שתף קטע נבחר

מת הגרמני שאסף יצירות שנבזזו מיהודים

אספן האומנות הגרמני קורנליוס גורליט, שברשותו נמצאו יצירות שנבזזו מיהודים על ידי הנאצים, מת בגיל 81. לפני כחודש חתם על הסכם עם ממשלת גרמניה לפיו ייבדק מקור היצירות. "עכשיו התהליך יידחה", העריך מומחה

אספן האמנות הגרמני קורנליוס גורליט, שבדירתו במינכן נמצאו 1,280 יצירות שנבזזו מיהודים על ידי הנאצים בתקופת מלחמת עולם השנייה, מת אתמול (יום ג') והוא בן 81. רק לפני כחודש הוא חתם על הסכם שיאפשר לממשלת גרמניה להחזיר יצירות ליורשי הקורבנות, והרשויות הבהירו כי העסקה תחול גם על היורשים של רכושו של גורליט - אף כי בשלב זה לא ברור מי הם.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

עוד על היצירות הגנובות:

ביזת האמנות: 4,000 פרנק לפקודת גבלס

יצירות היהודים שנבזזו: "שוד אמנות מאורגן"

יצירות שנבזזו מיהודים - בפרלמנט הגרמני

"גזל יצירות מיהודים שניסו להינצל מהתופת"

 

בשלב זה לא ברור אם לגורליט יש צוואה כתובה או אם בית המשפט יידרש למנות אוצר לנכסיו, כפי שנעשה בגרמניה במקרים שבהם עולות שאלות בנוגע לירושה. דובר מטעם האספן המנוח מסר כי יש לו קרובים המצויים בין החיים אך לא מסר את זהותם.

מתוך הכתבה שחשפה את הפרשה ()
מתוך הכתבה שחשפה את הפרשה

הבית בזלצבורג שבו נמצאו עוד יצירות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבית בזלצבורג שבו נמצאו עוד יצירות(צילום: AFP)

 

לפי ההסכם שעליו חתם גורליט עם ממשלת גרמניה, היצירות שברשותו יועברו לבדיקה כדי לברר אילו מהן נגנבו על ידי הנאצים, ואלו יושבו לבעליהן החוקיים. שאר היצירות היו אמורות להישאר ברשותו של האספן - אולם עתה עם מותו, כנראה שיועברו ליורשיו. בזמן הבדיקות יישארו היצירות ברשות הממשלה.

 

"כל המעורבים בעניין - הרשויות כמו גם אנשים פרטיים שחושבים שהיצירות היו שייכות למשפחתם - רוצים עתה לדעת מה יעלה בגורלן", ציין מרקוס סטוצל, עורך דין המתמחה בהשבת אמנות שנגנבה על ידי הנאצים. עם זאת, לדבריו, "הדבר היחיד שוודאי כרגע הוא שהתהליך הכואב של החזרת האמנות שנגנבה בימי הטרור הנאצי יידחה".

 

הפרשה נחשפה בנובמבר האחרון, אז פורסם כי רשויות גרמניה מצאו עוד ב-2012 מאות יצירות אמנות בדירתו של גורליט, ובהן יצירות של פבלו פיקאסו, פייר-אוגוסט רנואר, מרק שאגאל ואנרי מאטיס. שווי היצירות הוערך בלפחות מיליארד אירו. כמה חודשים לאחר מכן התגלו

יצירות גנובות נוספות בדירה של גורליט בזלצבורג, אוסטריה.

 

בגרמניה העריכו כי היצירות נבזזו למעשה על-ידי אביו של גורליט שהיה נאצי נלהב ופעל בבריונות ובאיומים לחילוץ יצירות אמנות מיהודים שניסו להציל את חייהם. תחילה התעקש האספן שהיצירות שייכות לו וכי לא יוותר עליהן ללא מאבק. בראיון שהעניק בנובמבר האחרון לשבועון הגרמני "דר שפיגל" אמר גורליט כי אביו רכש את יצירות האמנות באופן חוקי לגמרי והן נמצאות אצלו מתוקף היותו יורשו של אביו.

 

במהלך מלחמת העולם השנייה בזזו הנאצים מאות אלפי יצירות אמנות ממוזיאונים ומאנשים פרטיים ברחבי אירופה. מספר לא ידוע של יצירות עדיין לא נמצא ומוזיאונים רבים בעולם ביצעו חקירות באוספי האמנות שלהם כדי לבדוק את המקור שלהם.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הבניין שבו התגורר גורליט במינכן. שם מת
צילום: AFP
מומלצים