שתף קטע נבחר

הח"כים הערבים יוצאים למאבק על התקציב

בזמן שכל המשרדים מתכוננים למאבק על חלוקת התקציב, חברי הכנסת הערבים סבורים שלא משנה איזה משרד יקבל יותר - הערבים תמיד יקבלו פחות.

הדיונים המכריעים בנוגע לתקציב 2015 הולכים ומתקרבים, ורוחות מאבק כבר נושבות בכנסת. משרד הביטחון כבר נמצא בעיצומו של מהלך שבמסגרתו מופעל לחץ על הדרג הפוליטי להגדיל את תקציבו, ובמשרדים אחרים גם כן מצחצחים את החרבות. במסגרת המאבק, יעלו לדיון שאלות הנוגעות לסדר העדיפויות של הממשלה, כפי שהוא בא לידי ביטוי בחלוקת התקציב בין המשרדים. האם החינוך חשוב יותר מהתחבורה? האם יש לתגבר את תקציב הדיור בשל מחירי הדירות הגבוהים, או שמא יש להגדיל את ההשקעה ברווחה ובבריאות, על מנת למנוע שחיקה של שירותים חיוניים לאזרח?

 

אולם השבוע החל בכנסת מאבק מסוג אחר סביב התקציב. מאבק שבמסגרתו מקבל המושג "סדר עדיפויות" משמעות שונה במקצת. זהו מאבקם של חברי כנסת ערבים כנגד מה שהם מכנים הפליה מובנית של המגזר הערבי במסגרת תקציב המדינה. הפליה זו, הם טוענים, לא באה לידי ביטוי בחלוקת התקציבים בין משרדי הממשלה, היא קיימת בחלוקה הפנימית של תקציבו של כל משרד ומשרד.

 

ח"כ ד"ר בסאל גאטס, המכהן כיו"ר השדולה לחיזוק ופיתוח הכלכלה הערבית, הזמין לאחרונה מחקר ממרכז המחקר והמידע של הכנסת. המחקר בחן את חלוקת התקציבים בין המגזר היהודי למגזר הערבי בשמונה משרדי ממשלה שונים. על פי המחקר, המגזר הערבי, שמהווה למעלה מ-20% מתושבי המדינה, זוכה לחלק מזערי בתקציבו של כל משרד. כך, למשל, היקף האכלוס של זכאים ערבים בדיור ציבורי בשנה החולפת עמד על 0%. חלקם של יזמים ערבים בקבלת הלוואות מדינה לבנייה בפריפריה עמד על 1.9% בלבד וחלקם בקבלת משכנתאות מסובסדות היה מזערי גם כן.

 

ח"כ גטאס מציין כי העובדה שבמשרד ממשלתי מסוים התקצוב לחברה הערבית עומד על 0% מראה כי עניין האפליה והגזענות הממסדית בעניין הקצאת המשאבים הן אלה שמכוונים את המדיניות בענייני תקציב המדינה, ולכן אין די בעוד חמצן או פירורים למראית עניין. "החברה הערבית זכאית לשוויון מלא בחלוקת המשאבים והתקציבים ועל כך נעמוד בשדולה לאורך כל הדרך, על הממשלה לשנות את סעיפי בסיס התקציב ולא להכניס שינויים קוסמטיים, חד פעמיים" חתם ח"כ גטאס.

 

ביום שני האחרון קיימה השדולה מפגש בכנסת שבו השתתפו, בין היתר, סגן שר האוצר מיקי לוי, שר המדע יעקב פרי שמונה לפני שבועיים לעמוד בראש וועדת השרים לענייני המגזר הלא יהודי, ראש אגף תקציבים באוצר, אמיר לוי, ראש הרשות לפיתוח כלכלי במגזרי המעוטים, איימן סיף ומנהל מרכז מוסאוא, ג'אפר פרח. לאחר הצגת הנתונים בפני הנוכחים, אמר סגן השר לוי כי "אי השוויון בחלוקת משאבים בולט לעין וזה דבר שנעשה במשך דורות על ידי ממשלות ישראל שהשאירו את החברה הערבית מאחור. שר האוצר יאיר לפיד מודע לתקצוב הלא שוויוני הקיים בכל הקשור לצורכי הציבור הערבי והוא שם לו למטרה לתקן את המעוות". 

 

השר יעקב פרי אמר כי "אכן יש בעיות רבות. חלקן לא טופלו מאז קום המדינה וחלקן טופלו באופן לא יעיל. עוד לא גיבשנו משנה סדורה לעבודת הוועדה מהסיבה שאנחנו עדיין מגבשים משנה זו בהתייעצות עם גורמים בממשלה ובמגזר הלא-יהודי".


פורסם לראשונה 04/06/2014 18:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
באסל גטאס חבר כנסת
צילום: עטא עוויסאת
צילום: גיל יוחנן
מיקי לוי מליאה נאום נואם ב כנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים