שתף קטע נבחר

תופעה: פרכוסים וחום בתינוקות שחוסנו לא במועד

במשרד הבריאות התקבלו דיווחים על פרכוסים, חום גבוה ורפיון שרירים אצל ילדים שקיבלו את החיסונים "משושה" ו"פרבנאר" בו זמנית, במקום במרווח של חודשיים זה מזה. במשרד קוראים להתחסן רק במועדים שנקבעו על ידי טיפות החלב

סכנה בשיבוש מועדי החיסונים: דיווחים שהגיעו למשרד הבריאות הצביעו על תופעות לוואי קשות אצל ילדים שקיבלו את החיסונים "פרבנר" ו"אינפאנריקס" באותו הזמן, במקום במרווח של חודשיים זה מזה. בעקבות הדיווחים אסר משרד הבריאות לשבש את מועדי החיסונים. 

 

כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים  

 

על פי לוח חיסוני השיגרה בגיל הילדות, ניתן לכל התינוקות בארץ תרכיב החיסון פרבנאר 13 בגיל חודשיים, 4 חודשים ושנה. החיסון הזה, שנכנס לחיסוני השיגרה בישראל בשנת 2009, מונע דלקות ריאות וזיהומי דם קטלניים מ-13 זנים של חיידק הפרבנר האלים.

  

תרכיב "אינפאנריקס הקסא", ניתן לכל הילדים בגילאים חודשיים, ארבעה חודשים ושישה חודשים. המדובר בחיסון משולב המגן בפני 6 מחלות קשות, הכוללות דיפתריה, טטנוס, שעלת, הפטיטיס B, פוליו והמו פילוס אינפלואנזה B.

 


לוח החיסונים בישראל

לוח החיסונים בישראל
גיל החיסונים
לידה הפטיטיס B
חודש הפטיטיס B
חודשיים רוטה, פרבנר 13, מחומשת
4 חודשים רוטה, פרבנר 13, מחומשת
6 חודשים רוטה, מחומשת, הפטיטיס B
שנה מחומשת, פרבנר 13, חצבת חזרת אדמת, אבעבועות
18 חודשים הפטיטיס A
3 שנים הפטיטיס A
6 שנים חזרת חצבת אדמת, אבעבועות
7 שנים פוליו, משולשת
13 שנים משולשת, גרדסיל
 

משולשת = אסכרה, טטנוס, שעלת.

מחומשת = אסכרה, טטנוס, שעלת, פוליו, המופילוס אינפלואנזה B

 

  

לפי מידע חדש שהועבר מחברת התרופות GSK יצרנית אינפאנריקס, נתקבלו דיווחים על ילדים שלקו בחום גבוה מעל 39 מעלות, פרכוסים עם או בלי חום, ורפיון שרירים, בילדים שקיבלו שילוב של החיסונים פרבנר 13 ואינפאנריקס בו זמנית, לעומת ילדים שקיבלו אינפנריקס בלבד.

 

ילדים אלה, קיבלו את חיסון האינפאנריקס בגיל 6 חודשים, יחד עם פרבנר 13, שאמור להינתן חודשיים קודם לכן, וחצי שנה אחר כך. זאת בשל הורים שאיחרו את מועדי החיסון התקינים, או בשל עומס לתורים אצל האחיות המחסנות.

  

בשל כך, הורה משרד הבריאות להימנע מחיסון הילדים בשני החיסונים פרבנר 13 ואינפאנריקס באותו היום אלא במרווח של חודשיים לפחות.

  

חברת GSK יצרנית אינפאנריקס סירבה להגיב לכתבה.

 
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כמה זמן צריך לעבור מחיסון לחיסון?
צילום: shutterstock
מומלצים