שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

מטס, שירים וחיבוק מריטה. חוגגים עצמאות

זה יהיה יום עמוס טקסים, מטסים, משטים ובילויים משפחתיים בטבע. את האירועים פתח טקס הענקת אותות הצטיינות ל-120 חיילים וחיילות, ומשם המשיכו המשתתפים למחרוזת שירי אריק איינשטיין

שנה לפני גיל הפנסיה, אבל ישראל לא מגלה סימני עייפות. היום (ג') מצוין יום העצמאות בשורה ארוכה של אירועים, מטסים, משטים, טקסים ובילויים משפחתיים ברחבי הטבע. מזג האוויר החם מאיר פנים לחוגגים, אבל באזורים שונים בארץ היו טפטופים. בקק"ל נערכים לקליטתם של יותר ממיליון מטיילים, ותנועה כבדה נרשמה משעות הבוקר באתרים של רשות הטבע והגנים, בהם הגן הלאומי ירקון אפק, גן עין חמד, הגן הלאומי אשקלון וחורשת טל. ynet מלווה את האירועים בשידורים חיים.

 

עוד כתבות מיוחדות ליום העצמאות:

מטס כבוד של מטוסי ומסוקי קרב חלף הבוקר מעל משכן הנשיא ונתן את האות לפתיחת האירועים שבשיאם העניקו הנשיא שמעון פרס והרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ אותות הצטיינות ל-120 חיילים וחיילות. הנשיא עצר ליד החיילים ושאל אותם היכן הם משרתים. אחר כך התעכב ליד תזמורת צה"ל והודה להם על תרומתם ארוכת השנים: "אומרים 'קצצו בכל מה שצריך, רק לא את התזמורת'. הם לא רק מצטיינים, הם פשוט נהדרים. תענוג לראות אותם ותענוג לעמוד מוּלם". 

 

עבור נועם פלג, לוחמת קרקל, העלייה לבמה בבית הנשיא לא היתה הסיבה היחידה להתרגשות. פלג היא חיילת בודדה שעלתה לישראל לבדה מארה"ב בגיל 17 כדי להתגייס, והטקס היווה הזדמנות לפגוש את אמה מירב, שהגיעה במיוחד מביתם בלוס אנג'לס. "ידעתי תמיד שאגיע לכאן להתגייס", אמרה פלג. "למרות שלא גדלתי פה, היה ברור לי שאני רוצה לעשות משהו בשביל מדינת ישראל, שתמיד הרגישה כמו הבית".

 

בהמשך החל במשכן הנשיא המופע "שרים עצמאות", שכלל מחרוזת שירי אריק איינשטיין שהלך לעולמו השנה. בטקס משתתפים ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל גנץ. בפתיחתו שרה הזמרת ריטה את "עוף גוזל" ואמרה לנשיא פרס: "שמעון, חבק אותי חזק. גם אתה הולך לעזוב את הקן שלנו, נכון?". פרס ענה לה: "אבל אני הולך לעוף". ראש הממשלה בחר את השיר "ונמשכת שיירה" שביצע שלומי סרנגה. "החיילים כאן שמאחורינו שפועלים באוויר בים ביבשה, בצהרי יום, במחשכי הליל, להבטיח את ביטחון המדינה שלנו, ואני יכול להגיד לך שאני יודע שיש על מי לסמוך", אמר נתניהו והודה ללוחמים ולבני משפחותיהם בקהל.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

שרות בקהל  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שרות בקהל (צילום: גיל יוחנן)

מטס מעל בסיס רמת דוד  (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
מטס מעל בסיס רמת דוד (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

ברמת דוד (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
ברמת דוד(צילום: ג'ורג' גינסברג)

מטוסי קרב מעל אילת (צילום:מאיר אוחיון) (צילום:מאיר אוחיון)
מטוסי קרב מעל אילת(צילום:מאיר אוחיון)

משט חיל הים באילת (צילום:מאיר אוחיון) (צילום:מאיר אוחיון)
משט חיל הים באילת(צילום:מאיר אוחיון)

אילת (צילום:מאיר אוחיון) (צילום:מאיר אוחיון)
אילת(צילום:מאיר אוחיון)

חגיגות עצמאות וקצף. אמש בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חגיגות עצמאות וקצף. אמש בירושלים(צילום: AFP)

מבקרים בבסיס חיל האוויר ברמת דוד, הבוקר (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
מבקרים בבסיס חיל האוויר ברמת דוד, הבוקר(צילום: ג'ורג' גינסברג)

השר משה (בוגי) יעלון שר את "אימא אדמה" עם הזמר קובי אפללו והרמטכ"ל גנץ בחר את "שיר של אחרי מלחמה" שאותו שר עם יובל דיין. "מדינת ישראל זה מקום שלצערנו מעת לעת יש בו מלחמות ואנחנו כמובן מוכרחים להיות ערוכים אליהן אבל בסופו של דבר יש כאן הרבה מאוד אופטימיות. השיר מזכיר תקווה, ותקווה במדינת ישראל זה דבר חשוב מאוד - לא רק המנון אלא גם צורת מחשבה. זה שיר אופטימי", הסביר גנץ את הבחירה.

