שתף קטע נבחר

ארה"ב: נעבוד עם ממשלת פתח-חמאס

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית אמרה כי ג'ון קרי שוחח הערב בנושא עם נתניהו. "עמדתנו היא שאבו מאזן הקים ממשלת טכנוקרטים. הוא הבטיח לנו לעמוד בתנאי הקוורטט", אמרה. גם הסיוע הכלכלי לפלסטינים יימשך

משבר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין הממשל האמריקני. בניגוד לעמדה הישראלית, הודיעו הערב (יום ב') בוושינגטון כי בכוונתם לעבוד עם הממשלה הפלסטינית החדשה, שבה שותפים פתח וחמאס. מוקדם יותר חזרה ישראל והודיעה כי לא תנהל משא ומתן עם ממשלת האחדות שהושבעה היום. 

 

הכתבות האחרונות על ממשלת האחדות:

הקבינט: הרשות אחראית גם על טרור מעזה

ממשלת אחדות עם חמאס: "מחויבים להסכם"

בנט: ממשלת טרוריסטים בחליפות ברמאללה

השבעת השרים, היום ברמאללה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
השבעת השרים, היום ברמאללה(צילום: רויטרס)

אבו מאזן. הרגיע אתמול את קרי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אבו מאזן. הרגיע אתמול את קרי(צילום: EPA)

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, שוחח הערב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והודיע לו על העמדה האמריקנית. "עמדתנו היא שהנשיא עבאס הקים מממשלת טכנוקרטים. הוא הבטיח לנו לעמוד בתנאי הקוורטט", אמרה דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי. "ארה"ב מברכת על כך שהממשלה החדשה מכירה בתנאים האלו". 

 

היא ציינה גם כי ארה"ב תמשיך את הסיוע הכלכלי לפלסטינים, אך הדגישה: "אנחנו נעבוד קרוב עם הממשלה הזו ונבדוק שהיא ממלאה את הדרישות". דרישות הקוורטט הן הפסקת האלימות והכרה בישראל ובהסכמים שנחתמו איתה. עוד בסוף השבוע אמר גורם אמריקני בכיר כי ארה"ב תקבל החלטה רק לאחר הצגת הממשלה, אולם לא פסל את האפשרות כי היא תכיר בממשלה החדשה.

 

רמז נוסף להלך הרוח האמריקני היה שיחתו של קרי אתמול עם אבו מאזן, שבה הוא הביע דאגה ממעורבות חמאס בממשלה אך הבהיר כי ארה"ב תשפוט אותה בהתאם להרכבה, למדיניותה ולפעולותיה. גורם ישראלי בדרג המקצועי ציין בעקבות ההודעה מוושינגטון הערב כי האפשרות הזו הועלתה בדיוניהם, נוכח העובדה שמדובר בממשלת טכנוקרטים, אולם הם לא נערכו למהירות התגובה האמריקנית.

 

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט הערב פה אחד לדבוק בהחלטתו שלא

לנהל משא ומתן עם הממשלה החדשה, וכן הסמיך את ראש הממשלה נתניהו להטיל סנקציות נוספות על הרשות הפלסטינית. כמו כן, נקבע כי ישראל תפעל בזירה הבינלאומית נגד שיתוף ארגוני טרור בבחירות והובהר כי אבו מאזן ייתפס כאחראי לכל פגיעה ביטחונית, גם מכיוון רצועת עזה.

 

"אבו מאזן אמר היום כן לטרור ולא לשלום, בהמשך ישיר למדיניות סרבנות השלום שלו", הצהיר נתניהו בדיון. "ישראל ביצעה צעדים אמיצים וכואבים למען התהליך המדיני. אנחנו נשארים מחויבים לתהליך השלום בזמן שאבו מאזן מסית נגד ישראל וכרת ברית עם ארגון טרור חמאס". עוד הוחלט בקבינט להקים צוות שיבחן את דרכי הפעולה של ישראל בהתייחס למציאות החדשה שנוצרה ויגבש מהלכים עתידיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
קרי ואבו מאזן בפגישה קודמת בירדן
צילום: EPA
מומלצים