שתף קטע נבחר

הקרב על ציר קונייטרה: מאות טילים ומטוסים

מאמץ מרוכז של אסד נועד להשתלט על האזור האסטרטגי סמוך לדמשק, ירדן וישראל. האמצעים: תקיפות אוויריות ושיגור מאות טילים על יישובי הסביבה. סוכנות הידיעות הסורית הודיעה על "מבצע לחיסול הטרוריסטים"

צבא סוריה פתח בסוף השבוע במבצע שנועד להשתלט מחדש על אזור קונייטרה שבדרום המדינה - המשולש האסטרטגי סמוך לבירה דמשק, לגבול עם ירדן ולרמת הגולן. הפעולה הצבאית המרוכזת כללה תקיפות אוויריות אינטנסיביות ושיגור מאות טילים ליישובי הסביבה. מספר קורבנות המבצע אינו ידוע לעת עתה.

 

"הצבא רוצה לכבוש את הגבעות שנפלו לידי המורדים ומשמשות לקישור בין קונייטרה לדרעא שבגבול ירדן", הסבירו המורדים. מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם הוסיף כי מטוסי חיל האוויר הסורי ביצעו 15 תקיפות בעיירה נווי, וגורמי אופוזיציה אחרים תיעדו תקיפה אינטנסיבית נקודתית שכללה שיגור עשרות טילים. מקרה אחר תיעד גם ירי טילי קרקע-קרקע. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנ"א" דיווחה על פעילות הצבא הסורי והודיעה על "מבצע לחיסול הטרוריסטים".

 

דיווח אחר, שהתפרסם בעיתון הסעודי "אל-עוכאז", ציטט גורמים דיפלומטיים מערביים שטענו כי אנשי חיזבאללה והמיליציות העיראקיות שנלחמים לצד בשאר אסד מתכוננים למערכה הבאה באזור. הם הוסיפו כי צוותים ביטחוניים וצבאיים של חיזבאללה כבר תצפתו על ציר דרעא-קונייטרה כחלק מהכנותיהם לקרבות. חיזבאללה, הדגישו הגורמים, רואה בקונייטרה אזור אסטרטגי חשוב בשל קרבתו לדרום לבנון. שליטה עליו, על פי הערכות, תעביר "מסר חזק" לישראל ולפיו הארגון מסוגל להבטיח את ביטחון הכפרים הגובלים עמה, בדומה למתרחש בדרום לבנון. 

תוצאות תקיפת סוריה בדרעא (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תוצאות תקיפת סוריה בדרעא(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

מורדים מג'בהת א-נוסרה באזור אידליב  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורדים מג'בהת א-נוסרה באזור אידליב (צילום: רויטרס)

אנשי ג'בהת א-נוסרה  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אנשי ג'בהת א-נוסרה (צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הקרבות באזור אידליב  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הקרבות באזור אידליב (צילום: רויטרס)

לאחרונה התהדרו המורדים בהשתלטות על הכפר קחטאנייה בקונייטרה, סמוך לגבול עם ישראל. פלגים איסלאמיסטיים ומתונים הוסיפו כי

יפעלו להשתלט גם על הכפר אל-חמידיה ומחסום א-רוואדי. הם הבהירו כי יפעלו להסרת הסגר שהטיל משטר אסד על המורדים באזור הכפרים ג'ובתא אל-חשב וטרנג'ה בקרבת הגבול.

 

ההצהרות, שלוו בקרבות תכופים והולידו גם את המבצע הצבאי האחרון, הביאו לתגובה ישראלית נקודתית. באופן חריג, סגר צה"ל לאחרונה לפחות פעמיים את מעבר קונייטרה, וכוחות אונדו"ף של האו"ם - שעוברים בו על בסיס יומי - לא קיבלו אף הם אישור מעבר. הסיבה למהלך הייתה הקרבה המשמעותית של הקרבות והאש החיה למעבר, שעדיין נמצא בשליטת צבא אסד, וכן העלאת רמת הדריכות האוטומטית של חיילי צה"ל, שמגיבים בכל פעם שחיילי סוריה או המורדים מתקרבים ויורים ליד גדר המערכת.


פורסם לראשונה 17/05/2014 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים