שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

עונת הבגרויות: כמה עולה שיעור פרטי?

בר משלמת "חצי חצי" עם ההורים 120 שקל לשעה לשיעור במתמטיקה, הוריו של אור הקציבו 4,000 שקלים, וטל חברה לבן גילה שגובה 40 שקלים בלבד לשעה. אבל יש גם אפשרות למורה חי לגמרי - במחשב. שוק השיעורים הפרטיים נעדר פיקוח - ומרחיב פערים

"מדובר בשוק פרוץ ולא מבוקר". עונת הבגרויות החלה ועמה גם המרוץ אחר המורים הפרטיים. בשבוע הבא תתקיים בחינת הבגרות באנגלית, ובדיוק שבוע לאחר מכן יידרשו התלמידים להתמודד עם התרגילים המורכבים בבחינה במתמטיקה. לקראת שתי הבחינות הללו, ואלו שיבואו אחריהן, נראה כי יומנם של המורים הפרטיים קורס מעומס.

 

עדכונים נוספים - בפייסבוק שלנו

 

שוק השיעורים הפרטיים הוא פרטי, ללא פיקוח, והמחירים בו נעים בין 80 ל-150 שקלים לשיעור של 45 דקות עד שעה. לפי נתוני המיצ"ב שפורסמו בנובמבר האחרון על ידי משרד החינוך, 46% מתלמידי כיתות י'-י"א מסתייעים בשיעורים פרטיים במימון הוריהם.

 

שליש תלמידי החטיבה העליונה דיווחו כי הם לוקחים שיעורים פרטיים במתמטיקה, 17% מהתלמידים דיווחו כי הם מסתייעים בשיעורים פרטיים באנגלית, 13% בשפת אם/לשון וכ-7% בכל אחד משני אשכולות של מקצועות: אשכול מדעי או אשכול הומאני. יצוין כי הנתונים מתייחסים לכל השנה, ומן הסתם חלה קפיצה גדולה יותר עם פתיחת עונת הבגרויות.

"באופן פרטני הסיכוי לקבל ציון גבוה טוב יותר". (ארכיון) (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"באופן פרטני הסיכוי לקבל ציון גבוה טוב יותר". (ארכיון)(צילום: מוטי קמחי)

בר, תלמידת י"ב מדרום הארץ, החלה לקחת שיעורים פרטיים לקראת הבגרות במתמטיקה לפני ארבעה חודשים. עבור שיעור של 45 דקות משלמים הוריה והיא ("חצי חצי. תלוי עד כמה אני יכולה לשלם") 120 שקלים. עד לבגרות, מספר השיעורים שתיקח יסתכם ב-30 וב-3,600 שקלים שישלמו הוריה. "המורה בכיתה מאוד מתאמצת, אבל באופן פרטני הסיכוי לקבל ציון גבוה טוב יותר", היא אומרת.

 

גל יוסף, יו"ר מועצת התלמידים הארצית, לומדת 5 יחידות מתמטיקה בכיתה י"א. מתוקף תפקידה היא נעדרת לא מעט מבית הספר, ונאלצת להפסיד שיעורים רבים. לאחר שבבחינה האחרונה קיבלה 21, החליטה יוסף לקחת שיעורים פרטיים על מנת שתצלח את הבגרות. היא החלה את השיעורים בפברואר ומדי שבוע משתתפת בשיעור שנמשך שעה, עבורו משלמים הוריה 120 שקלים. עד הבחינה היא תיקח 15 שיעורים ששווים 1,800 שקלים. בבחינת המגן האחרונה שיפרה יוסף את הציון ביותר מ-50 נקודות וקיבלה 75.

 

אור ליליאן, תלמיד כיתה י"ב בבית ספר אורט ליבוביץ' בנתניה, לוקח שיעורים פרטיים לקראת הבגרות באנגלית מתחילת השנה, וכעת מאיץ את הקצב לשעתיים ושלוש בשבוע. עד לבחינת הבגרות ייקח ליליאן קרוב ל-40 שיעורים, שעבור כל אחד מהם משלמים ההורים 100 שקלים. מדובר בלא פחות מ-4,000 שקלים שישלמו על מנת שיעבור בשלום את בחינת הבגרות. "יש לי בעיות קשב וריכוז ושעות הלימוד בבית הספר לא נותנות לי כלום", הוא מסביר, "אני יושב בכיתה עם עוד 40 תלמידים ולא מצליח להבין את המורה. לולא השיעורים הפרטיים לא הייתי צולח אפילו בגרות של שלוש יחידות לימוד".

 

טל פדידה, תלמידת כיתה י"א מנתניה, מצאה פתרון יצירתי לבעיה הכספית. היא חברה לתלמיד כיתה י"ב בבית ספרה, שמצטיין בחומר הנלמד ומדי שבוע הם מקיימים שיעור פרטי. עבור כל שעה לוקח המורה הצעיר 40 שקלים. בכוונתה לקיים 10 שעות לימוד עד לבגרות, שיסתכמו ב-400 שקלים שישלמו הוריה – פחות בהרבה מחבריה לכיתה.

