שתף קטע נבחר

נעצרה צעירה מיצהר שהצדיקה הרג חייל

"ידיעות אחרונות" חושף כי ביום שבו פעילי ימין הרסו מוצב צבאי סמוך ליצהר, התפתח דיון סוער במייל של היישוב: האם לגיטימי לפגוע בחיילים שמפנים בתים. "אני בעד זריקת אבנים - גם אם האבן תביא למותו של החייל", כתבה תושבת. המשטרה עצרה בת 22 בחשד להסתה

תושבי ההתנחלות יצהר ניהלו באחרונה דיון באימייל של היישוב על האפשרות לפגוע בחיילי צה"ל המוצבים שם כדי להגן על שלומם ואף להרוג אותם. כך נחשף הבוקר (יום ד') ב"ידיעות אחרונות". בעקבות הדיון הזה עצרה המשטרה בת 22 מההתנחלות בחשד להסתה. בהודעת משטרת מחוז ש"י נאמר כי היא נעצרה בפעילות של מפלג פשיעה לאומנית וכי בחיפוש בביתה נמצאו חפצים שונים שככל הנראה שימשו למטרות הסתה.

 

בצהרי 8 באפריל, שעות ספורות אחרי שתושבים מיצהר השחיתו מוצב צבאי סמוך ליישוב, געשה קבוצת המייל הפנימית "יצהרניקים" שבה מלבנים התושבים את ענייני השעה. חלק מהכותבים כעסו על הפגיעה ברכוש הצבאי ובשוטרי מג"ב באותו הלילה וכתבו כי היא אינה הולמת את רוח היישוב. עד מהרה הפכה השיחה לדיון בשאלת הלגיטימיות של הפעלת אלימות כלפי חיילים מבחינה הלכתית.

 

אחת המשתתפות בדיון, צעירה מיצהר, כתבה: "אני בעד זריקות אבנים (על יהודים, כמובן שעל ערבים אין שאלה)", והוסיפה ש"בסיטואציות מסוימות - גם אם האבן תביא למותו של חייל!!!" (את המילים "בסיטואציות מסוימות" הדגישה הכותבת). "אגבה מול כל גוף חיצוני את זורקי האבנים, גם במקרים שבהם לא היו נחוצים בעיניי! את הביקורת הפנימית אשמור ואומר אך ורק להם, במפגש של אחד על אחד!" כתבה, פחות מעשר שעות אחרי אירוע השחתת המוצב.  

 

נ', תושב אחר בן 17, חידד את דבריה והדגיש: "אין שום בעיה הלכתית להרוג חייל בפינוי לילי. אני ממש לא מצאתי מישהו שיכול להסביר למה אין דין של גנב הבא במחתרת". סוגיית "גנב הבא במחתרת" דנה בהיתר להרוג גנב המגיע בהיחבא. בדיון עלתה השאלה אם על חייל המגיע לאבטח פינוי בתים חל דין כזה - ועל כן אפשר להרוג אותו. בהמשך הדיון יצאו כמה מאנשי יצהר נגד האמירות, ואילו אחד התושבים השיב כי "תגובתם ראויה, גם אם הם טועים, והם לא רחוקים כל כך מהאמת".

 

מי שלא נשארו אדישים הם בכירים בקרב המתנחלים, שהעבירו את החומר למשטרת ש"י ולאלוף פיקוד מרכז, ניצן אלון, באופן אישי. בצעד נדיר מאוד ביקשו הבכירים לחקור אם מדובר בהסתה. החומר הועבר לפרקליטות המדינה, והיא צפויה להחליט בקרוב אם להורות על פתיחת חקירה בנושא.

 

העברת המידע של בכירי המתנחלים מעידה על החרפה ביחסים העכורים ממילא בין המחנה הקיצוני ביצהר ובין הזרם המרכזי ביישוב והנהגת המתנחלים הממוסדת. לאחר האירועים האמורים עבר "חתול שחור" בין הצדדים והמנהיגים גינו בתוקף את המתפרעים. דני דיין, יו"ר מועצת יש"ע לשעבר, אף קרא להחמיר את הטיפול בחשודים בפשיעה לאומנית. מכל מקום, הדברים שנכתבו בפורום הפנימי ביצהר זכו מיד לגינויים ולנזיפות מצד רבים מתושבי היישוב, והם מייצגים רק חלק קטן מתושביו. בשבוע שעבר נערכה ביישוב הצבעה פנימית בשאלת הלגיטימיות של פגיעה ברכוש צבאי ובחיילים. מתוך כ-350 בעלי ובעלות זכות הצבעה הגיעו כ-200 איש להצביע, ורובם המוחלט – כ-97 אחוז – קבעו כי הם

מתנגדים לפגיעה בצה"ל וברכוש צבאי.

 

בעקבות האמירות האלה הוצאו שני הכותבים מהפורום של היישוב. דובר יצהר, עזרי טובי, מסר בתגובה: "דיבורים מעין אלו הוקעו על ידינו בעבר ויוקעו בעתיד. מדובר בקטין ובאישה שסערת רוחם משכה את לשונם וכבר הספיקו לחזור בהם. מנגד אנו דורשים מהתקשורת לגנות בכל פה ביטויי אלימות והסתה לשנאה ופגיעה פיזית נגד ציבור המתיישבים".

 

"המשטרה, הצבא והשב"כ בחרו להתעלם באופן תמוה ומטריד מאוד מהמידע שהעברנו להם על ההתבטאות החמורה הזו", אמר אתמול גורם בהנהגת המתנחלים. "מדהים שלמרות שעברו שבועיים הכותבים אפילו לא נחקרו".

 

הכתבה המלאה מתפרסמת הבוקר ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
ההשתלטות על ישיבת עוד יוסף חי ביצהר. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים