שתף קטע נבחר

אינדיק: הבנייה בהתנחלויות חיבלה במו"מ

השליח האמריקני למזרח התיכון תקף בחריפות את "הבנייה הפרועה בהתנחלויות" במיוחד בזמן המשא-ומתן עם הפלסטינים. הוא הוסיף כי תומכי הבנייה בהתנחלויות יושבים בממשלה ומתנגדים למו"מ. אינדיק הוסיף כי לשניים הצדדים קל יותר לא להגיע לשלום

אצבע מאשימה לישראל בכשלון המשא-ומתן: השליח האמריקני למזרח התיכון, מרטין אינדיק, האשים הלילה (יום ו') את ישראל בכשלון השיחות עם הפלסטינים. הוא אמר בין היתר כי הבנייה בהתנחלויות חיבלה למעשה במשא-ומתן המדיני בין ישראל לרשות.

 

במסיבת עיתונאים במכון מחקר למזרח התיכון בוושינגטון, אמר אינדיק כי מהלך הבנייה היה מחושב.  "אני יכול להגיד שלבנייה בהתנחלויות הייתה השפעה שלילית והייתה כוונה שיהיה לזה אפקט שלילי", טען. "תומכי הבנייה בהתנחלויות הם מתנגדי המשא-ומתן, למרות שהם יושבים בממשלה שהתחייבה למשא-ומתן". הוא הוסיף כי "ההתנחלויות יכולות לפגוע פגיעה אנושה בישראל, ולהוביל אותה למצב בלתי הפיך של מדינה דו-לאומית".

 

פיצוץ המו"מ - כתבות נוספות

הפלסטינים: ישראל בחרה בהתנחלויות ובאפרטהייד

בנט: "צריך ללמוד לחיות עם הסכסוך"

ג'ון קרי מודה: הגיע הזמן לפסק זמן במו"מ

ישראל: אבו מאזן ביצע וידוא הריגה לשלום

 

אינדיק המשיך בביקורת על ישראל: "הבנייה הפרועה בהתנחלויות - במיוחד באמצע השיחות - לא רק פוגעת באמון של הפלסטינים במשא-ומתן, אלא היא עלולה לפגוע בעתיד של מדינת ישראל. אם זה יימשך, הדבר עלול לפגוע בעתידה של מדינת ישראל כמדינה יהודית - וזו תהיה טרגדיה היסטורית".

 

"המנהיגים הישראלים והפלסטינים לא היו מוכנים לבצע פשרות 'מכאיבות' הדרושות לשלום", הוא האשים. למרות זאת, אינדיק חושב שהשיחות יימשכו. "מה שהיה נכון אז, נכון גם היום", אמר במסיבת עיתונאים. "במזרח התיכון זה אף פעם לא נגמר".

 

ג'ון קרי ואינדיק בנתב"ג. ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ג'ון קרי ואינדיק בנתב"ג. ארכיון(צילום: רויטרס)

 

השליח האמריקני למזרח התיכון הוסיף כי "בעיה אחת שהתגלתה במשך תשעת החודשים האחרונים הייתה ששני הצדדים - אף שהראו קצת גמישות בשיחות - לא מרגישים בצורך המיידי לעשות את הפשרות הדרושות להשיג שלום". לדבריו, "קל יותר לפלסטינים לחתום על אמנות ולפנות לגופים בינלאומיים במרדפם להשיג צדק וזכויות, תהליך שבהגדרתו לא דורש שום פשרה וקל יותר לפוליטיקאים הישראלים להימנע ממתיחות בקואליציה ולעם הישראלי לשמר את הקיים, סטטוס קוו נוח".

 

אינדיק הדגיש כי "העובדה היא שגם הישראלים וגם הפלסטינים פספסו

 את ההזדמנויות ולקחו צעדים שחתרו תחת התהליך".

 

אתמול הצהיר נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי אין בכוונתו לפרק את הרשות. בראיון לערוץ טלוויזיה פלסטיני אמר אבו מאזן כי הוא לא יבצע את המהלך, וציין כי "ישראל תוכל להפיל את הרשות אם תרצה בכך". בראיון שהעניק אתמול אבו מאזן לערוץ הטלוויזיה הפלסטיני הציב המנהיג הפלסטיני שוב את תנאיו לחידוש המשא ומתן עם ישראל: השלמת הפעימה הרביעית של שחרור האסירים הביטחוניים והקפאת הבנייה בהתנחלויות למשך שלושה חודשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים