מזככים את עצמנו ואת העולם, אנו בעצם גורמים לאותו היום להיות בעל ערך נצחי, בעל משמעות נצחית, זהו יום ספור.

 

שבת שלום

 

המדור מוקדש לעילוי נשמת המשפיע הרב אברהם בן דובער דריזין ז״ל

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים