שתף קטע נבחר

"הריגול הישראלי בארה"ב חצה קווים אדומים"

המגזין "ניוזוויק" חושף כי המודיעין האמריקני הזהיר אנשי קונגרס כי אף בת ברית לא מרגלת בארה"ב כמו ישראל: "אף מדינה אחרת לא מנצלת את היחסים הביטחוניים אתנו כמוהם. זה מחריד". הדברים צפויים להקשות על מתן פטור מוויזה לישראלים

המגזין האמריקני "ניוזוויק" מדווח היום (ג') כי גורמים מודיעיניים בארה"ב מוטרדים מאוד מהיקף הריגול הישראלי בארה"ב, שלדבריהם "חצה קווים אדומים". לפי הדיווח, גורמי מודיעין אמריקנים רשמיים אומרים בדיונים סגורים כי ה"חברים" (המרכאות במקור) הישראלים הלכו רחוק מדי בפעולות הריגול שלהם על אדמת ארה"ב.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

ב"ניוזוויק" דווח על תדרוכים סודיים של גורמי מודיעין בפני אנשי קונגרס, על רקע הניסיון להסרת מגבלות הוויזה על ישראלים הרוצים להיכנס לארה"ב. לפי הכתבה, מאמציה של ישראל לגנוב סודות אמריקניים במסווה של פעילות סחר ועסקים וחוזי טכנולוגיות הגנה בין שתי המדינות "חצו קווים אדומים".

נתניהו ואובמה בבית הלבן. הוויזה עוד רחוקה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
נתניהו ואובמה בבית הלבן. הוויזה עוד רחוקה(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

לפי אותם גורמים, פעולות הריגול של ישראל באמריקה עולות על אלה של כל בת ברית אחרת כמו גרמניה, צרפת, בריטניה ויפן. ב"ניוזוויק" אומרים שגורם בקונגרס הבקיא בפרטים כינה את העדות שהובאה בתדריך בפני אנשי קונגרס "מדאיגה ואפילו מבעיתה".

 

"הסיכוי שישראל תוותר על ריגול - כמו הסיכוי לוויתור על מצות בפסח"

לפי העיתון, המטרה העיקרית של הריגול הישראלי באמריקה היא סודות תעשייתיים וטכנולוגיים. "אף מדינה אחרת הקרובה לארה"ב לא ממשיכה לחצות את הקווים האדומים של הריגול כפי שעושים הישראלים", אמר לפי העיתון גורם לשעבר בקונגרס שהיה עד לתדריך שהועבר שם בנושא בשלהי 2013. לפי "ניוזוויק", היה זה רק אחד מכמה תדרוכים שהועברו בחודשים האחרונים בנושא על-ידי בכירים במחלקה להגנת המולדת, מחלקת המדינה וה-FBI.

 

אחד המצוטטים בכתבה סיפר שסוכנויות המודיעין לא מסרו פרטים ספציפיים, אבל הזכיר "ריגול תעשייתי - אנשים שלהם באים לכאן במסגרת משימות מסחר או עם חברות ישראליות שעובדות בשיתוף פעולה עם חברות אמריקניות או אנשי מודיעין שמופעלים ישירות על

ידי ממשלת ישראל". לפי הציטוטים בכתבה, "אין אף מדינה אחרת שמנצלת את מערכת היחסים הביטחונית שלנו כפי שעושים הישראלים למטרות ריגול, זה די מחריד".

 

בכתבה קושר ה"ניוזוויק" את הריגול הישראלי לחוסר הרצון לתת לישראלים פטור מוויזה. בעבר תלו האמריקנים את חוסר הרצון הזה בכמות הגבוהה יחסית של דחיית בקשות של ישראלים לוויזה ובסיבות נוספות, אולם גם נושא הריגול הוזכר כנקודה בעייתית. "כיוון שהסיכוי שישראל תפסיק לרגל בארה"ב דומה לסיכוי שהיא תוותר על המצות בפסח, מגבלת הוויזה צפויה להישאר על כנה", נכתב בכתבה.

 

שגריר ישראל לשעבר בארה"ב, מייקל אורן, אמר ל-ynet בעקבות הפרסום ב"ניוזוויק": "ישראל לא מרגלת נגד ארה"ב מאז פרשת פולארד, נקודה. אני לא יודע אם יש גורמים בתחום העסקי והמסחרי שמרגלים - גם בעולם הזה יש ריגול, אבל זה לא ריגול מטעם ממשלת ישראל. היו בכתבה שני דברים שלא ברורים לי: האם הטענות הן נגד ממשלת ישראל ומי הם המתדרכים. זו לא הפעם הראשונה ששמעתי טענות כאלה, בוודאי מאז פרשת פולארד, עדיין יש חשדנות אבל החשדנות אינה מבוססת. למיטב ידיעתי, ואני מדבר על ידע רחב ועמוק - אנחנו לא מרגלים נגדם".

 

גורם ישראלי אחר, הבקיא בסוגיות מודיעיניות רגישות, אמר ל-ynet: "מאז סיפור פולארד ישראל נזהרת מאוד. הדברים מסודרים מאוד מול האמריקנים. כנראה מישהו רוצה לחסל את סוגיית הוויזות. מישהו שמתנגד להסרת הוויזות עבור הישראלים, ונורא קל לחבר את זה לאיזו סוגיה מודיעינית חשאית וסודית. זה תמיד עובד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אובמה. "ניוזוויק:" מגבלת הוויזה צפויה להישאר
צילום: AFP
מומלצים