שתף קטע נבחר

חברים לנשק: היועצים הרוסיים בשירות אסד

רגע לפני שייבחר לכהונה נוספת יכול בשאר אסד להתעודד: גורמי מודיעין במערב מעריכים כי ישנה מעורבות גוברת של חיזבאללה, איראן ורוסיה בלחימה נגד המורדים. מעורבות רוסית בהיקף כזה לא הייתה בסוריה מאז שנות ה-80

לקראת הבחירות לנשיאות סוריה בחודש הבא עושה בשאר אסד מאמץ ניכר להפגין שליטה בשטחי ארצו. ואכן, הצליח המשטר בסוריה באחרונה להשתלט אחרי שנים של קרבות עם המורדים על עיר המפתח חומס וכן על האזור הסמוך לגבול לבנון בהרי קאלמון; מה שמאפשר לו קשר רציף עם מעוזי חיזבאללה שבבקעת הלבנון.

 

סיפורים חמים נוספים - בפייסבוק שלנו  

 

לעומת זאת, אסד איבד באחרונה את השליטה ברמת הגולן הגובלת עם ישראל אחרי שחטיבה 60 של צבאו קרסה ופשוט נמלטה מעמדותיה, כולל מפקד החטיבה. למשטרו של אסד יש היום שליטה במסדרון צר המוליך לעיר קוניטרה השוממה ובעיר עצמה. מסדרון נוסף שאסד שולט בו הוא מאזור דמשק לכפרים הדרוזים שבאזור חאדר. באזור זה יש לו תומכים רבים וגם חיזבאללה פועל בו.

 

להישגים אלה ישנם כמה סיבות, בהן הנאמנות שמגלה צבא המשטר והמיעוטים שפוחדים מהקיצונים המוסלמים-סונים, אבל להערכת גורמי מודיעין במערב הסיבה העיקרית היא מעורבות גוברת של איראן, רוסיה וחיזבאללה בלחימה בסוריה.

באחרונה מדווחים אמצעי תקשורת ערביים לפי מקורות שנחשבים למהימנים כי לראשונה זה יותר מעשר שנים הובחנה מעורבות של יועצים רוסיים בקרב יחידות צבא סוריה בעת הלחימה ממש. היועצים הרוסיים נמצאים לצד מפקדי היחידות עד דרג של גדוד (כולל).

נראה שהמלחמה בסוריה תימשך עוד זמן רב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נראה שהמלחמה בסוריה תימשך עוד זמן רב(צילום: רויטרס)

היועצים הרוסיים נותנים למפקדי הסורים ייעוץ בלחימה נגד גרילה שצברו במלחמות שרוסיה ניהלה באפגניסטן ובאחרונה בצ'צ'ניה, שגם בהן היו מעורבים לוחמים מוסלמים ג'יהאדיסטים כמו אלה שמעורבים בלחימה בסוריה. כמו כן היועצים הרוסים מסייעים למוקדים הסורים לקלוט נשק חדיש שמגיע באחרונה מרוסיה וכן באיסוף ועיבוד מודיעין. שכירי חרב רוסים שומרים על שדות הנפט במזרח סוריה, שנמצאים בשליטת המשטר. כאמור, מעורבות רוסית בהיקף כזה ובאינטנסיביות כזו לא הייתה בסוריה מאז שנות ה-80.

 

הרוסים לא לבד, גם האיראנים שמסייעים כל עת למשטרו של אסד עברו למעורבות ישירה. טהרן, לפי דיווחי התקשורת הערבית ודברים שהשמיע באחרונה מפקד משמרות המהפכה, שולחת כעת את אנשי משמרות המהפכה האיראנים עצמם להילחם בסוריה. יש שם כעת כ-300 מאנשי משמרות המהפכה האיראנים שנלחמים בסוריה, כנראה באזור חלב, שבו נתקל משטר אסד בקשיים רבים.

 

המעורבות הישירה של אנשי משמרות המהפכה היא חידוש אבל לצדם, ועוד לפניהם, היו בסוריה אנשי מליציות שיעים שהאיראנים גייסו בעיראק ובאיראן עצמה.

 

מאות אנשי חיזבאללה בגבול עם ירדן 

הגורם השלישי שהגביר את מעורבותו הם אנשי חיזבאללה שפועלים הן בחשאי והן בגלוי בלחימה בסוריה. המתקפה שמנהל עכשיו צבא המשטר בסוריה נגד הערים דרעא ונאווה בדרום סוריה, על הגבול עם ירדן, מסתייעת במאות אנשי חיזבאללה.

 

המטרה היא לחסום את נתיב ההספקה ותגבורות הלוחמים מירדן של המורדים השולטים באזור בעיקר מקרב הג'בהת א-נוסרה וארגונים אחרים המסונפים לאל-קאעידה. בהקשר זה ראוי להעיר

 שהמורדים השולטים ברמת הגולן משתייכים לקבוצות חילוניות או איסלאמיות מתונות וכי ישראל מצאה דרכים להעביר לקבוצות אלה מסר שלא תסבול נוכחות של קבוצות הג'יהאד העולמי, ה'נוסרה' וה'דעא"ש' ישירות על הגבול עם ישראל.

 

ככלל, נראה ששליטתו של אסד השתפרה מעט בשטחי סוריה. הוא שולט כעת ביישובים המרכזיים אך מתקשה בלחימה באזור דמשק וחלב וגם באזור הגבול עם טורקיה. מצבם של המורדים אמנם אינו טוב. הם נלחמים ביניהם ואינם מקבלים את הנשק נגד המטוסים שהם מתחננים לקבלו מוושינגטון, אבל מתקפות גז הכלור של אסד אינן מרתיעות אותם והם ממשיכים להילחם כך שבעיקרון נראה שהמלחמה בסוריה תימשך עוד זמן רב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים