שתף קטע נבחר

מחאת החרדיות: בנט דואג לגברים בלבד

התוכנית שמקדם שר הכלכלה לשילוב חרדים מפלה נשים, כך טוענות פעילות חרדיות. "מצד אחד גברים ייצאו לשוק העבודה, אך נשים חרדיות המועסקות בשכר נמוך במיוחד, תיפלטנה ממעגל התעסוקה". משרד הכלכלה: הן נהנות מהעדפה מתקנת כמו כל נשות ישראל

נשארו מחוץ להעדפה המתקנת? נשים חרדיות טוענות כי התוכנית שמקדם שר הכלכלה, נפתלי בנט, לשילוב חרדים בשירות המדינה - אינה כוללת אותן, ולמעשה מנציחה את אפלייתן לרעה בקבלה לעבודה למשרות ממשלתיות, ואת הדרתן מהשירות הציבורי.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

ב"קול קורא" שפרסם ארגון "מעורבות", הפועל לקידום מעמד הנשים החרדיות, נכתב כי הצעת החוק שיוזם בנט "יושבת על אפליה מגדרית בוטה, שבה נשים חרדיות הופכות להיות שקופות", בעוד שהן מקופחות בתעסוקה לא פחות מהגברים במגזר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

לטענתן, ייעוד התוכנית לגברים בלבד, כפי שעולה מהודעת משרד הכלכלה, איננה הגיונית, שכן "תקרת הזכוכית לאישה החרדית היא מציאות ממשית בשכר ובתנאי העבודה בהשוואה לנשים שאינן חרדיות, ובוודאי בהשוואה מול גברים".

 

"נוצר סיכון לאפקט הדלת המסתובבת, בה מצד אחד גברים ייצאו לשוק העבודה, אך נשים חרדיות המועסקות בשכר נמוך במיוחד תיפלטנה ממעגל התעסוקה", כתבו פעילות הארגון. "תרחיש זה בהחלט אפשרי עקב המציאות בה גברים מקבלים תמריצים להשתלבות והנשים החרדיות נשארות שוב מאחור".

  

"לא להוסיף על קשיי התעסוקה הקיימים ממילא"

נשות "מעורבות" קוראות לחברי הכנסת החרדים ולשר הכלכלה "לא לתת יד להחרגת הנשים

בנות המגזר החרדי, ולהחיל את החוק גם עליהן. לאפשר להן נקודת זינוק שוות ערך לגברים או לנשים ישראליות אחרות, ולא להוסיף על קשיי התעסוקה הקיימים ממילא".

 

במשרד הכלכלה אמרו בתגובה לפניית ynet בעניין, כי הנשים החרדיות כבר נהנות כיום מהעדפה מתקנת בקבלה לעבודה בשירות המדינה במסגרת האפליה המתקנת שממנה נהנית כל אישה בישראל, ולכן אין צורך לכלול אותן בתוכנית השר בנט. עם זאת נמסר כי הצעת החוק טרם גובשה, ולא מן הנמנע כי בסופו של דבר היא לא תבחין בין גבר לאישה.

 

ואולם בארגון הנשים החרדיות דוחים את תגובת המשרד. אסתי רידר אינדורסקי, מיוזמות המחאה, אמרה כי מדיניות האפליה לטובה קיימת במגזר הערבי באותו תחום, כולל נשים וגברים כאחד – וכך ראוי שיהיה גם לחרדיות. לטענתה, אלו מופלות הן בשל שיוכן המגזרי והן על רקע מיני.

 

ביום ראשון מתכוון שר הכלכלה להביא למליאת הממשלה הצעת החלטה המחייבת להגיש

בהקדם הצעת חוק שתקדם את שילובם של עובדים חרדים בשירות המדינה. על פי הצעת ההחלטה, משרד ראש הממשלה בתיאום עם משרד הכלכלה, יגבש ויפיץ עד ל-13 ביולי תזכיר חוק, שיאפשר העדפה בקבלה למשרות בשירות המדינה לגברים בני האוכלוסייה החרדית.

 

במשרד הכלכלה ציינו כי "שילוב גברים חרדים בשוק התעסוקה הנו מיעדיו המרכזיים של משרד הכלכלה בראשותו של השר בנט והוא מתבצע במגוון ערוצים לעמידה ביעד זה. נוכח זאת, הממשלה לא יכולה להצהיר על רצונה בקידום מגזר זה, ואף לעודד ולתמרץ מעסיקים במשק, כאשר בשירות הציבורי עצמו, מגזר זה כמעט ואינו מיוצג ביחס לגודלו באוכלוסייה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: אלי מנדלבאום
"מופלות פעמיים". נשים חרדיות
הדמיה: אלי מנדלבאום
מומלצים