שתף קטע נבחר

הפגנות נגד לבני בלונדון: "פושעת מלחמה"

במרכז הבירה הבריטית מחו פרו-פלסטינים נגד שרת החוץ בזמן מבצע "עופרת יצוקה" והגיעו עם שלטי "מבוקשת". לבני, שקיבלה חסינות מתביעות, נועדה עם קרי לאחר פגישתו עם אבו מאזן

השרה הממונה על המשא ומתן המדיני, משא ומתן שלא קיים כעת, קיבלה חסינות מיוחדת נגד מעצר בלונדון - אבל נאלצה להתמודד עם הפגנות מולה. במרכז הבירה הבריטית מחו אתמול (ה') פעילים פרו-פלסטינים נגד השרה ציפי לבני וביקורה בלונדון. על השלטים שהביאו עימם המפגינים נכתב בין היתר "מבוקשת" ו"פושעת מלחמה".

 

הארגונים הפרו-פלסטינים נערכו מבעוד מועד להגעתה של לבני לבריטניה לאחר תקופה ארוכה, ולכן לבני לא הופתעה מההפגנות נגדה. על פי גורם אמריקני, לבני נפגשה בלונדון עם מזכיר המדינה ג'ון קרי, ששלשום נועד עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. במחלקת המדינה הגדירו את שתי הפגישות, שהתקיימו בזמן שהמשא ומתן בין הצדדים מושעה - "לא פורמליות". קרי, שנמצא בלונדון כחלק מפגישת "ארגון ידידי סוריה", נועד עם לבני אתמול אחר הצהריים.

"פושעת מלחמה". המחאה נגד לבני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"פושעת מלחמה". המחאה נגד לבני(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

גורמים אמריקניים המעיטו בחשיבות הפגישות ובסיכוייהן להוביל לפריצת הדרך. לדבריהם, "בפגישה עם אבו מאזן אמש קרי חזר על דבריו לפיו כל ממשלה פלסטינית חייבת להכיר בישראל, להתחייב לא לפעול באלימות ולכבד את ההסכמים הקודמים". אבו מאזן עצמו מסכים לאותם תנאים, אבל חמאס - שאיתו חתם על הסכם פיוס - מתנגד להן.

 

לפני ביקורה העניקה ממשלת בריטניה חסינות דיפלומטית זמנית ללבני, כדי להגן עליה מפני אפשרות של מעצר ותביעה בגין הפרת החוק הבינלאומי, ובכלל זאת פשעי מלחמה. ב-2009 ביטלה לבני, ששימשה כשרת החוץ בזמן מבצע "עופרת יצוקה", ביקור מתוכנן בלונדון, לאחר שהוצא נגדה צו מעצר.

 

ב-2011 לבני - אז יו"ר האופוזיציה - כן הגיעה ללונדון, אבל נאלצה להתמודד הן עם בקשה לצו מעצר והן עם הפגנות בדאונינג 10, מול מעונו של ראש ממשלת בריטניה. מאז שינתה ממשלת בריטניה את החוק כך שלא ניתן יהיה לעצור בכירים ישראלים, ונקבע כי שרים ישראלים מכהנים יזכו לחסינות מיוחדת על מנת שלא יעצרו.


פורסם לראשונה 15/05/2014 23:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים