שתף קטע נבחר

הודו: מחסור בשירותים בצל זוועות האונס

ל-665 מיליון איש אין שירותים בבית, והם נאלצים לעשות את צרכיהם בשטח פתוח. בהודו מספרים שיותר מ-60% ממקרי האונס מתרחשים כשהנשים יוצאות לבדן בלילה לשדות. מה מבטיח רה"מ החדש ומה עושה המדינה?

שתי בנות דודות בגיל העשרה יצאו יחד כמדי לילה, לשדות הבמבוק הפראיים שמרוחקים כרבע שעה מבקתות הבוץ והקש שלהן כדי לעשות את צרכיהן. כמו מיליוני משפחות ברחבי הודו, גם לשתיים אין שירותים בבית.

 

עוד חדשות בעולם :

"תמיד לבד". קורבנות טקסי המילה השבטיים

בגלל מיקרופון: קרב חרבות במקדש הזהב

ספרד: השרים אישרו אזרחות לצאצאי מגורשים

 

בחושך הן הותקפו, נאנסו על ידי כמה גברים ונרצחו. התוקפים תלו את השתיים על עץ מנגו בכפר. חוץ מהעובדה שמדובר בטרגדיה נוספת בשרשרת התקיפות המיניות בהודו שמסתיימות במות הקורבנות, המקרה מציג בעיה נוספת ברחבי המדינה שמאיימת על ביטחון הנשים.

"שירותים" בשכונת עוני בניו דלהי (צילום: AP) (צילום: AP)
"שירותים" בשכונת עוני בניו דלהי(צילום: AP)
 

מנתוני האו"ם עולה כי מתוך 1.2 מיליארד התושבים בהודו, ל-665 מיליון - בעיקר באזורים הכפריים - אין גישה לתאי שירותים פרטיים, דבר שנלקח כמובן מאליו במדינות מפותחות. בחלק מהכפרים יש שירותיים ציבוריים, אך נשים רבות נמנעות משימוש בהם בגלל שהם בדרך כלל מוזנחים. סיבה נוספת להימנע מביקור בשירותים הציבוריים היא גברים שמסתובבים בקרבת השירותים ומטרידים את הנשים.

 

"כ-65% מהאוכלוסייה הכפרית בהודו עושה את צרכיה בשטחים פתוחים, ונשים ונערות צפויות לצאת החוצה בלילה. זה לא רק איום על כבודן, אלא גם על הביטחון שלהן", נמסר מיוניצ"ף.

 

בינדשוואר פטאק, מייסד קרן שמסייעת בבניית שירותים בעלות נמוכה, מעריך שהמדינה צריכה עוד כ-120 מיליון בתי שימוש. מאז התקיפה האחרונה החליטה תנועתו לבנות שירותים ב-108 בתים בכפר של שתי הנערות בצפון מדינת אוטר פראדש הצפופה.

 

לא רק הנשים ההודיות פגיעות בזמן שהן משתמשות בשירותים הציבוריים המלוכלכים, או יוצאות לשדות כשהן רוצות להתפנות. מהכפרים בנפאל עד לשכונות העוני בקייפטאון שבדרום אפריקה, טוענות נשים שמחסור בגישה בטוחה לשירותים מעמיד אותן בסיכון לאלימות מינית ולהטרדה.

 

"קשה להגן על כל אישה שיוצאת לבד בלילה"

הנערות בנות ה-14 וה-15 השתייכו לקסטת הדליט, המעמד הנמוך ביותר בהיררכיה ההינדית, מעמד שמגדיל את איום התקיפה של גברים, במיוחד בקרב קסטות גבוהות יותר. הן לא יצאו החוצה לבד באותו לילה, אך לא היו בהשגת מבוגרים.

 

בדרך כלל נשים מתאספות בקבוצות כדי לצאת לעשות את צרכיהן בשדות. כדי להימנע ממבוכה הן בדרך כלל יוצאות עם שחר ומאוחר בלילה. הגברים ממשפחותיהן בדרך כלל לא מלווים אותן מטעמי צניעות.

 

אחרי שהנערות עזבו את הבקתות, הדוד בבוראם יצא לוודא שהפרות לא רמסו את גידולי הנענע שלו. הוא שמע צעקות, הפנה את הפנס שלו לכיוון הצעקות וראה ארבעה גברים גוררים את הנערות בשדות ומתרחקים, בזמן שהם מאיימים עליו עם אקדח. "פחדתי וברחתי. עכשיו אני מצטער", הוא אמר.

העץ שעליו נתלו הנערות (צילום: AP) (צילום: AP)
העץ שעליו נתלו הנערות(צילום: AP)
 

מפקד המשטרה במדינה מוצא קשר ישיר בין היעדר השירותים לאונס. "יותר מ-60% ממקרי האונס במדינה מתרחשים כשהנשים יוצאות החוצה לעשות את צרכיהן בגלל שאין להן שירותים בבית", אומר עשיש גופטה לעיתונאים. "קשה להגן על כל אישה שעושה זאת".

 

מחסור בשירותים הוא בעיה גם בשכונות עוני אורבניות, אך הסכנות גדולות יותר בכפרים, בגלל שהנשים והנערות חייבות לצאת לשדות, שם הן פגיעות יותר. "בערבים באמת מפחיד. הצעירים, לפעמים שיכורים, מעבירים הערות מגונות ואנחנו לא יכולות לעשות כלום", אומרת סריטה קושאווה, בת 50 ואמא לשני ילדים.

 

סריטה מספרת שהותקפה פעם על ידי גבר כשהיא יצאה לשדות בכפר שלה הסמוך למילקפור, עיירה קטנה באוטר פראדש. "אמרתי את זה לחמותי, אבל היא ביקשה ממני לשתוק בגלל שהאיש הזה הוא קרוב משפחה של ראש הכפר", היא מספרת.

 

במצע הבחירות: "שירותים לפני מקדשים"

בחודש אפריל נאנסו שתי נשים ושתי נערות בכמה שדות במדינת הריאנה הצפונית. הן גם שייכות לקסטת הדליט והותקפו על ידי קסטת הג'ט, מעמד גבוה יותר.

 

ראש הממשלה החדש נרנדה מודי ומפלגתו ההינדית-לאומנית הבטיח "שירותים לפני מקדשים" במצע הבחירות שלו. מפלגת הקונגרס, שהודחה מהשלטון, הבטיחה גם כן לשפר את תנאי התברואה בכפרים ובשכונות העוני, אך הפרויקטים

הללו התעכבו בעקבות שחיתות, מעילה בכספים וחוסר רצון פוליטי.

 

כבר ב-2002 הושק באוטר פראדש פרויקט תברואתי בשיתוף הממשל הפדרלי במטרה לבנות שירותים. עדיין, לפי הנתונים מ-2011, רק ל-22% מהבתים יש שירותים. "המידע מוכיח בבירור שאת הכסף הציבורי הורידו במים", אומר אלוק רנג'אן, בכיר בממשלה.

 

בזמן שבכפרים התושבים שהקרן של בינדשוואר פטאק תבנה להם שירותים, ארגוני נשים מייעצות לנשים עצה ראשונית: לכו בקבוצות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
דוד הנערות שנאנסו ונתלו: "פחדתי וברחתי"
צילום: AP
מומלצים