שתף קטע נבחר

ההוצאות מכבידות? כך תגדילו הכנסות

כדי להצליח לסגור את החודש צריך לא רק לצמצם הוצאות אלא גם להגדיל הכנסות. איך עושים זאת? הנה כמה אפשרויות שיכולות לסייע לכם

 (shutterstock)

אם נרצה לתמצת את "תורת" כלכלת המשפחה על רגל אחת, אפשר לומר שהמהות היא  - צמצום הוצאות והגדלת הכנסות. אולם, בעוד שלפעולה הראשונה מקדישים לא מעט תשומת לב, השנייה לא מספיק מדוברת ונזנחת ברוב המקרים.

 

  • עוד על כלכלת המשפחה - בערוץ משפחה בצמיחה

 

הגדלת ההכנסה המשפחתית מהווה נדבך חשוב ומרכזי ביכולת של המשפחה לייצר כסף פנוי. גידול בשורת ההכנסות כמוהו כשמן בצינורות כלכלת המשפחה. כך, קל יותר להסדיר חובות, קל יותר לעמוד בהתחייבויות, קל יותר להפריש לחסכונות ואפילו קל יותר בצמצום ההוצאות.

 

ישנם כמה מרכיבים באמצעותם ניתן להגדיל הכנסה: במסגרת העבודה הנוכחית, במקום עבודה אחר, ביצירת מקורות הכנסה נוספים במקביל לעבודה המרכזית ועוד. בסיוע ארגון פעמונים, המתמחה בהנחיית משפחות לאיזון כלכלי, הנה כמה דרכים שיסייעו לכם בדרך.

 

שינוי בתפיסה

הגדלת הכנסה במקום העבודה הנוכחי - תמיד חשבתם שמגיע לכם שכר גבוה יותר ממשכורתכם אבל לא ניסיתם לבקש הלוואה כי "לא נעים", או כי חששתם מתגובת הבוס? אולי זה הזמן. אם אתם עובדים מוערכים, מאחוריכם תקופה מסוימת של ניסיון ומנהליכם מכירים בתרומתכם – אל תהססו לבקש העלאה.

 

בדקו כמה מרוויחים מקבילים לכם בחברה ובמקומות דומים אחרים ובואו מוכנים לשיחה. הצליח? מה טוב. לא הצליח? יצליח בפעם הבאה. אם הגוף בו אתם עובדים לא בהפסדים ובסך הכול מרוצים ממכם – אין סיבה שזה לא יקרה במוקדם או במאוחר.

 

מומלץ להוסיף משמרות או שעות עבודה בעבודתך הקבועה. אם שמעת על צורך בכוח עבודה זמני לעבודה בתחום נוסף בחברה יתכן ותוכל להגדיל כך את משכורתך. מעסיקים רבים יעדיפו לשלם לעובד מסור המכיר את המערכת מאשר לשכור עובד חדש נוסף לחברה. תמיד כדאי לבדוק אפשרות לפדיון ימי חופשה, ולבקש החזרי נסיעות, טלפון ואוכל.

 

החלפת מקום עבודה - לפעמים אין ברירה וכדאי לשקול החלפת מקום העבודה. בדקו היטב את ההשלכות של מעבר זה והאם אתם בטוחים שעדיף החדש והלא ידוע על המוכר והפחות טוב. במסגרת השיקולים המרכיבים החלטה זו כדאי לבחון האם מקום העבודה החדש מספק יציבות לאורך זמן, מאפשר אופק לקידום ומציע תנאים טובים.

 

זוהי כמובן החלטה לא קלה אך לעיתים יתכן כי טוב אם הייתה נעשית כבר לפני כמה שנים. על כן שיקלו זאת היטב ואם רשימת היתרונות עולה על החסרונות אל תהססו לעשות את הצעד ולעבור.

 

פתיחת עסק עצמאי במקביל לעבודה כשכיר - במקביל לעבודה כשכירים ניתן להקים גם עסק קטן. המחיר של מהלך כזה הוא גבוה ודורש הירתמות של כל התא המשפחתי למאמץ ולעיתים גם כרוך בהשקעה כספית. עבודה בערב, בלילה ולעיתים בסופי שבוע אינה דבר פשוט, אולם תוספת של כמה אלפי שקלים בחודש יכולה לאפשר את מרווח הנשימה המבוקש.

 

במידה ואתם שוקלים לפתוח עסק שכזה, התייעץ עם אנשי מקצוע מתאימים שיסייעו לך בהקמת העסק ובניהולו.

 

איך אדע מה מתאים לי לעשות?

• ערכו רשימה של היכולות והכישורים שלכם. רשימה זו תעזור לכם למקד את תחום התעסוקה. תופתעו לגלות מספר דברים שקיימים בכם ולא קשורים כרגע למשלח ידכם הנוכחי.

 

• חשבו באופן יצירתי - מהם הכוחות שיש בך והאפשרויות העומדות בפניך כדי לממש את חלומך. לא עולה כסף לחלום ולפעמים חלומות מתגשמים. ישנם הרבה אנשים מוכשרים שלא מוציאים את כשרונם רק כי לא מספיק בטוחים בעצמם. אל תהססו לכוון גבוה.

 

• הדרך הטובה ביותר למצוא עבודה (נוספת או מרכזית) היא באמצעות קשרים. פנו לחבריכם ומכריכם ואף עמיתים מקבילים במסגרת תחום העיסוק, הסבירו מצבכם ובררו לגבי משרות פנויות. לא מעט פעמים תפקידים מאוישים במסגרת "חבר מביא חבר" ופחות על ידי מכרזים חיצוניים לציבור הרחב.

 

• התחילו בקטן. מכרו לחברים, שכנים ומכרים משהו שאתם אוהבים לעשות או את סוג השירות שאתם מעניקים. המשיכו ושווקו את המוצר או השירות למעגלים רחבים יותר.

 

למידה מתגמלת – בעידן האינטרנט קל ללמוד, להתמקצע ואף להעניק שירותים בשלט רחוק. השתתפו בקורס מקוון או פרונטלי שיכול להניב הכנסה נוספת. חפשו השתלמויות בתחום בו אתם יודעים שיש ביקוש לעבודה. התייחסו לקורס או השתלמות כזו כהשקעה עתידית שתיתן את פריה בעבודה נוספת שתוכלו להשיג.

 

לסיכום, זכרו: בכדי להצליח לאורך זמן לייצב את כלכלת המשפחה עליכם לא רק להתנהל באופן מודע ונכון יותר ולא רק לצמצם הוצאות – הגדלת ההכנסות המשפחתיות משחקת תפקיד חשוב במערכה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים