שתף קטע נבחר

צלקת לגוף ולנפש

איך נוצרת צלקת, אילו סוגים קיימים ומהם הטיפולים הכי חדישים בתחום הרפואה שעוזרים לצלקת להיעלם?

צלקת היא אחת ההפרעות הקוסמטיות שעלולות להיגרם כתוצאה מטראומה לעור. אמנם ישנן דרגות שונות של צלקות, אך גם זו הקטנה ביותר יכולה לגרום לתסכול ולחוסר נעימות ולא רק בהיבט הקוסמטי, אלא גם הרפואי.

 

 

 

ד"ר יואב אברהמי, ממרפאת forever young ברמת אביב, מסביר את כל מה שאנחנו צריכים לדעת על צלקות ועל הטיפול בצלקות. כאשר נוצר פצע, תאי שכבת הדרמיס בעור מתחילים לעלות מעלה ולפלוש לאפידרמיס והם אלו שיוצרים את הצלקת. ככל שהפצע יותר עמוק ולוקח יותר זמן לסגור אותו, אז רקמת החיבור מהדרמיס עולה למעלה ויוצרת את הצלקת, שהיא יותר נוקשה ופחות גמישה מהעור הרגיל.

 

ד"ר אברהמי ממרפאת forever young, מציין כי קיימים כמה סוגים של צלקות בעור. כל צלקת חדשה שנוצרת נקראת "צלקת לא בשלה", ראשונית. המראה שלה הוא אדום כי היא מלאה כלי דם, בולטת על פני העור, חלשה יחסית בפני מתיחה ורגישה. עם הזמן, בדרך כלל עד שנה, הצלקת "מתארגנת" והופכת לצלקת בוגרת.

 

צלקת בוגרת היא שטוחה, לא רגישה, גמישה וצבעה דומה לצבע העור. צלקת בוגרת נשארת לכל החיים, אך בגלל תכונותיה היא לא תפריע לרוב האנשים. לפעמים, בגלל סיבות כמו הפרעה בריפוי הפצע, מתח רב על הצלקת, זיהום ועוד, צלקת ראשונית "נתקעת" ולא הופכת לצלקת בוגרת.

 

צלקת כזאת נקראת צלקת היפרטרופית והיא היעד העיקרי לטיפול שלנו. לפעמים מסיבות גנטיות צלקת יכולה להמשיך לגדול ולשגשג מעבר לגבולות הפצע וממש להתנהג כמו גידול. צלקת חמורה זאת נקראת קלואיד והיא מהווה אתגר טיפול לא פשוט.

 

קודם כל חשוב למנוע צלקת היפרטרופית עוד בשלב הפצע. כדי לעשות זאת כדאי מאוד שהפצע ייסגר מהר וזאת באמצעות שמירה על היגיינת האזור, ניקוי במים וסבון, תזונה נכונה כדומה. אם הפצע נסגר תוך שבועיים הסיכוי שהצלקת תהיה "יפה", הוא גדול יותר.

 

הטיפול בצלקת היפרטרופית ובוודאי בקלואיד הוא מורכב יותר וצריך להתבצע בפיקוחו של רופא המומחה לעניין. שיטה שנכנסה חזק לתחום הצלקות ויעילה מאוד בטיפול בהן היא שימוש בלייזר. הלייזר שורף את הצלקת וכך נוצר פצע חדש. המטרה ביצירתו היא לתת לו להחלים בצורה חדשה ומהירה וכך ליצור צלקת תקינה. ישנה טכנולוגיה חדשה, בה מכוונים את הלייזר, כך שיהרוס את הצלקת מבפנים ואז היא משתנה ללא פצע חדש.

 

*התכנים במדור זה מוגשים בשיתוף עם המומחים המוצגים במסגרתם

 

מומלצים