 

המחיר הממוצע במרכז: 85 שקלים 

אתר האינטרנט "המורים" הוקם ב-2011 במטרה ליצור קהילה אינטרנטית חינמית שבה מורים פרטיים מדורגים לפי תרומתם להצלחת קהל היעד. מתן ורבנר, מנהל האתר, מספר כי כיום רשומים בו 819 מורים - 386 מהם מאזור גוש דן. כ-350 מכלל המורים באתר מזדהים כסטודנטים והמקצועות הנפוצים ביותר הם מתמטיקה, פיזיקה ואנגלית.

 

מרבית הגולשים, הוא אומר, משתמשים באתר ביום ראשון בשבוע והחודשים שבהם ישנה עלייה בביקוש הם ינואר, לקראת בגרויות החורף (10.11%) ואפריל, לקראת בגרויות הקיץ (9.79%). הוא מציין כי המחיר הממוצע באזור המרכז עומד על 85 שקלים בעוד מחוצה לו מדובר ב-80 שקלים.

 

מורה פרטי למתמטיקה מראשון לציון אמר כי עבור שיעור של 60 דקות (חמש יחידות לימוד בלבד) ייקח 120 שקלים. מורה אחרת מאזור ירושלים תיקח עבור אותו הזמן בדיוק 100 שקלים.

 

מורה מאזור חיפה המלמדת לבגרות הן בפיזיקה והן במתמטיקה (בכל רמות הלימוד) תיקח 80 שקלים לשיעור של שעה מלאה לתלמידים שיגיעו אליה הביתה, ו-100 שקלים אם היא תיאלץ להגיע לבתיהם.

 

באנגלית המחירים דומים. מורה פרטית בראשון לציון ובת ים אמרה כי היא לוקחת 120 שקלים לשעה שלמה אם מגיעים אליה הביתה, ו-130 שקלים אם תיאלץ להגיע לבית התלמידים. מורה אחר מירושלים סיפר על מחיר נמוך יחסית – 85 שקלים לשעה. שיעור בבית התלמיד יעלה את המחיר ב-10 עד 15 שקלים נוספים.

 

מורה פרטי במחשב בבית

אבל יש גם דרכים אחרות. בימים אלה הושק אתר לימודי חדש - yschool מבית ynet, שמאפשר, תמורת דמי מנוי נמוכים מאוד יחסית, לצפות בשיעורים מצולמים בווידיאו. כל סרטון מתמקד בנושא לימודי נקודתי ונמשך כעשר דקות. השיעורים המצולמים נערכו בהתאם לתוכנית הלימודים ובחינות הבגרות. מנוי על 1,000 שיעורים עולה 249 שקלים.

 

החידוש הוא שיעורים פרטיים מקוונים - בשיחה מצולמת. לראשונה אפשר לקבל שיעורים ממורה חי, אונליין, מול המחשב בבית. חבילה בת 10 שיעורים תעלה 400 שקל, זול משמעותית בחישוב לפי שיעור מהמפגש ה"פיזי".

 (צילום מסך) (צילום מסך)
(צילום מסך)

 (צילום מסך) (צילום מסך)
(צילום מסך)

 

"התלמידים 'יענישו' את המורה"

"כמי שעסק בהוראה פרטית במהלך לימודיו, אני יודע שאכן מדובר בשוק פרוץ ולא מבוקר, אך התנהגות המחירים תואמת דינאמיקה של שוק חופשי, היצע וביקוש", אומר ורבנר. "המחירים הגבוהים יחסית של 120 שקלים ויותר לשיעור זוכים לביקורת מצד התלמידים שלרוב 'יענישו' את המורה ולא ייקחו מספר רב של שיעורים. עם זאת, מורים איכותיים ומנוסים יכולים לבקש יותר מאחר שהתלמידים תלויים בהם".

 

השבוע פורסם דו"ח מרכז טאוב שמעיד על כך שהפערים בין הישגי התלמידים בתוך ישראל במקצועות הליבה הם הגדולים ביותר בעולם המפותח משנת 1999. לטענת רבים, השיעורים הפרטיים מנציחים פערים אלה,

שכן הורים שמצבם הסוציו-אקונומי גבוה יכולים להרשות לעצמם לספק שיעורים פרטיים לילדיהם, לאחר שעות הלימודים, בעוד הורים שמצבם הסוציו-אקונומי נמוך מתקשים לספק כלי זה לילדיהם.

 

חנה דורסמן, מנכ"לית עמותת "חינוך לפסגות", שפועלת לצמצום פערים בחינוך אמרה בנושא: "כל העשרה הניתנת לתלמיד בנוסף ללימודיו בבית הספר היא מבורכת, אבל בשיח על אודות הפערים בין תלמידי ישראל חייבים להבין מהו מקומם של השיעורים הפרטיים המכונים 'החינוך האפור' - חינוך הניתן אך ורק לתלמידים שהוריהם יכולים להרשות זאת לעצמם.

 

"אינספור מחקרים ומדדים שבו והראו שתלמידים באזורים מבוססים בארץ מצליחים בלימודים יותר מחבריהם באזורים מבוססים פחות – הם מקבלים חינוך טוב יותר, מוקנים להם משאבים רבים יותר והשקעה גדולה יותר פר תלמיד. כשתלמיד נזקק לעזרה לימודית והוא לא מקבל אותה מסיבות כלכליות, הסיכויים שיצמצם את הפער הם נמוכים, וניתן להניח שהפער רק ילך ויגדל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים