שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שברו לכם את הלב? כך תמצאו זוגיות חדשה

  לעתים קרובות אנחנו מסרבים לתת הזדמנות לאנשים חדשים ולהכניס אותם לחיינו, רק כי הם מזכירים לנו מישהו שפגע בנו בעבר. אבל האמת היא שאנחנו עושים להם ולנו עוול, נותנים לסבל לנהל אותנו ונמנעים מזוגיות. איך יוצאים ממעגל הקסמים? כתבה עשירית בסדרה שמעניקה כלים לחיים טובים יותר

  היא מזכירה לי אותה: היא מדברת כמוה, היא מתלבשת באותו סגנון, היא גם נראית לי ביקורתית בדיוק כמו האישה שהכרתי אז. אני משוכנע שלא אסתדר איתה.

  אבל זו לא אותה אישה - זו בכלל מישהי אחרת.

   

  הוא מזכיר לי אותו. יש לו אותו חיוך. הוא אוהב אותה מוזיקה, אפילו המכונית שלו דומה ואני בטוחה שגם הוא בסוף יזרוק אותי. אז למה לתת לו את הטלפון שלי, אפילו אם הוא מוצא חן בעיניי? למה לקחת סיכון שזה יקרה שוב? אבל זה לא אותו גבר ששבר את לבך, זה מישהו אחר. בחייך, עברו כבר שבע שנים. 

   

   

  מהכתבות הקודמות בסדרה:

   

  כמה פעמים יצא לכם להלביש דמות מהעבר על אדם מההווה? כמה פעמים הייתם בטוחים שהוא יתנהג אליכם באותה צורה? הייתם בטוחים שהוויכוחים, התסכולים או מפחי הנפש יהיו בדיוק כמו אז, לכן החלטתם מראש לא לתת לזה הזדמנות, כי ליחסים הללו אין תקווה וזה פשוט בזבוז זמן.

   

  תפסיקו לחיות בעבר

  לפעמים אתם צודקים, אבל לא בגללה או בגללו - אלא בגללכם. משום שאתם משליכים על הגבר הזה את דמותו של האיש ההוא, או מעצבים את הגברת הזאת כפי שאתם זוכרים את האישה היא. אתם אלה שעושים מהם את מי שהם לא. אינכם מצליחים לראות אותם כעת, את מי שהם באמת עכשיו, אלא השתקפות של אלה שהכרתם פעם. אם תרצו, גם זה סוג של עיוורון.

   

  הגוף הוא החלק החיצוני. קודם כל אנחנו מביטים בו ומתרשמים ממנו. אבל אנחנו מורכבים גם מהחלקים הפנימיים שבנפש: זיכרונות, רגשות, חוויות, ריחות, טעמים ומראות. קורה לפעמים שאדם מסוים מזכיר לי חלקים מאדם אחר. לפעמים זו רק פיסת זיכרון אחת, וזה מספיק כדי שהחוויה הלא נעימה מאז תציף אותי רגשית.

   

  אבל הוא לא אותו אדם. הוא אחר. הוא מורכב מחלקים שונים. ואם הוא אחר, מדוע שאתייחס אליו כפי שהתייחסתי לאדם ההוא מהעבר?

   

  אם אני מתנהג בצורה דומה כלפי שני אנשים שונים רק כי הם מזכירים לי זה את זה, אני חי למעשה בעבר וממאן להשתחרר ממנו. אני נושא עמי את העבר לכל שיחה או פגישה או אפילו הודעה בטלפון שאני שולח לאותו אדם. אני גורם לו עוול, מטיל עליו אשמה והוא נרתע ממני. הוא לא כל כך מבין מה אני רוצה ואז אני פוגע בעצמי, כי אני לא נותן לנו שום סיכוי לפתח מערכת יחסים נקייה.

  היא דומה לזאת ששברה את לבך - אבל הן לא אותה אחת (צילום shutterstock) (צילום shutterstock)
  היא דומה לזאת ששברה את לבך - אבל הן לא אותה אחת(צילום shutterstock)
   

  אז מה הפתרון?

  כל דבר שאני מביא מהעבר הוא משא, ומשא מטבעו מכביד עלינו, מפריע ומתיש. אז למה אנחנו מעמיסים אותו על עצמנו? למה אנחנו דואגים לשמר אותו, גם אם ברור לנו שזה לא אותו אדם ולכן כל מה שחשבנו עליו אינו רלוונטי?

   

  למה אנחנו, בתירוץ כזה או אחר, מייצרים סבל ומעצבים בעזרתו את החיים שלנו? מדוע אנחנו שבים ונאחזים בעבר ונותנים לו לנהל אותנו ולהשפיע על חיינו אף על פי שחלפו שנים, התבגרנו והשכלנו ובמיוחד נפרדנו ממנו או ממנה?

   

  הוא די פשוט, אבל דורש עקביות, התמדה ונחישות שיאפשרו לצאת ממעגל הקסמים. אם נתרכז רק במציאות ונזכור שעכשיו זה עכשיו, אם ניתן לכל אדם שאנו פוגשים הזדמנות, אם לא נסלוד או נכעס בגלל מי שהוא לא - נוכל לחיות בהווה. וככל שאנו חיים יותר בהווה אנו קרובים יותר לעצמנו.

   

  אני מציע לכם להשתחרר מכבלי העבר, להוציא אותו ואתכם לחופשי, להביט על מה שמתרחש בחייכם כעת ולא על מה שהיה וכבר איננו. אם תצליחו לקבל לחייכם כל אדם שאתם פוגשים ותיתנו לשניכם הזדמנות, לפחות אחת, רק תרוויחו מכך, כי גישה חיובית מייצרת תוצאות חיוביות ושפע. החיים מורכבים מהזדמנויות ומבני אדם. אל תפספסו אותן ובמיוחד אותם.

   

  הכותב הוא מאמן למנהיגות ולתקשורת   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  גישה חיובית מייצרת תוצאות חיוביות ושפע
  צילום: Shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים