שתף קטע נבחר

אל תתחילו ברגל שמאל: מדריך כלכלי לקראת חתונה

חתונה יכולה להיות אירוע כלכלי משמח שמייצב את משק הבית הטרי. היא יכולה גם להיות אבן ריחיים על צווארם של הזוג הצעיר. איך עושים את זה נכון? במסגרת הפרויקט "משפחה בצמיחה 3" בשיתוף ynet ובנק הפועלים, ארגון פעמונים מציע: מדריך כלכלי לכלה ולחתן

עונת החתונות נפתחה בקול תרועה רמה מיד לאחר ל"ג בעומר. זוגות רבים צפויים לקיים את אחד האירועים המרגשים והמשמעותיים משפחתית - אך לא פחות מכך גם כלכלית.

 

  • הכנסו לערוץ משפחה בצמיחה

 

הלחץ החברתי עושה את שלו והזוגות לפעמים מאבדים את הצפון ונכנסים לחובות לשנים ארוכות הכול בשביל ערב – משמעותי ככל שיהיה – אחד. אם אתם מתכננים את חתונתכם הנה כמה כללים שכדאי שתדעו.

 

ראשית, יש לראות בחתונה אירוע משמח ומכונן אך להימנע כלל ועיקר מתפיסה רווחת ושגויה הרואה בחתונה כאירוע כלכלי להשקעה. זוגות רבים משלים עצמם ועושים חישוב מוטעה: אנחנו נשקיע באולם מפואר או בגן אירועים נחשב וגם אם המנה תהיה יקרה, הדי ג'יי יגבה תשלום גבוה, ומחיר שמלת הכלה יסתכם באלפים רבים – לא נורא, הצ'קים מהחתונה יכסו את כלל ההוצאות ואף ישאירו לנו סכום יפה להתחיל בעזרתו את החיים המשותפים.

 

ההנחה המוטעית הזו נגרמת פעמים רבות במפח נפש. "אכן חתונה כרוכה בהחלטות כלכליות לא פשוטות", אומר אוריאל לדרברג מנכ"ל ארגון פעמונים המלמד כלכלת בית נכונה. "כאשר שני אנשים באים בברית הנישואין הם לא רק בראשית דרכם הזוגית הממוסדת ובונים את ביתם המטאפורי, אלא גם נמצאים בצומת מרכזי בו הם צריכים לבחור בדרך של התנהלות כלכלית נכונה. מרגע זה והלאה יהיו לזוג הטרי עוד החלטות כלכליות רבות ומכריעות. הם יתקלו בדילמות של רווח והפסד, הם יתחבטו בשיקולים ולבטים בנוגע לחלוקה נכונה של תקציב משק הבית החדש, כמו קניית דירה ולקיחת משכנתא, קניית רכב ועוד".

 

הוצאה לא קטנה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הוצאה לא קטנה(צילום: shutterstock)

 

לדרברג מציע לראות בחתונה הזדמנות לדרך חדשה וראויה, "כבר כאן, בראשית דרכם, זה הזמן לגלות אחריות. זוהי בדיוק ההזדמנות לקבל את ההחלטה הנכונה, האפשרית, ההגיונית. בכדי שמשפחה לא תגיע להסתבכות כלכלית וצבירת חובות עליה לאמן את עצמה כבר בתחילת דרכה בהחלטות נכונות ושקולות ובצעדים מדודים לפי מה שיש להם ולא לפי מה שאין להם ואולי יש לאחרים".

 

מתחילים את החיים המשותפים בפלוס

חתונה לא חייבת להיות אירוע שיוצאים ממנו במינוס. ניתן בהחלט להיערך מראש, לשקול, להשוות ולקבל החלטות כלכליות נכונות לפני שמתחייבים על סכומים שיכבידו על משק הבית זמן רב לאחר החתונה.

 

תכנון מקדים: כלל הזהב בניהול יעיל של כלכלת המשפחה, ונכון שבעתיים כשמדובר באירוע מורכב ויקר כמו חתונה, הוא לתכנן מראש. יש לקבוע את גובה התקציב תוך לקיחה בחשבון את דרכי המימון (גם להורים יש סכום שיכולים לעמוד בו וסכום שיקשה עליהם בעתיד), לשבת ולכתוב את כל סעיפי ההוצאה השונים ולתקצב אותם על פי סדר העדיפויות שלכם ובהתאמה לתקציב שנקבע.

 

בחירת העונה: זהו סעיף משמעותי ביותר. אמנם אנחנו בפתיחת "עונת החתונות" ורבים מעדיפים להתחתן דווקא בחודשים אלו, יחד עם זאת כדאי לזכור כי דחיית החתונה בכמה חודשים ושריון מראש תאריך לסוף הסתיו – מחיר האולם או גן האירועים יוזל באלפי ולפעמים עשרות אלפי שקלים.

 

יש לי יום יום חג: היום האטרקטיבי ביותר להתחתן בו הוא יום חמישי ולכן להתחתן ביום זה יהיה יקר יותר באופן משמעותי משאר ימות השבוע. כמובן שאם חושבים מחוץ לקופסא ומתכננים חתונה בשישי בבוקר המחירים עשויים להיות זולים משמעותית.

