שתף קטע נבחר

א-סיסי: האחים המוסלמים לא יתקיימו במצרים

בראיון שפתח את מסע הבחירות שלו חשף הגנרל כי ניצל משני ניסיונות התנקשות. "אחזיר את היציבות", הבטיח מי שצפוי להיבחר החודש לנשיאות

המועמד המוביל לנשיאות מצרים, הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, שהדיח מהשלטון את מוחמד מורסי הבהיר אמש (ב') כי אם ייבחר תנועת האחים המוסלמים תחדל מלהתקיים בארצו. בראיון ראשון של א-סיסי במסגרת הקמפיין שלו להיבחר לנשיאות, התחייב שר ההגנה לשעבר כי בראש מעייניו להשיב את היציבות למצרים.

 

בראיון משותף לשתי תחנות טלוויזיה מצריות פרטיות, האשים א-סיסי ישירות את התנועה האיסלאמיסטית באחריות לשורת פיצוצים ותקריות ירי לעבר כוחות הביטחון. הוא טען שהתנועה הפוליטית משתמשת במיליציות איסלאמיות חמושות כדי לקדם את האינטרסים שלה. הוא אף חשף שניצל כבר משני ניסיונות התנקשות בחייו. מבלי לפרט על התקריות ציין רק כי "אני אדם שמאמין בגורל, אני לא מפחד".

 

תושבי מצרים צופים בשידור הראיון הטלוויזיוני אמש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תושבי מצרים צופים בשידור הראיון הטלוויזיוני אמש(צילום: EPA)

א-סיסי על אזרחי. הבטיח יציבות ללא האחים המוסלמים  (צילום: AP) (צילום: AP)
א-סיסי על אזרחי. הבטיח יציבות ללא האחים המוסלמים (צילום: AP)
 

 

כאשר נשאל ישירות אם תנועת האחים המוסלמים תחדל מלהתקיים תחת שלטונו כנשיא, השיב א-סיסי:

"כן, בדיוק ככה". הוא ביקש להסביר: "אני רוצה להגיד לכם שזה לא אני שסיים (את האחים המוסלמים). אתם, המצרים, הם אלו שסיימו עם זה". לפי השקפתו האידיאולוגיה שמניעה את התנועה מבוססת על "יהירות בדת", דבר שערער את החברה המצרית זה כמה עשורים. "קו המחשבה של אותם ארגונים הוא שאנחנו לא מוסלמים אמיתיים, ושעימות הוא בלתי ניתן למניעה כי אנחנו לא מאמינים", אמר הגנרל לשעבר.

 

בחודשים שעברו מאז הפלת שלטון האחים המוסלמים ביולי 2013 סומן א-סיסי כ"מושיע" העם המצרי ודרכו לשלטון נסללה. הבחירות שבהן צפוי לזכות בתפקיד יתקיימו בסוף החודש, כשמול שר ההגנה לשעבר ניצב רק מועמד אחד - הפוליטיקאי מהשמאל חמדין סבחי.

 

א-סיסי פרש מצבא מצרים לפני חודשיים כדי להשתתף בבחירות.

מאז הדחת מורסי תומכיו מהאחים המוסלמים המשיכו לצאת לרחובות להפגנות סוערות שהסתיימו לא פעם בעימותים עם כוחות הביטחון. מאות נהרגו ומעל 16 אלף חברי "האחים המוסלמים" ואיסלאמיסטים מזרמים אחרים נעצרו.

 

תנועת האחים המוסלמים הוגדרה לאחר ההפיכה ארגון טרור, ובכיריה, בהם הנשיא המודח מורסי ומנהיגה הרוחני מוחמד בדיע, נכנסו לכלא. בחודש שעבר אף נידונו לא פחות מ-683, בהם בדיע, לעונש מוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
א-סיסי אמש בטלוויזיה המצרית
צילום: AP
מומלצים