שתף קטע נבחר

פוטין: צבא רוסיה נסוג מהגבול עם אוקראינה

נשיא רוסיה סולל את הדרך לפתרון המשבר החריף עם השלטונות בקייב - קרא לבדלנים במזרח אוקראינה לדחות את משאל העם על עצמאות האזור שתוכנן ל-11 במאי. "תמיד אומרים לנו שכוחותינו בגבול מהווים בעיה. הסגנו אותם". נאט"ו וארה"ב מערערים את דבריו: "אין כל סימנים לנסיגת הכוחות הרוסיים"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין קרא היום (יום ד') לבדלנים במזרח אוקראינה לדחות את משאל העם שתכננו לערוך בשאלת עצמאות האזור שרובו הגדול דובר רוסית. בנוסף, הוא אמר שרוסיה הסיגה את כוחותיה מהגבול עם אוקראינה.

 

עוד חדשות בעולם :

טרור איסלאמי בניגריה: חמושים טבחו במאות

תגלית אחת למיליון: "פינוקיו רקס" נמצא בסין

לידיעת מישל אובמה: כך אוכלים ילדים בעולם

'בירת המהפכה' נפלה: המורדים יוצאים מחומס

 

דבריו של פוטין סוללים את הדרך לפתרון המשבר החמור בין מזרח אוקראינה למערבה ובין רוסיה לבין השלטונות החדשים בקייב, משבר שפרץ בחודש פברואר עם הדחת הנשיא האוקראיני הפרו-רוסי ויקטור ינוקוביץ' ועלייתה של ממשלה פרו-מערבית במקום ממשלתו.

 

"לשים סוף לפוטלר". פוטין בדמותו היטלר בכתובת גרפיטי בעיר לבוב האוקראינית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"לשים סוף לפוטלר". פוטין בדמותו היטלר בכתובת גרפיטי בעיר לבוב האוקראינית(צילום: AFP)

הבדלנים ישקלו לדחות את משאל העם. חמוש פרו-רוסי בסלביאנסק האוקראינית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבדלנים ישקלו לדחות את משאל העם. חמוש פרו-רוסי בסלביאנסק האוקראינית(צילום: AFP)

הבדלנים הפרו-רוסים במזרח אוקראינה אמרו שהם רוחשים כבוד רב לנשיא הרוסי ושמחר ישקלו אם לדחות את משאל העם שתוכנן ליום ראשון הקרוב. "אנו קוראים לנציגי דרום-מזרח אוקראינה לדחות את משאל העם שתוכנן ל-11 במאי", אמר פוטין.

הוא אמר שצעד זה ייצור תנאים לקיום דיאלוג בין הרשויות האוקראיניות בקייב לבין הבדלנים, שחלקם רוצה אוטונומיה גדולה יותר במזרח אוקראינה וחלקם רוצה להתנתק מאוקראינה.

 

פוטין הוסיף שהכוחות הרוסיים שהוצבו בסמוך לגבול עם אוקראינה במהלך המשבר בין שתי המדינות - מהלך שהחריף את המתיחות בין מוסקבה לבין ברית נאט"ו, האיחוד האירופי וארצות הברית - נסוגו. הוא גם קרא להפסקת כל האלימות באוקראינה כדי להבטיח את שלמות הליך הבחירות לנשיאות שייערכו ב-25 במאי.

 

בנאט"ו אמרו שאין כל סימן לנסיגת הכוחות הרוסיים. פוטין (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בנאט"ו אמרו שאין כל סימן לנסיגת הכוחות הרוסיים. פוטין(צילום: EPA)

"תמיד אומרים לנו שכוחותינו בגבול מהווים בעיה. הסגנו אותם. היום הם לא נמצאים בגבול האוקראיני, הם נמצאים במקומות שבהם הם ממלאים את משימותיהם השגרתיות ואימוניהם", אמר הנשיא הרוסי. פוטין אמר את הדברים לאחר שיחות שקיים עם ראש הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה, שאמר מצדו כי ארגונו יציע בקרוב "מפת דרכים" לפתרון המשבר האוקראיני.

 

בעקבות דבריו של פוטין מסרה ברית נאט"ו כי אין בידיה שום אינדיקציה לכך שכוחות רוסיה נסוגו מאזור הגבול עם אוקראינה. "אין לנו כל אינדיקציה לשינוי בעמדה של כוחות הצבא לאורך הגבול האוקראיני", אמר גורם בברית הצבאית. גם דובר הפנטגון, קולונל סטיב וורן, אמר כי עדיין לא נמצאו סימנים לנסיגת כוחות רוסיים מגבולות אוקראינה, למרות הצהרת פוטין. זמן קצר לאחר מכן מסר הבית הלבן הודעה דומה.

 

מוקדם יותר היום גינה נשיא ארה"ב ברק אובמה את משאל העם במזרח אוקראינה. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי גינה אף הוא את המהלך וטען כי לא יוכר על ידי מדינות המערב. במקביל, סגן שר האוצר האמריקני דיוויד כהן אמר כי הסנקציות שהטילו ארה"ב והאיחוד האירופי נגד רוסיה בעקבות פעולותיה באוקראינה פוגעות גם באירופה. כהן, שנמצא בשיחות באירופה במסגרת דיון סביב אפשרות של הטלת סנקציות נוספות על רוסיה, הבהיר כי ארה"ב מודעת להאטה בכלכלה הרוסית. עם זאת, הבכיר האמריקני הבהיר כי ארה"ב והאיחוד מחויבים לכך שהבחירות לנשיאות אוקראינה יתקיימו במועדן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים