שתף קטע נבחר

אבי חטופה: עדיף שתמות משתוחלף באסירים

ממשלת ניגריה הודיעה כי היא "בוחנת את כל האפשרויות" בעקבות הסרטון שבו הציגו האיסלאמיסטים הקיצונים מ"בוקו חראם" חלק מ-276 התלמידות החטופות כשהן מכוסות בחיג'אב. בעיירה של הבנות ממתינים בחרדה, אבי אחת החטופות: "אם נשחרר טרוריסטים - החטיפות לעולם לא ייעצרו"

בצ'יבוק, העיירה בניגריה שממנה נחטפו יותר מ-300 נערות, שחלקן הוצגו היום (ב') לראשונה בסרטון שפרסם הארגון האיסלאמיסטי הקיצוני "בוקו חראם", צפו הורים בחרדה בסרטון שבו נראות הנערות מכוסות כולן בחיג'אב. בסרטון נאמר כי הנערות המירו את דתן לאיסלאם, והן נשמעות בו מתפללות בערבית. הארגון הקיצוני דרש בקטע הווידאו מממשלת ניגריה לשחרר אסירים אנשי הארגון בתמורה לבנות.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

אביה של אחת הנערות החטופות, שביקש להישאר בעילום שם, אמר ל"טלגרף" הבריטי כי הוא מעדיף שבתו תמות מאשר שתתאסלם או שתוחלף בתמורה לאסירי בוקו חראם. "לא אכפת לי מה דורשים בוקו חראם", אמר, "בתי נוצרייה, היא לעולם לא תשתנה. הייתי מעדיף שהיא תמות מאשר שתתאסלם". הוא אמר לעיתון הבריטי שחילופי אסירים רק יעודדו עוד חטיפות ושכך החטיפות לעולם לא ייעצרו: "הבנות שלנו אינן אסירות ואסור להחליף אותן בתמורה לאיש. צריך לתת לממשלה לנסות לחלץ אותן".

 

"יש אווירה של תקווה, תקווה שהבנות חיות - בין שאילצו אותן להתאסלם ובין שלא", אמר פוגו ביטרוס, אחד מתושבי העיירה. העובדה שרק חלק מהבנות נראו בסרטון שפורסם היום עשויה להעיד על כך שהנערות חולקו לכמה קבוצות, כפי שטענו דיווחים קודמים. נזכיר כי 53 מהנערות החטופות הצליחו לברוח בשבועות האחרונים אבל 276 עדיין נעדרות.

 

ביטרוס אמר כי צפה בסרטון וכי ברקע של הבנות נראה אזור המזכיר מאוד את יער סמביסה, כ-30 קילומטרים מצ'יבוק, שאליו נלקחו הבנות ביום החטיפה. בסרטון מופיע גם מנהיג בוקו חראם, עבדאללה שקאו, והוא נראה בו במדי צבא חמוש ברובה. ארה"ב מציעה על ראשו שבעה מיליון דולרים. "רק משום שחטפנו את הילדות הקטנות האלה אתם עושים רעש? אללה בירך את רובן בקבלת האיסלאם", הוא אומר בסרטון. "אתם עושים כל כך הרבה רעש על צ'יבוק, צ'יבוק, צ'יבוק. רק אללה יודע כמה בנות אנחנו מחזיקים". הוא חזר על האיום שהשמיע לפני כשבוע, ולפיו בכוונתו למכור את הבנות בשוק העבדים, מהלך שלדבריו הקוראן מתיר.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ממשלת ניגריה הודיעה הערב כי היא בוחנת את כל האפשרויות בתגובה להצעת בוקו חראם להשיב את הילדות בתמורה לשחרור אסירים. "ממשלת ניגריה שוקלת את כל האופציות להביא לשחרור הבנות ולאחד אותן עם הוריהן", מסרה הממשלה הניגרית. צוותים המומחים בניהול משברים מעין זה, בהם גם צוות ישראלי, מסייעים לממשלת ניגריה.

 

בסרטון שפורסם בצהריים נראות התלמידות מכוסות בחי'גאב ומדקלמות תפילות בערבית. הן יושבות יחפות על הקרקע, וחלקן נראות מפוחדות. אחרות נראות מדוכאות, ושתיים מהן שנקראות לעמוד מול המצלמות נשאלות שאלות על-ידי גבר שלא מופיע בצילום. "מדוע הפכת למוסלמית?", הוא אומר לאחת מהן.

 

"הסיבה לכך שהפכתי למוסלמית היא שהדרך שבה הלכנו אינה הדרך הנכונה", היא משיבה תוך שגופה מתנועע מצד לצד ועיניה נעות בעצבנות. "אנחנו צריכות להיכנס למסלול הנכון כך שאללה יהיה שמח מאתנו". בסרטון היא מספרת ששמה האמיתי שונה ל"חלימה" מאז שהתאסלמה אחרי החטיפה. כמו הבנות האחרות היא עוטה חיג'אב, הבגד האיסלאמי שמכסה את כל הגוף למעט הפנים.

 

נערה שנייה שמופיעה בסרטון, באמצע שנות העשרה לחייה, נשאלת אם היחס לבנות היה פוגעני באופן כלשהו. היא משיבה בשלילה ואומרת

שהבנות לא נפגעו כלל.

 

מאות הנערות נחטפו ב-14 באפריל מבית הספר שלהן במדינת המחוז בורנו שבצפון-מזרח ניגריה, בשעה שלמדו למבחן. ארגון "בוקו חראם", שכינויו בשפת האוסה הוא "החינוך המערבי הוא חטא", נוסד לפני כעשור כתנועה דתית שהתנגדה להשפעה המערבית, שלטענת מייסד הארגון מוחמד יוסוף הרעילה את נפשות הצעירים נגד האיסלאם. הארגון הקיצוני מבקש להחיל את חוקי השריעה האיסלאמיים ותוקף לרוב עמדות משטרה וצבא, מבני ממשלה, בתי ספר וכנסיות. רק בחצי השנה האחרונה היה ארגון הטרור אחראי לרציחתם של יותר מ-2,000 בני אדם, והותיר את צבא ניגריה ללא מענה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אחת הנערות החטופות שמופיעות בחיג'אב בסרטון
צילום: AFP
מומלצים