 

לו"ז צפוף: כמו בכל סעיף הוצאה אחר ואולי במיוחד בהוצאה משמעותית כמו חתונה – מומלץ מאוד להתמקח. כדאי לשאול את בעלי האולם איך נראה יומן האירועים שלהם סביב המועד בו תרצו לחגוג. לעיתים אם תבחרו ביום שיש להם בו חור בלו"ז, לדוגמא עקב הברזה של זוג שביטל הזמנה, תוכלו לצאת נשכרים במידה ניכרת.

 

גן אירועים או אולם סגור? הכלל נקבע לפי רמת הסיכון למזג אויר לא ידידותי. לרוב, אם העונה מקסימה ויפה – אירוע בגן יהיה יקר יותר. אם לקחתם הימור מחושב עם קביעת התאריך, גן האירועים יכול להיות זול יותר מאולם. בכל מקרה מומלץ מאוד להתקשר לבדוק ולהשוות הצעות ממספר אפשרויות באזור כדי לקבל תמונת מצב.

 

סדנא לזוגות נרשמים לנישואין: מיד לאחר חג הפסח האחרון החל ארגון פעמונים בשיתוף פעולה עם המועצות הדתיות ומעניק לזוגות הנרשמים לנישואין ייעוץ אישי או סדנא קבוצתית שתלמד את הזוג הטרי להתנהל כלכלית נכון. החל פיילוט בערים אשדוד, נתניה, לוד וקרית שמונה.

 

חוזה: בדקו כי קיים רישיון עסק בתוקף ואם האולם מבוטח. יש להימנע מחתימה מהירה גם אם נשביתם בקסמו של האולם או גן האירועים. קחו את החוזה הביתה, לעיון והתייעצות נוספים. זכרו שהחוק קובע כי המחיר חייב להיות בשקלים ולכלול מע"מ. כדאי לוודא זאת.

 

תכנון שולחנות: בדקו אם אתם יכולים להגדיר שולחנות רזרבה שרק במידה ויגיעו אנשים תחויבו לשלם עבורם. צעד זה יכול לחסוך אלפי שקלים שעלולים לצאת מכיסכם לשווא. מומלץ למנות אחראי על הושבת המוזמנים בשולחנות כך שהדבר ייעשה בחכמה ולא באקראיות.

 

צלם: צלמי חתונה לרוב מציעים הסכם מוכן מראש לבני הזוג. חשוב לקרוא את החוזה מראש ולוודא שאין בו תנאים מקפחים. ההסכם צריך לכלול את כל פרטי השירות, מספר הצלמים (סטילס ווידאו), שעת הגעת הצלמים ושעת עזיבתם. וודאו עם הצלם שעלות הצילום כוללת כמות תמונות בסיסית ואלבום, ומה המחיר אם תרצו מעבר לחבילת הבסיס.

 

טבעות: ישנם פערים עצומים במחירי תכשיטים לפי אזורים וחנויות. לפעמים החנויות הקטנות ביותר מציעות את המחירים הזולים יותר מבלי לרדת באיכות. מומלץ לא לקבל החלטה חפוזה אלא רק לאחר בדיקה מקיפה והשוואת מחירים.

 

שמלת כלה: בסעיף זה היציאה מפרופורציה מורגשת ביותר. מכיוון שמדובר בשמלה לערב אחד בלבד, מרגש ומשמעותי ככל שיהיה – אין צורך לשלם על הזכות ללבוש שמלה יפה אלפי שקלים רבים. עד כמה שזה נשמע לא מלהיב תתפלאו לגלות מה אפשר להשיג ב'גמ"ח כלה'. תוכלו לבקש מתופרת לעשות את ההתאמות הנדרשות מתוך המלאי המוצע שם. ניתן למצוא שמלות מוזלות שנעשו על ידי מעצבים בראשית דרכם. ישנן חנויות עודפים לשמלות כלה, דגמים מקולקציות של שנים קודמות ואף שמלות כלה יד שנייה ברחבי האינטרנט. לגבי נעלי כלה מומלץ לחשוב מה יכול לשמש את גיבורת הערב גם לאחר שיסתיים.

 

זר כלה: הדבר נכון לפרחים במיוחד וכמעט לכל פריט נוסף לקישוט הערב – יש להימנע מלהגיד שהפריט נועד לחתונה. ברגע שמוכר הפרחים לדוגמא שומע שמדובר בזר לכלה ולא סתם זר יפה – המחיר עולה במאות אחוזים.

 

להקה / די ג'יי: כדאי לבדוק אם יש הנחה כשמשלמים במזומן והאם זה כולל תשלום לאקו״ם. חשוב לזכור שבלהקה מספר החברים משפיע על המחיר ואם תרצו לצמצם במחיר תוכלו לוותר על נגן נוסף (לדוגמא אם יש שלושה כלי נשיפה – תוכלו לחסוך כמה מאות שקלים אם תוותרו על כמה מהם).

 

עיצוב ותפאורה: רגע לפני שאתם רצים למעצבת בדקו מה האולם נותן כחלק מהתשלום ורק אז תחליטו איפה ומה אתם רוצים להוסיף.

 

הנחה בתעודת נישואין: אם אחד מבני הזוג הוא סטודנט ניתן לקבל 40 אחוז הנחה. פעולה פשוטה זו יכולה לחסוך לכם כ-300 שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים