שתף קטע נבחר

4 שנים אחרי: הרוג עשירי מתקרית המרמרה

רגע לפני תחילת השבוע שבו מציינים את יום השנה לאירועי המשט לעזה מת אוגור סוליימן סויילמז, שהיה שרוי בתרדמת מאז העימות עם חיילי צה"ל

בדיוק שבוע לפני שימלאו ארבע שנים להשתלטות השייטת על האונייה הטורקית "מאווי מרמרה", שניסתה לפרוץ את המצור על רצועת עזה, מדווחים הבוקר (שבת) כלי תקשורת בטורקיה כי פצוע מהעימות על האונייה, שהיה שרוי מאז בתרדמת, מת מפצעיו.

 

עוד כתבות ב-ynet:

 

לפי הדיווחים הטורקיים, האיש אוגור סוליימן סויילמז מת בסוף השבוע בגיל 51. בטורקיה נטען כי הוא נפצע קשה מפגיעת חיילי צה"ל, וציינו כי ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ביקר אותו באוגוסט 2010. הוא ההרוג העשירי מתקרית המרמרה.

 

משבר המרמרה פרץ ב-31 במאי 2010, כשמשט טורקי בראשות האונייה "מאווי מרמרה" ניסה להגיע לחופי עזה כדי לשבור את המצור שהטילה ישראל על הרצועה בעקבות עליית שלטון חמאס שם. כמו במקרה של משטים קודמים ניסתה ישראל לעצור את המשט, אלא שהפעם אנשיו היו נחושים במיוחד וסירבו להיענות לקריאות שהופנו להם לעצור.

 

משלא עצרו משתתפי המשט השתלטו כוחות השייטת על כלי השיט, אולם על סיפונה של המרמרה התפתח עימות אלים בינם לבין חלק מכ-600 הנוסעים, עימות שאותו לא צפו בצה"ל. בעקבות תחקירים שנערכו לאחר מכן טען צה"ל כי על המרמרה היו בין השאר פעילי טרור לכל דבר ועניין, שהתחמשו מראש ואילצו את החיים לירות כדי להגן על חייהם. אותם פעילים אף חטפו לזמן קצר חלק מהחיילים, וצה"ל פרסם סרטוני וידאו שבהם נראו מעשיהם האלימים של חלק מהנוסעים, שאף ניסו לבצע

לינץ' בחיילים.

 

משבר המרמרה הביא למשבר חמור ביותר ביחסי טורקיה-ישראל, שלא שבו לאיתנם עד היום. טורקיה החזירה את השגריר שלה מתל-אביב, וגירשה את שגריר ישראל באנקרה. היא הורידה את דרג היחסים עם הממשלה בירושלים. אף שארדואן המשיך להאשים את ישראל באחריות למעשים ולהתלהם נגדה, ועדת חקירה של האו"ם בהשתתפות מומחים משפטיים מתחה ביקורת קשה על אנקרה. היא לא פטרה את ישראל מאחריות ומתחה עליה ביקורת נוקבת, אולם התחושה הכללית בישראל ובטורקיה הייתה שהדו"ח מכיר בזכותה של ישראל לבצע את פעולת ההשתלטות על המרמרה ובאחריות של פעילים טורקים להתרחשויות בה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אחד החיילים יורד אל סיפון המרמרה
צילום: AP
מומלצים