שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, EPA, AP

האויב הכי גדול של א-סיסי בבחירות: השרב

שיעור ההצבעה בבחירות לנשיאות מצרים עמד עד אמש על שפל קיצוני - 37%. הרשויות מחפשות אשמים והם לא אדישות האזרחים או החרם של האחים המוסלמים. האשם הוא מזג האוויר החם בארץ הנילוס והחזאים מתגוננים

עוד לא תם השרב הגדול: שיעור ההצבעה בבחירות לנשיאות מצרים עמד ביומיים האחרונים על מספר מביש - רק 37 אחוזים מבעלי זכות ההצבעה הגיעו לקלפיות ומימשו את זכותם הדמוקרטית, זאת בהשוואה ל-52 האחוזים שנרשמו תוך יומיים בבחירות לפני שנתיים, שבסופן נבחר מוחמד מורסי לנשיאות המדינה.

 

עוד חדשות בעולם :

קמפיין בקטאר: גבר, כסה את שיער החזה שלך

בהלה בפרלמנט: מחוקק שלף פצצה בישיבה

תיעוד: הושמד בית הכנסת הכי עתיק בסוריה

 

נתונים אומללים אלה הביאו את הרשויות להכריז באופן חריג על הארכת ההצבעה לבחירות וקיום יום שבתון שלישי היום (רביעי) במטרה לגרום לאזרחים נוספים לבוא ולהצביע. אולם לא האדישות הואשמה הפעם, האשם העיקרי בשיעורי ההצבעה הנמוכים היה לדעת רבים: מזג האוויר החם ששורר בארץ הנילוס.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

ועדת הבחירות הסבירה בהודעה שנויה במחלוקת כי ההחלטה להאריך את הבחירות ביום נבעה בין השאר לבקשתם של אזרחים שלא היו יכולים להגיע לקלפיות בשל גל החום הכבד. גם בכירים בשלטון המצרי כמו שר הפנים תירצו את אחוז ההצבעה הנמוך במזג האוויר החם במיוחד.

 

החזאים במגננה: חום טבעי לאביב

מי שנכנס למגננה בעקבות מזג האוויר החם הוא השירות המטאורולוגי במצרים שהואשם בכך שחזה לפני הבחירות כי ימי ההצבעה יהיו אביביים ונאים לבילוי בחוץ. דובר השירות המטאורולוגי במצרים, וחיד סעודי, הדף את ההאשמות והסביר כי "ההודעה דיברה על שיפור במזג האוויר ביום הראשון ומהדורת מזג האוויר הצביעה על כך שיהיה חם ואף הוצאו הנחיות לאזרחים ללבוש כיסוי ראש ולהצטייד בבקבוקי מים".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

סעודי ניסה להסביר לעיתון "אל-מסרי אל-יום" מה גרם לעלייה החדה. "ביום השני לבחירות הטמפרטורה עלתה ל-39 מעלות, עלייה של שש מעלות מהיום הקודם. העלייה בחום היא דבר טבעי באביב". אזרחים טענו כי בשירות המטאורולוגי הוליכו אותם שולל כשטענו כי יהיה זה יום אביבי המתאים לצאת לקלפיות. רבים מהם הגיעו לדוכני המיצים כדי לנסות להתגבר על הטמפרטורה הגבוהה שמנעה מרבים, כך נטען, מלהגיע לקלפיות.

 

בארגון האחים המוסלמים שמחרים את הבחירות ככלל מרוצים מאחוזי ההצבעה הנמוכים. באתר הרשמי של הארגון מופיעות ידיעות המדגישות את אחוזי ההצבעה הנמוכים. בין השאר נכתב בו על קלפיות ריקות ועל כך שהשלטונות מחפשים מצביעים בנרות.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

בעמוד הפייסבוק של תנועת "6 באפריל" החילונית והמהפכנית שהחליטה גם היא להחרים את הבחירות מסיבותיה שלה פורסם אתמול סטטוס שבו נאמר: "לכל אלה שמתרצים את העלייה בטמפרטורות כסיבה עיקרית לחרם של העם להשתתף בהצגה. העם הזה הוא אותו עם שעמד בתורים בגאווה חופשית בסוף יוני והוא גם אותו עם שעמד בתורים כשהיו גשמים בחורף".

 

עיתונאי מצרי שעוקב מקרוב אחר הבחירות סיפר אתמול ל-ynet על רקע התירוצים של השלטונות לאחוזי ההצבעה הנמוכים כי "האמת היא שהאחים המוסלמים הם הכוח שמסוגל בצורה הטובה ביותר לגייס מצביעים והחרם שלהם הוא הסיבה לאחוז ההצבעה הנמוך".

 

אף שאחוזי ההצבעה הנמוכים פועלים לרעת עבד אל-פתאח א-סיסי, המועמד המוביל בבחירות, הוא ויריבו, חמדין סבאחי, מיהרו להביע את התנגדותם להארכת ההצבעה ביום נוסף. א-סיסי ביקש שלא להצטייר כמי שמרוויח מהארכת ההצבעה ביום נוסף וכמי שנעזר בשלטונות כדי להגדיל את ניצחונו בעוד סבאחי, שמחזיק בסיכויים קלושים לזכות בבחירות, מעדיף שאחוזי ההצבעה יהיו נמוכים כדי לנסות ולהדביק את א-סיסי.

 

עם זאת, מיום ההצבעה הנוכחי נראה שבוועדת הבחירות מרוצים. חבר ועדת הבחירות, עבד אל-והאב עבד א-ראזק, אמר לאתר האינטרנט של העיתון "אל-אהראם" כי לפי הנתונים שבידיו ניכר כי שיעור ההצבעה היום הוא "מצוין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
חם, חם ואין מצביעים
צילום: AP
מומלצים