שתף קטע נבחר

אנגליה: הישג ל'גזענים בארון' בבחירות לערים

מפלגה של "הזויים, משוגעים וגזענים בארון" - כך כינה ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון את UKIP הלאומנית. אך זו הוכתרה כזוכה הגדולה של הבחירות המקומיות ומאיימת לחדור לפלרמנט האירופי ואולי גם לפרלמנט הבריטי

מפלגת האירו-סקפטים UKIP הוכתרה אתמול (יום ו') כזוכה הגדולה ביותר בבחירות המקומיות שנערכו באנגליה. UKIP הלאומנית רכבה על גלי אי-שביעות הרצון בקרב הציבור הבריטי מסוגיית ההגירה ומפוליטיקאים בריטים ותיקים, וסחפה את תמיכתם של אזרחים רבים הרחק מראש הממשלה דיוויד קמרון ומפלגתו השמרנית וכן ממפלגת האופוזיציה, הלייבור.

 

עוד חדשות בעולם :

"צבא ניגריה איתר את מיקום הנערות שנשבו"

דו"ח: איראן צמצמה משמעותית מצבור הגרעין

נחטפו, נכלאו, נאנסו: ניצולי בתי הזוועות

 

התחזקותה של UKIP, מפלגת העצמאות של הממלכה המאוחדת, שמעוניינת שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי, עשויה להעמיק את הלחץ על קמרון להקשיח את עמדותיו כלפי אירופה, ולהפוך לכוח משמעותי בבחירות הכלליות ב-2015, למורת רוחם של השמרנים.

מכה לראש הממשלה קמרון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מכה לראש הממשלה קמרון(צילום: AFP)
הישג לימין. פרג' (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הישג לימין. פרג'(צילום: רויטרס)

אם הצלחתה של המפלגה האירו-סקפטית בבחירות המקומיות תשתקף גם בבחירות לפרלמנט האירופי - שנערכות בימים אלו ובבריטניה התקיימו ביום חמישי - הקולות שתשיג UKIP יסמנו את הניצחון האלקטורלי הגדול ביותר של מנהיגה, נייג'ל פרג'.

 

"UKIP השועל חדר לתוך לול הפרלמנט"

פרג', סוחר לשעבר שמרבה להצטלם עם פיינט של בירה בידו וסיגריה בפיו, מגדיר את עצמו כ"נוגדן" לפוליטיקאים הוותיקים בבריטניה שאותם הוא מאשים בהתעלמות מסוגיות המדאיגות את המצביעים בכל הקשור לנושאים כמו הגירה, האיחוד האירופי, שיעור הפשיעה ואפילו מחיר האלכוהול.

 

פרג' אמר כי התוצאות בבחירות מרגישות כאילו "UKIP השועל חדר לתוך לול הפרלמנט", והבטיח כי ישתדל ככל שיוכל לזכות במושבים בפרלמנט הבריטי בבחירות שייערכו בשנה הבאה, שסקרים מנבאים כי יהיו צמודות מאוד.

צילום אופייני. פרג' חוגג (צילום: EPA) (צילום: EPA)
צילום אופייני. פרג' חוגג(צילום: EPA)
בראיון לרויטרס הוא חזה כי הצלחתו בבחירות המקומיות יאלצו את קמרון להפוך לאירו-סקפטי בגישתו כדי שיוכל לצלוח את האתגר המנהיגותי. "ביצועים טובים למפלגה UKIP בפרט ולימין בכלל ברחבי המדינה. והדבר המעניין ביותר: דווקא באזורי בשליטת המפלגות טורי (כינוי למפלגה השמרנית) ולייבור רבים קיבלנו יותר מ-20 אחוזים מהקולות", אמר פרג' בטלוויזיה הבריטית.

 

בתהלוכת ניצחון באסקס, מחוז שמרני בדרך כלל בדרום-מזרח אנגליה, שם מרגרט תאצ'ר המנוחה זכתה לפופולריות גדולה, התקבל פרג' כגיבור, לפני שהתמקם בפאב מקומי ומזג לעצמו פיינט בירה.  

 

"למדינה כולה נמאס מהאליטה הפוליטית שנמצאת בשלטון ודרוש שינוי של ממש", אמר ג'ון אלן, נהג מונית בן 41 שהצביע ל-UKIP. "נמאס לי כבר מכל המפלגות המרכזיות. הן כולן שרות מאותו דף מסרים".

 

תוצאות חלקיות של יותר מכ-90 אחוזים המועצות המקומיות באנגליה הראו כי UKIP זכתה ל-155 מושבים חדשים. הלייבור זכתה ל-292 מושבים חדשים. המפלגה השמרנית הפסידה 201 מושבים והליברל-דמוקרטית הפסידה 284.

 

"הזויים, משוגעים וגזענים בארון"

קמרון כינה בעבר את UKIP מפלגה של "הזויים, משוגעים וגזענים בארון". חלק מחברי המפלגה ננזפו לאחר סדרת אמירות גזעניות, סקסיסטיות והומפוביות, בהן עצה לנשים לנקות את בתיהן טוב יותר וטענה כי השיטפונות בבריטניה היו עונש על נישואי גאים.

שלט בחירות של פרג' שהושחת (צילום: גטי אימג' בנק) (צילום: גטי אימג' בנק)
שלט בחירות של פרג' שהושחת(צילום: גטי אימג' בנק)

פרג', שמכחיש כי מפלגתו גזענית או סקסיסטית, הבטיח לגרום באמצעות הבחירות המקומיות והבחירות

לפרלמנט האירופי "רעידת אדמה פוליטית" בבריטניה.

 

אך מערכת הצבעה שונה שתיכנס לשימוש בבחירות הכלליות בשנה הבאה, המעדיפה מפלגות גדולות, תהפוך את הבטחתו לקשה לביצוע וסקרים מצביעים על כך שאזרחים יחזרו בבחירות להצביע למפלגות שלהן הם מצביעים באופן מסורתי.

 

תוצאות ההצבעה בבריטניה בבחירות לפרלמנט האירופי יפורסמו מחר בערב, יחד עם שאר האיחוד האירופי. אלו יכריעו על זהות 73 המחוקקים הבריטים ב-751 המושבים בפרלמנט האירופי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים