שתף קטע נבחר

סופר נולד: תחרות ספרי ילדים שכתבו מורים

טקס חלוקת פרסים ותעודות לזוכי תחרות "סופר נולד" - לא יאומן כי יסופר" הינו שיאו של מיזם שנתי אשר זו הפעם הראשונה בה הוצע לעובדי ההוראה להשתתף בתחרות בה הזוכה במקום הראשון יזכה להוציא את ספרו לאור

מי מאיתנו לא מכיר את אותה תחושה כי גם אנחנו יכולים לכתוב סיפור ילדים? זה קורה כשאנחנו קוראים סיפור לילדים לפני השינה. זה קורה במהלך יום העבודה בגן או בבית הספר שם אנו נדרשים לא פעם "להמציא" סיפור עם מוסר השכל, לקח וסוף טוב על מנת להמחיש לילדים רעיון או מסר מסוים.

 

הקרן לקידום מקצועי של הסתדרות המורים יחד עם המנהל הכלכלי, שאחראי על מועדון ההטבות של הסתדרות המורים חברו להוצאה לאור "אופיר ביכורים" והזמינו את עובדי ההוראה לשלוח סיפור ילדים פרי עטם. קול קורא לציבור עובדי ההוראה יצא בתחילת חודש יולי בכל אמצעי הפרסום ( מודעות בעיתונים ייעודיים, ברשתות החברתיות , מסרונים ועוד) בהסתדרות המורים הופתעו מההיענות הרבה.

 

" קיבלנו אלפי כתבי יד מעובדי הוראה ששמחו על ההזדמנות לחשוף פן נוסף מאישיותם", אמר שלמה ישי, מנכ"ל הקרן לקידום מקצועי. "זו הפעם הראשונה שאירוע כזה קורה. במקביל, פתחנו תחרות למגזר הערבי לספרי ילדים אשר ייצא בשפה הערבית, זיהינו את הצורך במגזר לכתוב על נושאים הקרובים לליבם", הוא מוסיף.

 

 (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

 

"היות והשפה הערבית הינה שפה רשמית במדינת ישראל", מסביר זיאד מג'אדלה, יו"ר המחלקה לתכנון ותיאום בהסתדרות המורים, "מן הראוי שציבור עובדי ההוראה הערבים יכתבו בשפת האם שלהם". מג'אדלה מוסיף כי האפשרות לכתוב בשפה הערבית הינה "דבר שמבטא את אותו עיקרון שמנחה את הסתדרות המורים- מתן הזדמנות שוויונית לכלל חבריה".

 

"בספרו "בעיקר על אהבה" כותב מאיר שליו: "ספרים, כמו נופים, מצליחים להטביע עצמם ביתר תוקף ועומק כשהם נקראים בגיל המתאים". יוסי וסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים, מסביר: "בחרנו למקד את התחרות הראשונה בסיפור ילדים ואנו מקווים כי הסיפור הזוכה יטמיע בילדים הרכים את האהבה למילה הכתובה".

 

אודי אוחנה, מנכ"ל "אופיר ביכורים", מגלה כי הוא זה שאחראי לצמד המילים "סופר נולד", "את ההשראה קיבלתי משלל תוכניות הריאלטי. החלטתי שצריך לתת כבוד גם למילה הכתובה. המטרה שלי הייתה להגיע לארגונים גדולים כמו הסתדרות המורים כדי שאלו יתנו את ההזדמנות והבמה לעובדיהם. כמובן שלעובדי הוראה המילה הכתובה אינה זרה והדבר אף בא לידי ביטוי בהיענות הגדולה שהביעו עובדי ההוראה, דבר שבאופן אישי, שימח וריגש אותי".

 

בין השופטים בצוות התחרות "סופר נולד" היו: גלילה רון פדר, סמדר שיר, איטו אבירם ודר' אמנון ז'קונט לשפה העברית, וצוות שיפוט בראשותו של פאדל עלי לשפה הערבית.

 

10 זוכים מאושרים (מכל מגזר) זכו בסופו של תהליך השיפוט. מקומות 7-10 זכו ב-50 ספרים לבחירה ממגוון ספרי "אופיר ביכורים", מקומות 3-6 זכו בסדנת כתיבה יוצרת וב-50 ספרים במתנה, הזוכה במקום השני זכה בהפקה והוצאה של ספרו במהדורה אישית, ואילו הזוכה בפרס הראשון זכה להוצאת ספרו במהדורה מסחרית והצגתו בשבוע הספר שיערך ביוני הקרוב. בנוסף, שם הזוכה ייכתב בבית הספרים הלאומי דבר שיהפוך את הזוכה לסופר באופן רשמי בישראל.

 

"הוצאת ספר לאור הינו תהליך ארוך בו לוקחים חלק עורכים, מאיירים, אנשי דפוס ואנשי שיווק", מסביר אודי אוחנה, מנכ"ל "אופיר ביכורים". "אנחנו מתחילים בחוות דעת על כתב היד, ממשיכים עם עריכה לשונית ועריכה ספרותית, במקרה של ספר ילדים יש גם איורים, ניקוד לפי כללי האקדמיה ללשון ואז עימוד והדפסה. כשסופר רואה את ספרו יוצא ממכבשי הדפוס זה תמיד מלווה בהתרגשות גדולה ודמעות של שמחה".

 

המורים רוני שטנאי וקוואקב סייב הצליחו לגבור על 1,200 מתמודדים מרחבי הארץ בתחרות הארצית שהתקיימה השנה לראשונה - "סופר נולד" ויגשימו את חלומם להפוך לסופרי ילדים. כתבי היד של רוני שטנאי "ספר השיאים של אמיר" ושל קוואקב סייב "עסרר - סודות כמוסים" נבחרו על ידי צוות שופטים מיוחד ויזכו בהוצאה לאור של ספרם החדש במהדורה מסחרית.

 

  • הסתדרות המורים מודה לכל המשתתפים והשותפים בפרויקט "סופר נולד"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עטיפת הספר הזוכה: "עסרר - סודות כמוסים" מאת קוואקב סייב
עטיפת הספר הזוכה: "ספר השיאים של אמיר" מאת רוני שטנאי
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים