שתף קטע נבחר

לא קונים בלי תו תקן

ראש אגף איכות והסמכה במכון התקנים הישראלי מסביר מהו תו תקן ולמה הוא כל כך חשוב לצרכן - וליצרן

תו תקן הוא תו איכות המצביע על כך שהמוצרים הנושאים אותו, מתאימים לדרישות מכלול התקנים החלים על המוצר. במוצר הנושא את סימן תו התקן מובטחים האיכות והבטיחות כפי שהוגדרו מראש.

 

 

 

 

עו"ד אינג'ינר אלי כהן-קגן, ראש אגף איכות והסמכה במכון התקנים הישראלי, מסביר כי מערכת תו תקן נותנת ליצרנים היתר לסמן את המוצר בסימן תו תקן ומפקחת על תהליך היצור באופן שוטף. כל יצרן של מוצר המבקש אישור כי המוצר שהוא מייצר עומד בדרישות תקן ישראלי מתאים, ושמכון התקנים הישראלי מצא את התקן מתאים למתן היתר, יכול לקבל היתר לסמן את המוצר שלו בתו תקן.

 

יש גם מוצרים שחייבים בתו תקן. תו תקן הוא חובה לגבי מוצרים ששר הכלכלה החליט כי יש הכרח בבקרה של מכון התקנים על המוצר ועל תהליכי הייצור שלו, כדי להבטיח את בטיחות המוצר. כדוגמת מעליות, מכשירים ביתיים לצרכי גז, מתקני משחקים, תנורי חימום למיניהם, ומוצרים לשימוש ילדים - מוצצים, אביזרי שתייה וכדומה.

 

ברור לכולנו מדוע תו התקן חשוב לצרכן, טוען עו"ד אינג' אלי כהן-קגן, אבל גם ליצרן חשוב מאוד שלמוצר שלו יהיה תו תקן, כיוון שאישור כזה מבדל את המוצר ונותן לו יתרון שיווקי. הצרכן היום מחפש מוצר עם תו תקן ומעדיף לרכוש אותו על פני מוצר ללא תו תקן. המוצרים שמגיעים מחו"ל נבדקים בהתאם לתקנות. זכותו של היבואן/יצרן בחו"ל לבחור בתו תקן ובמקרה כזה על המוצר לעמוד בכל הדרישות מהמוצרים שבתו תקן.

 

*התכנים במדור זה מוגשים בשיתוף עם המומחים המוצגים במסגרתם

 

באדיבות מכון התקנים
גן משחקים עם תו תקן של מכון התקנים
באדיבות מכון התקנים
מומלצים