שתף קטע נבחר

מאסר ל"אחות הרוצחת": "הדביקה ב-HIV"

אחות באוגנדה שנושאת את נגיף ה-HIV דקרה את עצמה בטעות במחט ואז השתמשה במחט בזריקה לתינוק. בית המשפט הרשיע אותה בפעולת זדון

בית משפט באוגנדה גזר היום (יום ב') שלוש שנות מאסר על אחות שהורשעה בהדבקת חולים בנגיף ה-HIV. בית המשפט לא נכנע ללחץ של ארגוני זכויות אדם בינלאומיים שתמכו באחות בת ה-64 רוזמרי נאמובירו וקראו לשחרורה. נאמובירו היא נשאית של הנגיף שגורם למחלת האיידס.

 

עוד חדשות בעולם :

טובעים במים: מיליון בוסנים נפגעו בשיטפונות

המנצח הגדול בעיראק: השיעי עשה זאת שוב

אישום בארה"ב: צבא סין ריגל וגנב סודות

יהיה מספר 10: הנשיא חתם בקבוצת כדורגל

 

למרות מחאה ארגוני זכויות האדם, תושבים רבים באוגנדה רואים במקרה דוגמה לפעולת זדון או רשלנות מצד עובד צוות רפואי.

 

"הופלתה על ידי הרשויות". האחות נאמובירו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"הופלתה על ידי הרשויות". האחות נאמובירו(צילום: AFP)

לאורך כל משפטה טענה האחות לחפותה, ואמרה שלא פעלה בזדון כשבחודש ינואר דקרה את עצמה בטעות והשתמשה במחט המזוהמת בזריקה לתינוק.

כשאמו של התינוק שמה לב שהמחט לא הוחלפה, היא התלוננה על כך ונאמובירו נעצרה על ידי המשטרה. בית המשפט סירב לשחררה בערבות בטענה שהיא מהווה סכנה לציבור.

 

בבדיקות שנערכו לתינוק נמצא כי התינוק לא נדבק בנגיף ה-HIV, אבל זה לא הפריע לרשויות לטעון שבוצע פשע חמור ושהאחות צריכה לשלם על המעשה שלה. ארגוני זכויות אדם בעולם טענו שנאמובירו היא קורבן של סטיגמה ואפליה משום שהיא נושאת את הנגיף בדמה ושמשפטה איננו מוצדק. ארגון Global Access Project שמושבו בניו יורק אמר כי האחות הייתה צריכה לעמוד בפני ועדת משמעת ולא בפני בית משפט פלילי.

 

"הפסיקה הפגומה מיסודה מראה שהסטיגמה והאפליה נגד אנשים עם HIV חיה וקיימת באוגנדה", אמר אסיה ראסל, מנהל בארגון. "בגלל המצב שלה, משפטה של רוזמרי סבל מההתחלה מהטיה".

 

כלי התקשורת באוגנדה סיקרו בהרחבה את משפטה של האחות הנאשמת, וכמה מהם כינו אותה "האחות הרוצחת". לטענת פעילי זכויות אדם, סיקור מסוג זה הפר את זכותה של נאמובירו למשפט הוגן.

 

על פי המחקר העדכני ביותר של משרד הבריאות האוגנדי, 7.3 אחוזים מאוכלוסיית המדינה נושא את נגיף ה-HIV, עלייה בהשוואה לנתון מלפני עשור שעמד על כ-6 אחוזים.

 

לפחות 60 מדינות בעולם קבעו בחוק כי זו עבירה פלילית להעביר את נגיף ה-HIV או לשמור בסוד את העובדה שאתה נושא את הנגיף לפני קיום יחסי מין עם אדם אחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
משפט מוטה? נאמובירו
צילום: AFP
מומלצים