שתף קטע נבחר

תכירו: אמא ל-4 שמפרקת את אסד מנשק כימי

היא חלמה להיות זמרת, דוברת שש שפות, נשואה לפלסטיני - וחומקת מפצצות מרגמה כדי להבטיח שלסוריה לא יהיה נשק כימי. סיגריד קאג היא אשת הברזל

הדיפלומטית האחראית על השמדת הנשק הכימי שממנו הסכימה סוריה להתפרק היא סיגריד קאג, אם לארבעה המתלבשת בקפידה, דוברת שש שפות ואינה נרתעת מאזורי מלחמה. במשך תשעה חודשים היא הובילה את משלחת הפקחים הבינלאומית שהייתה אחראית על השמדת החומרים הכימיים שבקיומם הודתה דמשק, תוך שהיא אינה נכנעת לחשש מירי קטלני, מתרוצצת בין המזרח התיכון לאירופה ולניו-יורק ושומרת על קשר רציף עם מוסקבה, וושינגטון וחילות ים של צבאות שונים.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

סוריה אמנם לא עמדה לגמרי ביעד שהוצב לה להתפרקות מנשק כימי בשנה שעברה, אבל כעת, כש-93% מהארסנל הכימי המוצהר שלה כבר נמצא מחוץ למדינה, קאג אחראית לשמץ הקטן של חדשות טובות שמגיעות ממלחמת האזרחים המחרידה שבה נהרגו כבר יותר מ-160 אלף איש. במסדרונות מטה האו"ם בניו-יורק זוכה קאג לתשבוחות אין-סוף.

סיגריד קאג. לא נכנסת לפאניקה בקלות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סיגריד קאג. לא נכנסת לפאניקה בקלות(צילום: AFP)
קאג בת ה-52 מדברת ערבית שוטפת. בעבר עבדה ביוניצ"ף יחד עם ראניה מלכת ירדן. שנים לפני כן היא חלמה להיות זמרת. דיפלומטים

אומרים שקאג עשתה עבודה מצוינת בסוריה, והיא זוכה לכבוד גם בדמשק, שם יש מי שכבר הדביקו לה את הכינוי "אשת הברזל". "היא אף פעם לא מפסיקה לעבוד, ולמעשה אף פעם לא ישנה", אמר אחד העובדים המקומיים שלה.

 

כעת, תפקיד גדול אחר הולך ומסתמן עבורה, עם סיום משימת הפירוק מנשק בחודשים הקרובים. כלי תקשורת מזכירים אותה כיורשת אפשרית של לחדר איברהימי, המתווך בתהליך השלום הלא-קיים למעשה בסוריה בין המשטר למורדים. אחרים מזכירים אותה כמועמדת לתפקידים נוספים באזור.

הילדים במזרח ירושלים לומדים לחיות עם הסכנה שנשקפת לה (צילום: AP) (צילום: AP)
הילדים במזרח ירושלים לומדים לחיות עם הסכנה שנשקפת לה(צילום: AP)
 

קאג דוחה כל טענה שאישה מערבית תתקשה להסתדר בעולם הערבי, ואומרת שתמיד זכתה ליחס של כבוד ומעולם לא נתקלה בעלבונות במזרח התיכון. "אני חושבת שבהרבה סוגים של משא ומתן לנשים יש נכסים גדולים", אמרה בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. "אני חושבת שיש לנו קשת רחבה יותר של יכולות".

 

בעלה של קאג הוא דיפלומט פלסטיני לשעבר, והיא מודה כי ייתכן שהעובדה שיש לה ילדים שהם ערבים למחצה עוזרת לה. "עם זאת, אני חושבת שבסופו של דבר אנשים שופטים אותך על בסיס מה שאת מביאה, על בסיס השאלה אם את כנה, אם את מחויבת ואם את מתאימה למשימה".

המתווכת הבאה בין המורדים לאסד? "הנשיות עוזרת" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המתווכת הבאה בין המורדים לאסד? "הנשיות עוזרת"(צילום: AFP)
 

כראש המשלחת של ארגון האו"ם למניעת הפצה של נשק כימי מנהלת קאג סגל של 110 אנשים. היא מספרת שבדמשק נפלו פצצות מרגמה סביב המלון שבו השתכנו ועבדו, וכי שלחה בחזרה הביתה חלק מאנשי הסגל, שלא הצליחו להתמודד עם המציאות הזו. "אתה חייב להישאר רגוע", היא מסבירה. "העובדה שאתה לא נפגע - אתה מרגיש מבורך, אבל אתה יודע שאתה נמצא באזור מלחמה פעיל".

 

קאג היא בתו של פרופסור למוזיקה שעבר למצרים, שם למד באוניברסיטה האמריקנית בקהיר. לה יש תואר מאוקספורד ובעבר היא עבדה במגזר הפרטי עבור ענקית הנפט "של" בלונדון. אחרי שנתיים הצטרפה למשרד החוץ ההולנדי.

מסודן ועד שוויץ. אימצה ילד אחד, ילדה עוד שלושה (צילום: AP) (צילום: AP)
מסודן ועד שוויץ. אימצה ילד אחד, ילדה עוד שלושה(צילום: AP)
 

קאג החליטה להתפטר מעבודתה אחרי שפגשה את בעלה בירושלים. היא הצטרפה לאונר"א, סוכנות הסיוע לפליטים פלסטינים. ב-20 השנים

האחרונות היא חיה בירושלים, ירדן, ניו יורק, סודן ושוויץ, אימצה ילד אחד והביאה לעולם בעצמה עוד שלושה, תוך שהיא מתמרנת בין נישואים לקריירה.

 

מעבודתה הנוכחית היא בקושי מצליחה לקחת הפסקה. מאז שעברה לדמשק מתה אמה, והיא מודה שקשה לה מאוד לראות את ילדיה, בני 11-9. ביתה נמצא כעת במזרח ירושלים, לשם עברה משפחתה בשנה שעברה. האם הם מודאגים מהעובדה שהיא חיה באזור לחימה? "הם התרשמו מאוד מהאבטחה הקרובה שלה אני זוכה, וזה נתן להם תחושת ביטחון מיידית", היא מחייכת. "אני לא נכנסת לפאניקה בקלות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
סיגריד קאג. אש מרגמות ליד המלון
צילום: AFP
מומלצים