שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  זואי סלדנה: "אווטאר שינה חיי אנשים בעולם"

  היא אמנם כיכבה בשובר הקופות האולטימטיבי של ג'יימס קמרון, ונגעה לטענתה בצופים מתרבויות שונות, אבל זואי סלדנה מודה כי היא מעדיפה להשתלב בסרטים עצמאיים כמו "קשרי דם" בהשתתפותה. "אם אני יכולה לעזור לקולנוען לקבל אור ירוק לסרט, עשיתי משהו", היא אומרת בראיון

  השנה האחרונה היתה מאוד ברוכה ומוצלחת עבור הכוכבת ההוליוודית זואי סלדנה: סרטה "האויב בתוכנו - סטאר-טרק" גרף קרוב לחצי מיליארד דולר ברחבי העולם, ובמקביל היא נעה בין פרויקטים ראויים ושווים. סלדנה אפילו הספיקה להתחתן בקיץ (עם האמן האיטלקי מרקו פרגו). "אני מרגישה מאוד מבורכת כרגע, וזה קצת יותר מדי, ההצלחה הזו. החיים הטובים", אמרה סלדנה בראיון בפסטיבל קאן. "זאת היתה שנה מאוד אינטנסיבית עבורי, אבל גם מלאה בהשראה".

   

  גם במהלך השנה הקרובה, סלדנה תהיה נוכחת לא מעט על המסכים - החל מ"קשרי דם", דרמה עתירת כוכבים, שביים הצרפתי גיום קאנה. הסרט שמגיע עכשיו למסכים בישראל, מתרחש בניו-יורק של הסבנטיז ומתמקד בקשר בין שני אחים: אסיר משוחרר (קלייב אוון) ושוטר מצטיין (בילי קרדאפ). סלדנה מגלמת את האקסית של השוטר, אמא לילדה. העובדה שהאקסית מנהלת זוגיות וחיה עם עבריין, לא מפריעה לשוטר לנסות להשיב אותה לזרועותיו.

   

  "זה סרט אהבה מבחינתי, על הלבבות השבורים של התרבות הניו יורקית בתקופה הקשה ההיא, ואני מגלמת אישה חזקה ושורדת", מאבחנת סלדנה בת ה-35. "לא ריחמתי עליה ולא ראיתי אותה כחלשה. מאוד יכולתי להתחבר לדמות הזאת, ולהזדהות אתה, בגלל שגודלתי על ידי אם חד הורית בניו יורק של שנות ה-80 וראיתי הרבה נשים עוברות את מה שהיא עוברת.

   

  "הייתי בת 10 כשאבי מת, ואמא נאלצה לגדל לבד שלוש ילדות קטנות. היא הפכה לדמות מאוד קשוחה ומקור למשמעת בחיים שלנו, אבל גם מאוד גמישה ומסורה מצד שני. היא הצליחה מאוד לתת לנו איזון. עם זאת, זה לא היה קל, כי את רואה משפחות עם אמא ואבא, ולך אין. הייתי ילדה שמחה, אבל רציתי לראות את אמא שלי יותר מאושרת, פחות עייפה".

   

  זואי סלדנה ובילי קרדאפ ב"קשרי דם" ()
  זואי סלדנה ובילי קרדאפ ב"קשרי דם"
   

  עד כמה קשרי דם משמעותיים בשבילך?

   

  "קשרי דם זה הכל, זה הדת שלי, האלוהים שלי. אני לא רוצה להיות בלי המשפחה שלי סביבי. יש לי מזל גדול שגידלו אותי נשים מדהימות, קשוחות, חרוצות עם המון דרייב. זה עבר מסבתא רבא שלי לסבתא, לאמא, ועכשיו גם לי ולאחיות שלי. עברנו כל כך הרבה והיינו חייבות להפוך לכאלה".

   

  איך היה לשחק אמא, זה עשה לך חשק?

   

  "בגלל שלאחיות יש לי ילדים, ואני מבלה עם האחיינים והאחייניות שלי כשאני לא עובדת, אז לא היה קשה לי להיכנס לתחושה אמהית. תאומות זהות הופיעו בסרט בתפקיד הבת שלי. ביום הראשון של הצילומים, דיברתי עם ההורים שלהן, כי רציתי לדעת מה מותר לעשות, האם מותר לגעת ולנשק את הילדות ומה הגבולות. אחרי כמה שעות של צילומים, היה לבנות קשה ושאלתי את עצמי: 'מה עלי לעשות איתן?".

   


  מאז שפרצה עם להיטי הענק "אווטאר" ("זהו סרט שהכנסתי בו את נשמתי וליבי, והוא שינה את חייהם של אנשים מכל העולם, מכל המעמדות והתרבויות. העובדה שהוא נכנס להיסטוריה היא מאוד קולית בעיניי") ו"סטאר-טרק", סלדנה מלהטטת בין הפקות הוליוודיות עתירות תקציב לסרטים עצמאים. "זה לא שאני נגד סרטים אמריקאים ומצליחים, יש המון סרטים מלאי נשמה עם תקציב גדול - כמו עבודות של ג'יי.ג'יי אברמס וג'יימס קמרון. אבל אני הכי אוהבת לעשות סרטים קטנים.

   

  זואי סלדנה כנייטירי ב"אווטאר" ()
  זואי סלדנה כנייטירי ב"אווטאר"

   

  "אם אני יכולה לעזור לקולנוען לקבל אור ירוק לסרט, עשיתי משהו. אני מקבלת החלטות עם הלב - לא משנה לי כמה משלמים, כל עוד אני מסוגלת לשלם שכר דירה. חייבים לשמור על סרטים עצמאיים בחיים, אם נעשה רק סרטים ענקים נעודד מכונה של עשיית כסף, וסרטים אינם נדל"ן. סרטים עצמאיים נעשים למען אמנות ויוקרה, להגיע לפסטיבלים, לא בשביל הכסף".

   

  אז רגע לפני שתתמסר לצילומי ההמשכונים של "אווטאר" ("אני כבר לא יכולה לחכות. הדמות שלי תמיד תהיה נאבי ולא אוואטר ואני אוהבת את זה"), נראה אותה בקרוב גם ב"שומרי הגלקסיה" - לצד האקס בראדלי קופר, במיני-סדרה "תינוקה של רוזמרי" (כן, היא נכנסת לנעלי מיה פארו שהופיעה בעיבוד של רומן פולסקי לספרו של איירה לוין), וב"נינה" בתפקיד הזמרת נינה סימון.

   

  זואי סלדנה. תעשה את זה בדמות של נינה סימון (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
  זואי סלדנה. תעשה את זה בדמות של נינה סימון(צילום: GettyImages)
   

  "פחדתי לעשות את התפקיד של נינה סימון, אבל בסוף היום האהבה שלי אליה והתשוקה שלי לראות יותר סרטים על נשים אייקוניות בהיסטוריה שלנו, היו יותר חשובים מכל דעה של מישהו על הליהוק שלי", מודה סלדנה, שלא היתה האופציה הראשונה לתפקיד, "אני לא נינה, בדיוק כשם שג'יימי פוקס הוא לא ריי צ'רלס. אבל כשאתה רואה את הסרט, אתה צריך לתת לעצמך את הרשות לחשוב שהוא כן, ולחגוג את האדם האמיתי שמציגים. מה שהניע את כל מי שהיה מעורב ב'נינה', זו האהבה לנינה סימון, לא רצון באוסקרים ושום דבר כזה. נינה סימון היתה פשוט אישה מדהימה".

   

  סלדנה היא לא רק אייקון אופנה שחורך את השטיחים האדומים. היא גם אישה דעתנית ומעורבת חברתית. כבת לאב מהרפובליקה הדומיניקנית ולאמא פורטוריקנית, חשוב לה גם לקדם נשים לטיניות ואפרו-אמריקניות - בהוליווד ובמציאות כאחד. היא גם פעילה בארגונים שמקדמים נשים בארצות מתפתחות ומעודדים אותן לעבוד ולהיות עצמאיות. "בלתי נתפס בעיני שלפני 50 שנה, אדם יכל להיות מופלה בשל גזעו. למזלי, כשאני הגעתי לעולם, זה כבר היה אחרת. גדלתי על תפיסה של שוויון, זה מה שהכרתי מאמא שלי" מספרת סלדנה.

   

  זואי סלדנה מפגינה שיק בפסטיבל קאן (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
  זואי סלדנה מפגינה שיק בפסטיבל קאן(צילום: GettyImages)
   

  "בילדותי הדבר היחיד החשוב היה שאני אחבב אנשים באותה מידה שהם יחבבו אותי. אם לא היו מקבלים אותי,

   זה לא היה משנה לי, אבל היה חשוב שאני אקבל אותם. לכן כל כך שמחתי שליהקו אותי לתפקיד אוהורה ב'סטאר-טראק'. ההחלטה ללהק אותי לתפקיד הזה, היתה אחת ההחלטות הכי מלאות השראה ומהפכניות שקולנוען יכול היה לעשות".

   

  את מרגישה שבאמריקה של היום יש יותר שיוויון?

   

  "אני שמחה שברק אובמה נבחר בשנית, יש לאמריקה עוד הרבה מה ללמוד, אבל זה משמח שאנשים רבים השתמשו בקולות שלהם והצביעו לאיש הכי מתאים בכל הרמות כרגע. אני חושבת שהגיע הזמן שלאמריקאים תהיה כבר נשיאה. אם המדינה שלנו היא סמל לשוויון, אז זה צריך להיות היעד הבא שלנו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים