שתף קטע נבחר

360 אלף שעות שיפוץ: צוללת פורקה והורכבה מחדש

שנתיים וחצי, 120 אנשי צוות ו-150 מיליון שקל הושקעו בטיפול "חצי חיים" לאח"י לוויתן. בכיר בחיל הים: "היום היא רואה רחוק יותר ומפליגה רחוק יותר"

במשך יותר משנתיים עמלו בחיל הים על טיפול מקיף לאח"י לוויתן, אחת משלוש הצוללות של צה"ל. עשרות טכנאים, חשמלאים ומהנדסים ממספנת חיל הים עבדו 360 אלף שעות ושיפצו את הצוללת על כל חלקיה לרגל הגיעה לגיל 15. היא פורקה לאלפי חלקים, רובם שודרגו או הוחלפו.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

"העלנו לצוללת גרסאות חדשות של מערכות הלחימה", סיפר בכיר בחיל הים, "שדרגנו את יכולות הגילוי התת-ימיות, וכן את מערכות הניווט, הסונאר, את המנועים, מיזוג האוויר והתקשורת, עד לרמת השסתום. היום הלוויתן רואה רחוק יותר ומפליגה רחוק יותר. למעשה, היא פחות חירשת ופחות אילמת".

אח"י לוויתן (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אח"י לוויתן(צילום: דובר צה"ל)

הצוללת מקבלת טיפול "חצי חיים" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הצוללת מקבלת טיפול "חצי חיים"(צילום: דובר צה"ל)

בין היתר שודרגו הפריסקופים, מהאמצעים החשובים בצוללת, וכעת הם בעלי טווחי תצפית גדולים יותר מעל קו המים שמאפשרים תמונות איכותיות יותר. גם צינורות המשגרים של טילי הטורפדו ומערכות התמיכה שופצו והטיל הימי יהפוך מהיר יותר וקטלני יותר. בנוסף, הוחלפו 600 מצברי הצוללת, כל אחד מהם במשקל 400 קילוגרמים.

 

טיפול "חצי חיים" הוא הרחב ביותר והיקר ביותר שמקבלת צוללת בחיל, וככל הנראה גם היקר ביותר מבין כלל הטיפולים של כלי הלחימה של צה"ל. עלותו מסתכמת בכ-150 מיליון שקל והוא כולל אף את צביעתה בצבע מיוחד שמונע הידבקות צמחים ימיים לצוללת.

ההאנגר הממוגן של חיל הים בצפון (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ההאנגר הממוגן של חיל הים בצפון(צילום: דובר צה"ל)

במהלך חודשי הטיפול נאלצו אנשי מספנת חיל הים בחיפה לעבוד תחת איום הטילים מצפון וחלק מהעבודות בוצעו מאחורי לוחות בטון ממוגנים. בחיל חוששים שהבסיס יהיה מהיעדים הראשונים שיותקפו על ידי חיזבאללה במהלך מלחמת לבנון השלישית ולאחרונה השלימו את בנייתו של ההאנגר הממוגן הראשון שיאפשר להם לטפל בכלי שיט גדולים גם בזמן מתקפת טילים.

 

אל שלוש צוללות חיל הים צפויות להצטרף בשנה הקרובה שתיים חדשות. בסתיו הקרוב צפויה להגיע הצוללת החדשה, אח"י תנין, מגרמניה ומספר חודשים אחריה גם הצוללת החמישית אח"י רהב. ב-2019 צפוי לגדול הצי הישראלי שוב ויכלול שש צוללות. כלי הלחימה הגדולים והיקרים בצבא עוסקים רוב הזמן בפעילות מבצעית הרחק מחופי ישראל, וב-2013 ביצעו 54 מבצעים מיוחדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אח"י לוויתן חוזרת לפעילות
צילום: דובר צה"ל
מומלצים