שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לראשונה: נשים ניגשו למבחני הסמכה ברבנות

  עשרות שנים היו מבחני ההסמכה הממלכתיים של הרבנות הראשית סגורים בפני נשים, והיום חל השינוי: תשע נשים נבחנו לראשונה, ואם יעברו בהצלחה - יוכלו הנשים להיקלט לעבודה כמשגיחות כשרות מטעם לשכות הרבנות המקומיות ברחבי הארץ. "זה הישג עם משמעות היסטורית"

  חוגגות עצמאות: לראשונה מאז ייסוד הרבנות הראשית, ניגשו הבוקר (ד') נשים למבחני ההסמכה הממלכתית שמקיימת הרבנות, זאת בתום עשרות שנים בהן הם היו פתוחים בפני גברים בלבד. אם יעברו בהצלחה את הבחינות, יוכלו הנשים - תשע במספר - להיקלט לעבודה כמשגיחות כשרות מטעם לשכות הרבנות המקומיות ברחבי הארץ.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

   

  פריצת הדרך התאפשרה הודות לעתירת תנועת "אמונה" לבג"ץ נגד הרבנות הראשית, בדרישה כי תכיר בקורס המשגיחות שהיא מפעילה ותאפשר לבוגרותיו לגשת למבחני ההסמכה.

   

  הנשים נבחנות (צילום: הרבנות הראשית) (צילום: הרבנות הראשית)
  הנשים נבחנות(צילום: הרבנות הראשית)

   

  לאחר כניסת הרב הראשי דוד לאו לתפקידו אשתקד, הוא התבקש על ידי בית המשפט, כאחראי על אגף הכשרות, לחוות את דעתו בסוגיה, ואמר כי אין מניעה הלכתית לכך. בעקבות זאת החליטה לאחרונה מועצת הרבנות הראשית לשנות את הקריטריונים לעמידה בבחינה (כמו לימודים בישיבה) - ובכך להסיר את המכשולים שעמדו עד עתה בפני הנשים שביקשו הכרה כמשגיחות כשרות.

   

  "חבל שהיה צורך במאבק"

  בחודש שעבר, לאחר שהשינוי נכנס לתוקף ואף קיבל ביטוי בחוזר שהפיץ מנכ"ל המשרד לשרותי דת,

  הודיע בג"ץ כי העתירה התייתרה והיא נמחקת. הבוקר, כאמור, ניצלו לראשונה תשע נשים את זכותן וניגשו לבחינות ההסמכה.

   

  יו"ר "אמונה" ליאורה מינקה: "אין ספק שלהישג שלנו יש משמעות היסטורית. פתחנו צוהר ודרכו תמצאנה, בשנים הבאות, אלפי נשים מאמינות תעסוקה מכובדת וחשובה. זה היה מהלך מתבקש, ורק חבל שהיה צורך לקיים מאבק ציבורי ומשפטי, כדי להגיע לתוצאה הכל כך טבעית ומובנת מאליה".

   

  לפני כשלושה חודשים דרשו נשים לומדות תורה מהרבנות הראשית לישראל, כי תאפשר להן לגשת למבחני ההסמכה שהיא עורכת, כדי שתוכלנה להוכיח באמצעותם בקיאות בהלכה לשם מילוי תפקידים תורניים שונים. הן פנו לרב הראשי, דוד לאו, בטענה כי כיום מיועדים המבחנים לגברים בלבד – דבר המפלה אותן לרעה, והדגישו כי דרישתן מסתכמת במתן הזכות לגשת אליהם, ולא בסמיכתן לרבנות, אך הרבנות דחתה את הבקשה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הרבנות הראשית
  בג"ץ הכריע
  צילום: הרבנות הראשית
  צילום: יוסי זליגר, אמונה
  תעסוקה מכובדת וחשובה. ליאורה מינקה
  צילום: יוסי זליגר, אמונה
  מומלצים