שתף קטע נבחר

אימת האמהות בניגריה: 'זיהיתי בתי בחיג'אב'

אמה של אחת מ-276 הנערות שנחטפו ע"י ארגון "בוקו חראם" הקיצוני מספרת שבסרטון שפורסם אתמול זיהתה לראשונה את בתה - לבושה בבגד איסלאמי. "התמלאנו דאגה, אבל ממאמצי הממשלה והעולם נוטעים בנו תקווה"

ביום שאחרי סרטון הווידאו שבו נראו לראשונה חלק מ-276 הנערות הנעדרות שנחטפו על-ידי ארגון האיסלאם הקיצוני בוקו חראם בניגריה, אמה של אחת החטופות משתפת היום (ג') את כלי התקשורת ברגעי האימה - וגם התקווה - שבהן זיהתה את בתה בסרטון.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

האם צפתה בסרטון בטלוויזיה אתמול בערב וזיהתה את בתה בין הבנות שנראו יושבות על הקרקע כשהן עוטות חיג'אב, הלבוש האיסלאמי המסורתי המכסה את גוף האישה מכף רגל עד כף ראש, אך לא את הפנים. חוטפיהן כפו עליהן ללבוש את הבגד הזה, והודיעו בסרטון כי הן התאסלמו.

 

האם, דומומה מפור, סיפרה לסוכנות הידיעות רויטרס בשיחת טלפון: "כשצפינו בסרטון התמלאנו שוב דאגה, אבל הצעדים השונים שנקטה הממשלה ובואם של כוחות זרים מחזקים את רוחנו, אפילו שלא ראיתי עדיין ולו חייל אחד בעיירה שלנו, צ'יבוק".

 

אביה של אחת הנערות החטופות, שביקש להישאר בעילום שם, אמר אמש ל"טלגרף" הבריטי כי הוא מעדיף שבתו תמות מאשר שתתאסלם או שתוחלף בתמורה לאסירי בוקו חראם. "לא אכפת לי מה דורשים בוקו חראם", אמר, "בתי נוצרייה, היא לעולם לא תשתנה. הייתי מעדיף שהיא תמות מאשר שתתאסלם". הוא אמר לעיתון הבריטי שחילופי אסירים רק יעודדו עוד חטיפות ושכך החטיפות לעולם לא ייעצרו: "הבנות שלנו אינן אסירות ואסור להחליף אותן בתמורה לאיש. צריך לתת לממשלה לנסות לחלץ אותן".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

העובדה שרק חלק מהבנות נראו בסרטון שפורסם היום עשויה להעיד על כך שהנערות חולקו לכמה קבוצות, כפי שטענו דיווחים קודמים. נזכיר כי 53 מהנערות החטופות הצליחו לברוח בשבועות האחרונים אבל 276 עדיין נעדרות.

 

בסרטון מופיע גם מנהיג בוקו חראם, עבדאללה שקאו, והוא נראה בו במדי צבא חמוש ברובה. ארה"ב מציעה על ראשו שבעה מיליון דולרים. "רק משום שחטפנו את הילדות הקטנות האלה אתם עושים רעש? אללה בירך את רובן בקבלת האיסלאם", הוא אומר בסרטון. "אתם עושים כל כך הרבה רעש על צ'יבוק, צ'יבוק, צ'יבוק. רק אללה יודע כמה בנות אנחנו מחזיקים". הוא חזר על האיום שהשמיע לפני כשבוע, ולפיו בכוונתו למכור את הבנות בשוק העבדים, מהלך שלדבריו הקוראן מתיר.

 

בסרטון שפורסם אתמול נראות התלמידות מכוסות בחי'גאב ומדקלמות תפילות בערבית. הן יושבות יחפות על הקרקע, וחלקן נראות מפוחדות. אחרות נראות מדוכאות, ושתיים מהן שנקראות לעמוד מול המצלמות נשאלות שאלות על-ידי גבר שלא מופיע בצילום. "מדוע הפכת למוסלמית?", הוא אומר לאחת מהן.

 

"הסיבה לכך שהפכתי למוסלמית היא שהדרך שבה הלכנו אינה הדרך הנכונה", היא משיבה תוך שגופה מתנועע מצד לצד ועיניה נעות בעצבנות. "אנחנו צריכות להיכנס למסלול הנכון כך שאללה יהיה שמח מאתנו". בסרטון היא מספרת ששמה האמיתי שונה ל"חלימה" מאז שהתאסלמה אחרי החטיפה. נערה שנייה שמופיעה בסרטון, באמצע שנות העשרה לחייה, נשאלת אם היחס לבנות היה פוגעני באופן כלשהו,

ומשיבה בשלילה.

 

מאות הנערות נחטפו ב-14 באפריל מבית הספר שלהן במדינת המחוז בורנו שבצפון-מזרח ניגריה, בשעה שלמדו למבחן. ארגון "בוקו חראם", שכינויו בשפת האוסה הוא "החינוך המערבי הוא חטא", נוסד לפני כעשור כתנועה דתית שהתנגדה להשפעה המערבית, שלטענת מייסד הארגון מוחמד יוסוף הרעילה את נפשות הצעירים נגד האיסלאם. הארגון הקיצוני מבקש להחיל את חוקי השריעה האיסלאמיים ותוקף לרוב עמדות משטרה וצבא, מבני ממשלה, בתי ספר וכנסיות. רק בחצי השנה האחרונה היה ארגון הטרור אחראי לרציחתם של יותר מ-2,000 בני אדם, והותיר את צבא ניגריה ללא מענה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הנערות החטופות כפי שהוצגו בסרטון
צילום: AFP
מומלצים