שתף קטע נבחר

שמיטה גם לאדם: קחו פסק זמן וחדשו כוחות

שנת השמיטה שתחול בשנה הבאה היא הזדמנות מצויינת להזכיר לעצמנו שגם אנו זקוקים להפסקה ממחול השדים ולהתרחק מעט. לא רק שלא נפסיד מכך, אלא שנזכה במנות הגונות של רעננות וצמיחה, בדיוק כמו האדמה

אלוקים מצווה את ישראל לעבוד את האדמה במשך שש שנים, ובשנה השביעית לאפשר לה לנוח. זוהי שנת השמיטה. במשך שש שנים מעבדים את הקרקעות ומפתחים את החקלאות, ואז מניחים להן למשך שנה תמימה.

 

לטורים האחרונים במדור פרשת שבוע כלכלית:

בטבע אין שווין חברתי : אז איך המצאנו אותו?

פרשת קדושים : צדק (חברתי) תרדוף

בחזרה לעתיד : חטא עגל הזהב של ימינו

 

דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם כִּי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם וְשָׁבְתָה הָאָרֶץ שַׁבָּת לַיהֹוָה: שֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע שָׂדֶךָ וְשֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְמֹר כַּרְמֶךָ וְאָסַפְתָּ אֶת תְּבוּאָתָהּ: וּבַשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן יִהְיֶה לָאָרֶץ שַׁבָּת לַיהֹוָה שָׂדְךָ לֹא תִזְרָע וְכַרְמְךָ לֹא תִזְמֹר: (ויקרא כה 4-2)

 

לקחת צעד אחורה 

משרד החינוך קבע שיש להוציא מורים להתרעננות, המכונה "שנת שבתון", מדי שבע שנים. באופן דומה, לקראת שנת השמיטה שתחול בשנה הבאה, יש המציעים לחוקק כי שנת השמיטה תוגדר לחקלאים על פי חוק כשנת שבתון ותכלול את ההטבות שבה.

 

טעמים והסברים רבים ניתנים לעניין השמיטה. לפי הרמב"ם (מורה נבוכים), בהשבתת האדמה למשך שנה מסייע העובד להוציא יבול רב וטוב יותר. העצירה הזו בשנה השביעית מביאה לאדם תועלת כפולה: הן מהמנוחה שהוא זוכה לה, והן מהעובדה שהאדמה מפיקה לו יבול טוב יותר. האדמה עצמה זקוקה לעצירה על מנת להתחדש ולהצמיח תוצרת מניבה יותר.

 

פסקי זמן בעבודה מזדמנים לנו כתוצאה מפיטורין, שליחות, לידה, מעבר בין עבודות, מחלה, מילואים ועוד. פסק הזמן מאפשר הסתכלות וניתוח של תהליכים "מרחוק" ו"מבחוץ", באופן פחות מעורב, ועל כן עשוי לאפשר פריצת דרך – בדיוק כשם שהאדמה מניבה ביתר שאת לאחר שנת השמיטה.

 

שמיטת הקרקעות מתרחשת באופן קבוע מדי שבע שנים. אך האדם, כדאי שיזמן לחייו תקופות יזומות של "שמיטה", על מנת לאפשר לו לבחון את מגוון העשיות בחייו ולבחור לחדש ולהצמיח חיים משמעותיים.

 

פעמוני רוח

וְכִי יָמוּךְ אָחִיךָ וּמָטָה יָדוֹ עִמָּךְ וְהֶחֱזַקְתָּ בּוֹ גֵּר וְתוֹשָׁב וָחַי עִמָּךְ: (ויקרא כה, 35)

 

מסביר רש"י: "אל תניחהו שירד וייפול ויהיה קשה להקימו, אלא חזקהו משעת מוטת היד". החברה מצווה להחזיק בחבריה ולהשתדל למנוע את נפילתם. ב"הלכות עניים" (י, י), מונה הרמב"ם מדרג של שמונה מעלות לצדקה. המדרג הגבוה ביותר הוא: "זה המחזיק ביד ישראל שמָך ונותן לו מתנה או הלוואה או עושה עימו שותפות או ממציא לו מלאכה כדי לחזק את ידו עד שלא יצטרך לבריות". הרעיון הוא לעזור לחלש באמצעות סיוע שיאפשר לו לכלכל את עצמו ולהביאו לכך שלא להיות נזקק.

 

גישה זו – היא העומדת בבסיס חזונה של ארגון "פעמונים", עמותה ללא כוונות רווח. ארגון "פעמונים" מסייע למשפחות, המצויות בבעיות כלכליות, לא באמצעות נתינת כסף למשפחה, אלא באמצעות ליווי מקצועי-פיננסי. הייעוץ מלמד את המשפחה לאזן את תקציבה, למצות את כושר השתכרותה שלה ולעלות על דרך המלך.

 

הגישה של "פעמונים", לפיה פיתוח מיומנויות להתנהלות כלכלית נכונה הוא כלי חיוני העשוי לתרום לכל משפחה, מאפשר לארגון "להחזיק" (כפי שכתוב כאן בפרשתנו) באנשים, להרימם ולהחזירם למסלול החיים בתחושת "וָחַי עִמָּךְ".

 

אני בוחרת להצדיע לאותם אלפי מתנדבי ארגון "פעמונים" העמלים בצניעות לסייע למשפחות לצמוח מחדש. ולא פחות מכך להצדיע לכמה עשרות אלפי משפחות שבחרו להיעזר, ללמוד להתארגן מחדש, ולצאת לעצמאות כלכלית.

 

מרים שפיר היא יועצת קריירה ומחברת הספר "רעיון עבודה שבועי" - היבטים תעסוקתיים בפרשות השבוע

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ששון תירם
צילום: ששון תירם
צילום: דור שפיר
צילום: דור שפיר
מומלצים