 

אחר כך אמר גנץ: "אני מרשה לעצמי לומר בצניעות כי צבא ההגנה לישראל הוא ארגון מתקדם ומקדם במלוא מוּבן המילה. הוא צבא המקדם את כל הביאם בשעריו. הוא מקדם את כל חיילים להישגיות. הוא מקדם את אלו הזקוקים לכך ומעניק להם כלים והזדמנות לבצע שירות משמעותי". 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

מנגלים בפארק אשכול  (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
מנגלים בפארק אשכול (צילום: רועי עידן)

קצף גם בפארק אשכול (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
קצף גם בפארק אשכול(צילום: רועי עידן)

חגיגות העצמאות, אתמול בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חגיגות העצמאות, אתמול בירושלים(צילום: AFP)

צבעים פסיכדלים בתערוכה במחנה נתן (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
צבעים פסיכדלים בתערוכה במחנה נתן(צילום: בראל אפרים)

סיפורים חמים נוספים - בפייסבוק שלנו

 

ב-11:00 בבוקר יתקיים חידון התנ"ך העולמי בתיאטרון ירושלים. באותה השעה ייפתח המטס המסורתי של חיל האוויר מעל שמי באר-שבע וימשיך צפונה עד השעה אחת. במטס, שייצא מבסיס חיל האוויר בנבטים שבדרום, ישתתפו מגוון כלי טיס של חיל האוויר ובהם מטוסי קרב, תובלה ומסוקים. בנוסף, צה"ל יפתח כמדי שנה את בסיסיו לביקור אזרחים. בצפון ייפתח מחנה שמשון ליד צומת גולני בין השעות 14:00-9:00 ובבסיס תתקיים תערוכה של משוריינים, טנקים ואמצעי לחימה.

 

במרכז הארץ ייפתח בסיס החטיבה המרחבית שומרון (חורון- מפח"ט). בבסיס תיערך תצוגת כלי רכב צבאיים והפעלות לילדים. כלי רכב צבאיים יוצגו גם במחנה נתן בבאר שבע בין השעות 16:00-9:00, כאשר חיילי חיל החימוש ידריכו את המבקרים על טנקים ואמצעי לחימה. במצודת יואב יוצגו תערוכות כלי נשק ומשוריינים ובאתר יד לשריון בלטרון יתקיים מיצג של כוחות היבשה השריון, התותחנים, ההנדסה, האיסוף הקרבי, חיל רגלים וצנחנים.

 

בסיסי חיל האוויר רמת דוד, תל נוף, עובדה ובית הספר הטכני בחיפה יקיימו תצוגות של כלי טיס מהעבר וההווה מ-9:00 בבוקר עד 14:00 בצהריים. במוזיאון חיל האוויר בחצרים באותן שעות יתקיימו פעילויות שונות בהן מטס, טיסת ראווה, תצוגת מטוסים ותיקים לצד מתקדמים ועוד. בצה"ל הדגישו כי הכניסה לבסיסים כרוכה בהצגת תעודת זהות וללא בעלי חיים או נשק. פלגת הבט"ש של חיל הים באילת תקיים משט הצדעה בין השעות 12:30-11:00, שיכלול דבורות, נחשולים וצרעות. המשט ייצא מהחוץ הצפוני לאורך מפרץ אילת ועד לחוף הדרומי.

השחקנית מרים זוהר, שהדליקה משואה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השחקנית מרים זוהר, שהדליקה משואה(צילום: מוטי קמחי)
 

אמש התקיימו אירועים רבים ברחבי הארץ שמשכו קהל גדול וזיקוקי דינור האירו את השמיים. בהר הרצל בירושלים התקיים טקס הדלקת המשואות המסורתי בסימן "זמן נשים - הישגים ואתגרים". 14 נשים הדליקו את המשואות: מקסין פסברג, מנכ"לית אינטל ישראל וסגנית נשיא אינטל העולמית, השחקנית מרים זוהר, הרבנית עדינה בר שלום, המדענית ד"ר קירה רדינסקי, הכתבת הצבאית כרמלה מנשה, הטניסאית שחר פאר, הספורטאית פסקל ברקוביץ' חברת המשלחת הפראלימפית של ישראל למשחקים הפראלימפיים, מרים פרץ ששניים מבניה נפלו בפעולות צה"ל, בליינש זבדיה שגרירת ישראל באתיופיה, אורנה ברביבאי ראש אגף כוח אדם בצה"ל, הינדיה סולימן שהקימה את מיזם "פנינת העמק", טלי פרץ-כהן המנהלת את מרכז הסיוע לנפגעי תקיפה מינית בגליל ובגולן, חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן וגל יוסף יו"ר מועצת התלמידים הארצית.

 

חגיגות יום העצמאות יינעלו בטקס הענקת פרסי ישראל בבנייני האומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ריטה והנשיא פרס
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
הנשיא עם החיילים המצטיינים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים